«Як тебе не любити...»

Дніпро, Одеса та Київ під час війни очима і серцями айтішників.

До Дня Незалежності ми вирішили поговорити з героями з ІТ не про скіли чи технологічний стек, а про особисте.

Рідні міста та спогади, пов'язані з ними, важливі життєві етапи, дорослішання та, звісно, незалежність. Ми прогулялися Києвом, Одесою та Дніпром зі спеціалістами компанії Luxoft (DXC Technology Company) та подивилися на ці міста їхніми очима.

Сьогодні деякі міста України взяли на себе найсильніший удар і стали захисним щитом нашої країни.

Десятки таких міст і містечок по всій Україні зруйновано, а їхні мешканці потребують допомоги. Компанія Luxoft у співпраці з запорізькою філією фонду «Карітас» допомагає родинам, що мешкають у маленьких селах біля Гуляйполя. Наразі там немає газопостачання й електроенергії, тож люди не мають змоги забезпечити себе базовим обладнанням для приготування їжі. Всередині компанії проведено відкритий збір на газове обладнання для місцевого населення: балони для газу, заправку для них, комплекти газового редуктора та плити. На момент публікації вже вдалося зібрати 128 000 грн. Це — понад 20 наборів.

ДНІПРО

Павло Підгорний
Team Lead у Luxoft (DXC Technology Company) 

Важливі місця:

• Катеринославський бульвар
• Набережна та Фестивальний причал 
• Бізнес-центр «Кудашевський» 
• Кав’ярня White 

Мені 26 років, майже шість із яких я співпрацюю з Luxoft. Нині я обіймаю позицію Team Lead, ми з командою розробляємо та підтримуємо проєкт, що відповідає за візуалізацію й інтерпретацію великих масивів геологічних і геофізичних даних.

Катеринославський бульвар

Мій кар’єрний шлях проходив у межах одного-двох кварталів. Усе почалось з ліцею інформаційних технологій, де я отримав перші навички програмування та зрозумів, що хочу робити в майбутньому. Університетські роки я провів у сусідній будівлі — на факультеті прикладної математики в Дніпропетровському національному університеті  імені Олеся Гончара. Через чотири роки я пройшов відбір до Luxoft, офіс якого також розташований на цьому бульварі.

Про особливості Дніпра

Я виріс у місті Підгородне, що недалеко від Дніпра, але більшу частину свідомого життя провів у Дніпрі. Раніше я міркував про переїзд до Києва, але вирішив залишитись у рідному місті, тому що Дніпро подобається мені своєю компактністю. Хоча воно й займає велику територію, торгове та ділове життя, а також молодіжна тусовка зосереджені в межах п’яти-шести кварталів, це одночасно є його недоліком і перевагою.

Про розвиток міста

За останні роки Дніпро змінилося та стало мати кращий вигляд. Раніше, подорожуючи та порівнюючи європейські міста зі своїм, я бачив величезну прірву. Але тепер я почав інакше ставитись до недоліків міста, адже за кожним перекриттям вулиці чи гучним будівництвом стоять гарні речі — нова або відреставрована будівля, площа чи дорога. До того ж у Дніпрі почали дедалі активніше звільняти фасади будівель від реклами, приховувати технічні комунікації під землю, маскувати кондиціонери й уніфікувати балкони.

«Мене тішить, як у нових будівлях і кварталах враховують правила сучасної урбаністики — це й наближає нас до ідеальної європейської картинки»

Набережна та Фестивальний причал

Набережна (до речі, найдовша в Європі) асоціюється в мене з дитинством. Ми гуляли тут з друзями після школи й університету, коли все здавалось безтурботним і легким. У 2019 році до дня міста на цій набережній відкрили сквер «Прибережний» — гарне місце для відпочинку біля річки.

Про Дніпро під час війни

Коли почалась війна, ми з дружиною переїхали до Івано-Франківської області, але в червні я повернувся до Дніпра. Найбільше відкриття, що я зробив за цей час, — це єднання людей, до того ж у такому масштабі, що я навіть не міг собі уявити.

Усе моє оточення докладає максимум зусиль, щоб прискорити нашу перемогу: хтось виготовляє кікімори, хтось купує чи ремонтує автівки на потреби ЗСУ. Більшість моїх колег організувалися в групу та в неймовірні строки закривають запити на екіпірування й обладнання.

Я відчув це на собі в перші дні, коли з евакуацією до Івано-Франківська нам допоміг колега, з яким ми до цього ніяк не перетиналися щодо роботи. А коли почались проблеми з житлом, колега дружини знайшла декілька надувних матраців і прихистила нас усіх у себе.

