Розробка українських школярів полетіла в космос разом із ракетою SpaceX-31
4 листопада з космодрому на мисі Канаверал у Флориді, США, запустили ракету SpaceX-31, на борту якої був експериментальний зразок розробки учнів з Львівщини.
4 листопада з космодрому на мисі Канаверал у Флориді, США, запустили ракету SpaceX-31, на борту якої був експериментальний зразок розробки учнів з Львівщини.
Команда учнів ліцею ім. Стефанії Вітрук міста Сколе перемогли у Всеукраїнському конкурсі шкільних космічних експериментів SSEP у грудні 2023 року. Зазвичай переможці мають змогу відправити свої справжні мінілабораторії дослідження мікрогравітації на МКС на космічному кораблі SpaceX Dragon, повідомляє МАН.
Експеримент школярів, які є членами Малої академії наук України, має назву «Одержання гідрогелів біомедичного призначення в умовах мікрогравітації».
Ідея проєкту в українських школярів виникла після того, як вони дізналися про відкриття вченими-хіміками Львівської політехніки унікального способу одержання гідрогелю.
«Ми дізналися про відкриття вчених-хіміків Львівської політехніки, які запатентували унікальний спосіб одержання гідрогелю. Такі гідрогелі складаються з ланцюгів органічної природи, які зв’язані між собою фізичними та хімічними взаємодіями. Ланцюги утворюють сітку, в отворах якої знаходиться вода чи інші гідрофільні речовини. Ці речовини мають властивість поглинати інші водорозчинні речовини та утворювати плівку, тому їх уже застосовують у різних галузях на Землі», — коментують учасники проєкту.
В умовах космосу гідрогелі здатні виконувати функції систем контрольованого виділення ліків, субстрату для вирощування клітин чи рослин, осушувачів, гідрогелевих мембран, давачів вологи, а також можуть припиняти кровотечі, загоювати рани.
Мала академія наук приєдналася до програми SSEP у 2021 році. Раніше участь у місіях SSEP була доступною лише школярам зі США. Нині проєкт вихованців МАН уже втретє полетів у космос.