Наш перший день народження. І третина першого року життя – війна.

Що за цей рік винесли ми
та герої наших історій.

17 червня 2021 року ми запустили нове медіа в Україні
На той момент було багато видань про IT. Ми побачили, що є чудова можливість розширити рамки цієї ніші. Зрештою, IT тепер є скрізь. Технологіями користуються не лише програмісти, а й журналісти, медики, військові.

У житті кожної людини є IT, у тій чи іншій формі.
Вирішили – ми видання про людей в IT. Журналісти dev.ua за цей рік взяли сотні інтерв'ю, написали багато історій.Ми намагалися надихати ними наших читачів, розповідати їм як про чудові приклади людей в IT, так і про темних осіб, які прикриваються світлими технологіями.

Ми були у постійному контакті з нашими читачами.І у мирний час, і коли в Україні розпочалася війна –на нашу країну напали рашисти.

Третина історії нашого видання, третина першого року припадає на воєнний час. Ми вчилися боротися. Виживати. Виручати один одного, а також усіх тих, хто потребує допомоги.

Ми вистояли. Ми стали помітно більшими. Ми росли під час війни. Але війна неминуче внесла радикальні корективиу те, як зараз живемо ми та наші герої.
У наш перший день народження ми вирішили у них запитати, як минув їхній рік. І які висновки вони  зробили:
#1
Юрій Антонюк
віцепрезидент EPAM
Що було
EPAM – це найбільша IT-компанія в Україні та в регіоні.  У 2021 році вона дуже активно зростала. Виторг збільшився на 41% до $3,758 млрд.
Що зараз
«Головна подія року, на жаль, - це війна. Вона змінила і зруйнувала дуже багато. І не все буде можливо відбудувати та відновити. Маю на увазі життя та долі українців». Компанія під час війни відкрила нові офіси в Ужгороді та в Хмельницькому, щоб люди могли безпечно працювати. Компанії також довелося остаточно вийти з ринку росії.
Який висновок ?
«Висновків дуже багато - і як прискорити перемогу, і як відбудувати країну. Але якщо потрібен один, то він про те, що наш світ дуже крихкий, і більшість із нас недооцінила готовність так званих "братів" вбивати заради пропагандистських ідей».
#2
Денис Довгополий
IT-підприємець
Що було
Денис займався розвитком Unicorn Nest. Це стартап, який автоматизує процес залучення грошей, людей та інших ресурсів у проєкти. Це може бути база інвесторів, якою можуть користуватися стартапи для отримання контактів.
Що зараз
Коли почалася війна, Денис активно включився у волонтерство.«Волонтерство на економічному фронті зайняло 50% мого життя», – розповів Денис напередодні річниці видання.
Який висновок ?
«Прокляття „щоб ти жив у епоху змін” – актуальне. Совок і російський імперіалізм йде довго, тяжко і з кров'ю».
#3
Іван Косюк
IT-підприємець
Що було
Іван Косюк, син Юрія Косюка, власника одного з найбільших агропромхолдингів у Європі та світі МХП. Як і батько, любить створювати нове. Але син вирішив піти іншим шляхом – увійти до ІТ. Про це Іван розповів dev.ua у серпні 2021 року.
Що зараз
Іван закінчує навчання у США. Війна обірвала життя кількох проєктів Івана у галузі fintech. Ще один бізнес - uaction - теж зазнав невдачі. Це була комбінація лотереї та skill-based competition.«За останній рік я дуже змінив підхід до своїх проєктів. Ще минулого літа я будував продукт без інвестицій, зрозумілої фінансової моделі та експертної команди – з ментальністю «зараз збудую - і всі зрозуміють». Проєкт провалився, але я набрався досвіду.І ось зараз у нас є працюючий ІТ-бізнес, який також допомагає волонтерським проєктам, та криптобанкінг, але там імені поки що немає.І в напрямку стартапів я довго формулював концепт криптобанкінгу для українського бізнесу, і вивчений урок дав плоди – ми вже зібрали класну експертну команду».