Такі речі неймовірно мотивують.

Три слова про Дніпро:
Кава. Компактність. Перспектива.

Про незалежність

Я народився після 1991 року, тому завжди сприймав незалежність як даність. Але події останнього десятиліття показали, що насправді незалежність — це важка праця, і за неї треба постійно боротися. 

«Для мене незалежність — це свобода думки: можливість вільно спілкуватись, ухвалювати рішення без тиску чи нав’язування, висловлювати свою позицію без занепокоєння за себе, своїх близьких і своє майбутнє»

Хотів би побажати Дніпру та всій Україні найшвидшої перемоги та щоб усі наші захисники повернулись додому живими та здоровими. 

Бізнес-центр «Кудашевський»

Ця будівля стала для мене таким собі сюрпризом. Якось, блукаючи містом, я випадково звернув в один двір і побачив величезний бізнес-центр, якого ніколи не помічав раніше. Тепер «Кудашевський» — одна моїх улюблених і найгарніших для мене будівель у Дніпрі.

Одеса

Роман Сміцький
Senior Software Testing Specialist & Hardware Manager Luxoft 

Важливі місця:

• Одеський національний політехнічний університет
• Пляж «Ланжерон»
• Житловий комплекс «Михайлівське містечко»
• Офіс Luxoft
• Бар More Music Club

Я співпрацюю з Luxoft в Одесі вже понад 5 років, почав як Intern Manual QA, тепер обіймаю позицію Senior Software Testing Specialist & Hardware Manager. У проєкті ми розробляємо навігаційну систему, що інтегрується в автомобілі одного всесвітньовідомого німецького бренду. Я налагоджую процеси та тестую цю систему на реальному обладнанні. Іноді не обходиться й без паяльника, бо доводиться працювати із «залізом». Також я спілкуюся з представниками замовника з питань тестування та веду перемовини щодо запитів на постачання нового обладнання. 

Рідне місто

Я народився в місті Подільськ, Одеської області. Це невелике, дуже спокійне, повільне й охайне містечко, де живуть приблизно 40 000 людей. Водночас у місті є аж дев’ять шкіл. Подільськ, що з початку свого існування називався Бірзула, став одним із перших залізничних вузлів Одесько-Київської залізниці ще в 1860-х роках.

Дитинство

Змалку мені подобалося розбирати на маленькі деталі все, що потрапляло мені до рук. Любов до цього мені прищепив дідусь. У сім років, коли в мене зламався тетріс, він навчив мене працювати з паяльником, я під його пильним наглядом сам його полагодив.

Коли мені було дванадцять, дід подарував мені мій перший комп’ютер. Я був у захваті — звісно, мене як дитину цікавили ігри, але непомітно для себе я усвідомив, що за допомогою комп’ютера можна робити багато цікавих штук. Дізнався про програмування, навчився встановлювати славнозвісну «вінду», розбирати та чистити техніку від пилу. У такий спосіб я заробив локальну популярність як хлопець, який може полагодити комп’ютер або ноутбук. Так у мене з’явилися перші власноруч зароблені кошти.

«Ланжерон»

 Один із найохайніших пляжів Одеси. Люблю його за те, що він у центрі міста, ще й біля парку, так можна спланувати безпрограшний маршрут ідеальної прогулянки — завітати до якогось кафе, смачненько перекусити та пішки рушити через парк Шевченка до «Ланжерону».

Переїзд до Одеси

У 17 років, коли я завершував навчання в школі, я вже знав, що хочу пов’язати своє майбутнє з комп’ютерними технологіями. Залишалося лише обрати ВНЗ. Я розглядав Одесу та Київ і спеціальність «Комп’ютерні науки». У підсумку обрав Одесу з двох причин — близькість до рідного дому і, звісно, море. Я досі радію своєму вибору. Навіть уявити собі не міг, як складеться моє життя тут, скільки в мене буде нових знайомств, надійних друзів, цікавих історій і незабутніх емоцій. 

«Це місто — новий том в антології мого життя, я обожнюю все, що тут є»  

Тут я «знайшов себе», асимілювався, ввібрав у себе локальний одеський колорит, легко та невимушено опанував одеську говірку. Тут я придбав власне житло, «пустив коріння». Це моє місце сили, де я точно зможу відпочити та перезавантажитися. Як кажуть, «моя домівка — моя фортеця».

Одеса має свій шарм, настрій і характер — куди б ти не пішов, на тебе чекатимуть затишні двори-колодязі, кафе та ресторани, бари та паби, парки, де можна насолодитися ароматами липи та клену під час прогулянки. Візитівка Одеси — море. Мої улюблені пляжі — «Ланжерон» і «Золотий Берег». 

«Але понад усе я люблю Одесу за людей»

Я завів безліч знайомств, зустрів найкращих друзів і подруг, щирих, надійних. На жаль, деякі з них поїхали через війну до інших міст і навіть до інших країн, але я дуже чекаю на їхнє повернення, щоб знову зібрати всіх у себе вдома.

Три слова про Одесу: Унікальність. Єднання. Воля.

Бар More Music Club

Одним із місць, яке для мене назавжди залишиться пам’ятним, є More Music Club на Пушкінській. ММС — великі молодці, ще за часів ковіду вони почали стрімити живі концерти одеських та українських гуртів на YouTube, навіть повномасштабне вторгнення їх не зупинило. Десь місяць тому в ММС виступав мій друг Костя Огінський зі своїм проєктом Polonez. Я дуже люблю музику, зазвичай часто відвідую різні концерти, але цього року за відомих причин виступ гурту Polonez — мій перший концерт живої музики. Я був розчулений. Я зміг на час концерту забути про «почуття провини вцілілого», відірватися від усього, зосередитися на задоволенні від музики. Уперше за дуже довгий час я відчував щиру радість.

Головне відкриття за час повномасштабної війни

Я зрозумів, наскільки ми можемо бути згуртованими та незламними. 24 лютого стало для нас усіх початком зовсім нового життя. Але і я, і моє оточення, попри все, намагаємося взяти себе в руки, допомагати одне одному, бути локально та глобально корисними. Звісно, усі знайомі з мого оточення донатять на потреби наших збройних сил. Окрім того, у мене є друзі, які створили власні волонтерські організації, спільноти, стартапи. Є друзі та колеги, які стали до лав ЗСУ та відправилися на лінію фронту. Є ті, хто відправляють воду до Миколаєва від самого початку проблем із водопостачанням у місті.

Про незалежність 

Для мене незалежність — це свобода думки. Свобода слова. Свобода дії. Віра в те, що люди самі можуть обирати майбутнє для своєї держави. Упевненість у тому, що майбутнє залежить від кожного небайдужого, і навіть одна людина може змінити щось на краще. А коли люди об’єднуються в прагненні до спільної мети, до свободи, до самостійності — це нездоланна сила, що змете зі свого шляху будь-які перешкоди. 

Незалежність — це коли навіть маленькі діти мають волевиявлення допомагати.

«Незалежність — те, за що боролися наші пращури, і те, що ми ввібрали в себе з молоком матері. Це наш культурний код, це те, за що тепер мусимо боротись і ми, щоб залишити незалежність як спадок для наших дітей»

Я бажаю Одесі залишатися такою ж квітучою, пахучою й унікальною, як і завжди. Щоби пляжі та море більше не бачили мін і вибухів, щоби люди забули, що таке тривожний наплічник, щоби повернулися всі, хто зараз на фронті, щоби в кожному домі панували безпека, добробут і злагода. 

Слава Україні!

Фото: @smm.sofiiaa

Офіс Luxoft

Luxoft Odesa історично був розташований у декількох локаціях, але БЦ «Михайлівський» можна за правом назвати основним.Він для мене вже як другий дім із дуже великою родиною. Тут я знайшов ще більше друзів і маю безліч приємних спогадів. У лютому 2020 року я святкував в офісі свій день народження та запросив 75 колег — майже всі змогли прийти. Це вже було схоже радше на маленький тимбілдинг, ніж на святкування дня народження. Мрію, щоб і ковід, і війна скінчилися, щоб знову влаштувати ще більшу вечірку.

Київ

Віталій Корж, Team Lead в Luxoft (DXC Technology Company)

Важливі місця:

• ВДНГ
• Поділ
• Парк «Орлятко» 
• КПІ

Мені 34 роки. З Luxoft я співпрацюю 8 років на посаді Team Lead, моя команда розробляє проєкти в сфері медіа.

Рідне місто

Я народився в місті Олександрія Кіровоградської області, а переїхав до Києва у 18 років, коли вступив до Політеху. Спочатку мені було некомфортно від масштабів столиці – навіть на території університету, щоб дістатися від корпуса до корпуса, треба було пройти відстань, як через усе моє рідне місто. 