Який головний висновок зробив?
«Для успіху потрібно зібрати круту команду, і так подати ідею продукту, щоб тобі ще до будь-якої розробки хотіли дати гроші/почати користуватися. Інакше ідея – фігня», – зазначає Іван.Цей принцип допоміг йому запустити працюючий ІТ бізнес. Вже через три місяці він підписав закордонних контрактів на $100 000, а в штаті було 10 фултайм спеців
#4
Дмитро Сергєєв
засновник Depositphotos
Що було
Дмитро у жовтні 2021 року продав Depositphotos американській VistaPrint. Медіа оцінювали операцію у $85 млн, а сам засновник проєкту нібито мав отримати близько $50 млн на виході.
Що зараз
Про це ми дізналися, знову поспілкувавшись із Дмитром.“Те, що компанію купив сильний американський гравець, дозволило повністю зберегти робочі місця при повній відмові від усього бізнесу в росії та стагнації на тлі війни в цілому. Мало того, вони наймають людей в Україні. Це круто".Сам Дмитро, як він розповідає, звільнив ресурс та зміг зосередитися на фонді KeepGoing. Він був ініціатором ідеї. Ідея – допомога малому бізнесу під час війни, яка наближає перемогу.«Ми допомагаємо тим, хто зміг вижити сам і змінив свій бізнес на благо країни та армії в цей важкий для неї час», – розповів він
Який висновок ?
«Тепер світ ніколи не буде тим самим. Нам потрібно працювати зараз, і працювати в майбутньому, маючи все це як пам'ять. Нам доведеться відновлювати та працювати ще серйозніше. Ніщо не вічне - ось основний висновок. У наш час можуть статися найстрашніші речі. Я не думав, що таке можливо взагалі. Але ми в новій реальності, і з цим треба якось жити».
#5
Олександр Комаров
президент «Київстар»
Що було
Президент найбільшого оператора «Київстар» активно будував 4G-мережу по всій країні. У 2021 році було важливо охопити основні автомагістралі. Також компанія розробляла IT-сервіси. Для цього компанія прагнула збільшити штат ІТ спеціалістів з 350 до 500.
Що зараз
Нещодавно ми записали з Олександром інтерв’ю. Він розповів, що компанія добре тримається, навіть коли багато хто з її абонентів поїхав з країни. За офіційними даними, понад чотири мільйони людей — за кордоном. 2 млн — це унікальні абоненти «Київстару». «Із самого початку, коли не було жодних комерційних поступок з боку наших іноземних телеком-партнерів, ми почали надавати бонуси. І нарахували їх нашим клієнтам на суму 350 млн грн, щоб вони змогли підтримувати зв’язок за кордоном», — розповідає Олександр.
Який висновок ?
«Ми дуже адаптивні. Треба фокусуватися на «тут» і «зараз», але продовжувати вірити, любити та мріяти».
#6
Дмитро Дубілет
засновник Checkbox
Що було
Відомий як співзасновник мобільного банку без відділень monobank, Дмитро у 2021 році розвивав свій новий проєкт Checkbox. Він пропонує підприємцям так звані ПРРО (програмні касові апарати)."Судячи зі статистики від податкової, ми займаємо в нашому сегменті міцне перше місце, компанія приносить прибуток і стрімко зростає, але щось відбою від інвесторів у нас не спостерігається", - розповідав він.
Що зараз
Дмитро – один із найпомітніших учасників української визвольної боротьби України.3 березня підприємець разом із соратниками запустили масштабний проєкт «Total Isolation of russia».«Наша мета полягає в тому, щоб добитися від керівників корпорацій у всьому світі, аби вони відмовилися від будь-якого бізнесу з росією — ані експорту, ані імпорту, ані виробництва на її території. Бізнес із росією має стати так само токсичним, як, скажімо, використання дитячої праці», — пояснював свою головну мету Дубілет на початку березня.
Що вплинуло на Дмитра найбільше за цей рік?
Він відповів нам коротко на e-mail:

«Війна, звісно ж. Намагаюся утримати бізнес на плаву, а також хоч скільки-небудь видертися зі стану шоку та депресії, в якому перебуваю з 24 лютого».
#7
Владислав Чечоткін
співзасновник Rozetka
Що було
«Ми акуратно ставилися до всіх планів, і майже все і завжди робили за свої ресурси. Але 2021 рік провели у нестримному зростанні – магазинів, кількості співробітників, витрат. Це був незвичайний період для Rozetka: "Бери більше - кидай далі", - сказав недавно Чечоткін Forbes.
Що зараз
«2022-го ми думали зробити «випускний» — великий проєкт до 17-річчя бренду, який поєднає наше свято і підтримає тих, хто випускається зі школи. Але випускний у всіх відібрала росія», – розповідає Владислав у себе на Facebook.Коли почалася війна, Rozetka виявилася явно у найгіршій формі. Величезна кількість незакінчених будівель, великі зобов'язання перед банком. «Ми переходимо від етапу виживання до етапу відновлення та планування свого майбутнього. Ми знову менш оптимістичні: плануємо по-українськи. Тобто, розраховуємо на свої сили й мало віримо у чарівника на блакитному вертольоті», – писав Чечоткін.
Який висновок ?
«Ми стільки всього прогаяли, стільки всього можна було зробити краще. Я можу назвати неправильні рішення. Наприклад, коли конкуренти останніми днями перед війною вивозили магазини з Херсона, Маріуполя та інших міст, ми принципово цього не робили. Тому що не дуже вірили, що війна туди дійде, і я був упевнений, що наші воїни зможуть відстояти міста».
#8
Вадим Сидоренко
засновник OMO
Що було
Вадим раніше працював у телеком-операторі "Тріолан". А потім захопився технологіями розумного будинку та заснував свій стартап. Dev.ua взяла у Вадима інтерв'ю минулого літа, коли його стартап розрісся у велику компанію з власним виробництвом гаджетів.

Вадим активно будував свою smarthouse-імперію. «Навіть без реклами представники близько 15 країн звернулися до нас та сказали, що хочуть у себе в країні запустити наші рішення», – зазначає Сидоренко.
Що зараз
«Звичайно, на нас вплинула війна. Важко перераховувати, скільки у нас форс-мажорів виникло».
Який висновок ?
«Перше, що спадає на думку: саме завдяки коронавірусу ми через ці форс-мажори можемо вирулити. Якби ми раніше не навчилися віддалено працювати, якби весь світ раніше не навчився віддалено працювати, я навіть не знаю, як би ми все це пройшли.І що потрібно тепер: розвивати у всьому якість цієї мобільності. Де ти живеш, де ти працюєш, наскільки в тебе активи, що переміщаються».
#9
Микита Книш
відомий український хакер
Що було
До війни Микита активно розвивав бізнес в Україні, Канаді, Нігерії, займався розробкою гаджетів у рамках власного стартапу та активно допомагав із відбиванням кібератак, які так і сипалися на Україну.
Що зараз
Бізнес працює як і раніше. Але сталося страшне - втрата будинку не як об'єкта, а як поняття. Тепер будинок там, де зараз твої близькі, і він далеко.
Який висновок ?
«Навіть війна не здатна змінити деяких людей і політиків на краще. Кажуть, у темні часи добре видно світлих людей. Але й мудаки сяють у кілька разів яскравіше...».
#‍
Валерій Яковенко
співзасновник drone.ua
Що було
Валерій розвивав одну з найбільших в Україні компаній. Її основний вектор – технології з будівництва дронів. До війни потрібні були агродрони, а також дрони в енергетиці, на промислових об’єктах. Порятунок людей також іноді потребував їхньої участі.

У липні минулого року DroneUA здійснив найбільше в історії постачання дронів для потреб сільського господарства – 245 БПЛА за $5 млн.
Що зараз
«Цього року, напевно, в кожного з нас сталися дуже схожі події, і основна – це війна. Змінилося все: побут, умови життя, робота, сімʼя, країна – змінилося життя кожного Українця. Я змінився всередині, я розумію, наскільки важливо вчасно обіймати дружину та всю сім’ю. Я зрозумів, наскільки важливе спілкування рідною мовою, підтримка своєї культури. Бути Українцем – це велика відповідальність».Нещодавно ми зробили з Валерієм інтерв’ю. Виявилося, що тепер його дрони активно допомагають в розвідці, а також фіксують факти військових злочинів.
Який висновок ?
«Висновків багато, але основний – якщо ви щось не почали робити та відкладали – це потрібно робити вже. Українська мова, культура, усвідомлення того що Україна – це країна з найціннішою культурною спадщиною, це має зрозуміти кожен. Україна має стати Європейським Економічним Дивом, центром інновацій та найбільших перспектив у світі. Ми можемо це зробити, і ми вже довели, що Українці як нація – унікальні. Я пишаюся нашою країною і пишаюся кожним з Українців, які, без  винятку, захищають власний дім».
2022 Dev Media.
All rights reserved.
[email protected]