Київські маршрути

Одне з пам’ятних для мене місць – «галявина», єдиний зелений клаптик між гуртожитками КПІ. Колись на цьому місці планували збудувати ще один корпус КПІ, але проєкт так і не зреалізували, тому студенти отримали місце для тусовок. За нашого часу «галявина» була занедбана, але тепер її привели до ладу. Також реконструювали Політехнічний парк, тому тепер там значно приємніше.

Останнім часом влада Києва почала приділяти багато уваги паркам і зонам рекреації, тому місць відпочинку стало значно більше: «Наталка», Сирецький парк, парк «Нивки».

Я дуже люблю Поділ – завдяки невисокій забудові я почуваюсь там дуже комфортно. На Подолі ми завжди зустрічаємось з друзями, бо там багато затишних кафе, а Контрактова площа нагадує своєрідний хаб.

Також важливим для мене є Маріїнський парк, тому що це було перше місце, куди ми пішли після подання документів до КПІ. Звідти – Дніпрові схили, з яких відкривається приголомшливий краєвид.

ВДНГ

Місце, де поєднуються епохи, природа та технології, затишок лісу та атмосфера івентів. Тут можна відпочити та погуляти, посидіти під яблунями чи поїздити на велосипеді,  поїсти в одному з багатьох ресторанів чи випити кави на центральній площі. Для мене це місце відпочинку з родиною, де завжди знайдеш заняття.

«З Майдану піднятись на Софійську площу, потім Андріївським узвозом на Поділ – це київський маршрут, яким мають прогулятися всі, хто приїжджає до Києва»

Я живу біля станції метро Васильківська. Ми з дружиною і дитиною багато часу проводимо в Голосіївському парку. Також люблю ВДНГ – він масштабний, але занедбаний. Нині Виставковий центр почали оживляти, але в тому занехаянні був якийсь шарм, там було спокійніше, ВДНГ зберігало ті форми, що йому задали автори проєкту. 

Завдяки карантину в часи COVID-19 ми з родиною вперше потрапили до Наводницького парку, де розташований Пам’ятник засновникам Києва. Місце дуже класне – велика площа, краєвид Дніпра, лавочки, – але цей парк дуже ізольований, тому що туди не можливо дістатись громадським транспортом.

Три слова про Київ: Парки. Собори. Забудова.

Про незалежність

Незалежність — це змога самому вирішувати, як жити, будувати стосунки зі світом без страху за свою безпеку. Можна помилятись, але мати право на ці помилки. Відчувати підтримку та єдність навіть у найскрутніші часи.

Поділ

Місце, що визначає Київ для мене. Низька історична забудова, спроба гратися в урбаністику та вайб живого міста. На відміну від Хрещатика, тут нема стільки пафосу та монументальності, але є відчуття затишку та неквапливого життя, навіть серед гамору та скупчень людей. Контрактова площа характеризує Київ як місто — неймовірне поєднання сучасності та історії, чудових намірів, великих розчарувань та нереалізованих можливостей.

Київ під час війни

Ми виїжджали з Києва на півтора місяця до Хмельницького, міста, що кілька років тому ми відкрили для себе, подорожуючи Україною. Повернулись додому в середині квітня.

«Київ під час війни відчуваєш як столицю та фортецю»

Місто, де почуваєшся в безпеці, попри поодинокі «прильоти». Місто, що попри війну і далі живе, пристосовуючись до нових реалій. Києву пророкували швидку смерть, але місто встояло, а разом з ним стоїть і вся Україна. Київ почав оживати з квітня — зʼявились діти на вулиці, мами з візочками, все це відчувалось як довгі травневі свята, коли більшість залишає місто і воно починає дихати та надихати.

«Київ не може бути одним із міст. Він повинен довести, що він столиця, бути обкладинкою країни, показувати всьому світу, що Україна переможе»

Я бажаю Києву побороти внутрішніх і зовнішніх ворогів, і зберегти свою історію та ідентичність. 

Фото: @floreskuu

КПІ

Місце, де я навчався з перервами 10 років, і в перервах між навчанням я почав свою кар'єру в ІТ. Спочатку було навчання, відпочинок, дешева їжа, різні підробітки та спорт. Від універу ми їздили на спортивні змагання, в одній з таких поїздок я познайомився з майбутньою дружиною. В гуртожитку починалась моя кар'єра. Саме там я заробив свої перші гроші — це дуже сильно змінило моє ставлення до навчального процесу і змістило акценти. Завжди залюбки приїжджаю до університету, щоб відчути ту магію хаосу сесій та втрачених можливостей, але ніколи ні про що не жалкую.