4000 патентів, роботи й наукові відкриття у форматі VR

Як працює швейцарський R&D центр корпорації Philip Morris International: репортаж

На фабриці Philip Morris International (PMI) у швейцарському містечку Невшатель найтяжчу роботу довірили Робокопу, Воллі (Wall-E), R2D2, Nono та Eve. Це родина роботів, які вже понад 5 років виконують роль внутрішніх логістів на  виробництві – вони допомагають транспортувати “інгредієнти” до автоматизованої системи з виробництва тютюнових стіків. Стіки є альтернативою сигаретам та використовуються у системах нагрівання тютюну, де відсутній процес горіння, а отже, і дим та смоли. 

Компанія з 2008 року виділила на наукові дослідження та комерціалізацію бездимних продуктів $9 млрд. Розробники наголошують на тому, що бездимні продукти не виключають ризиків для здоров’я та викликають звикання. Вони призначені для повнолітніх курців, які в іншому випадку продовжували б курити традиційні сигарети. 

До 2025 року корпорація хоче отримувати 50% доходу саме від реалізації бездимних продуктів, а не від традиційних сигарет. Сьогодні від продажів цих інноваційних продуктів Філіп Морріс отримує вже 30% свого доходу. А за 10-15 років компанія планує повністю вийти з сигаретного бізнесу, переключившись на виробництво продуктів зі зниженим ризиком для здоров’я.

Як пояснив Яцек Ольчак, генеральний директор PMI, на початку реалізації цього сміливого «бездимного» проекту компанія зіштовхнулась зі скептицизмом.

Щоб його подолати, корпорація створила спеціальний R&D-центр у Невшателі - The Cube (Куб), де працюють понад 980 науковців, інженерів, технічних працівників, які сфокусовані на дослідженнях, розробках бездимних альтернатив. dev.ua побував там і на фабриці компанії, що знаходиться поряд з R&D-центром. 

Наука ― насамперед

Замість офісної будівлі з безліччю моніторів, журналістка dev.ua побачила яскраві просторі коридори з власним зимовим садом, візуалізацію наукових досліджень в форматі VR та робочі спейси, де працюють сотні науковців. І це лише те, що видно неозброєним оком у The Cube. 

Глибше сховані наукові лабораторії та обладнання, яке допомагає проводити математичні розрахунки та наукові дослідження. Словом, надсучасний R&D сповнений таємниць.

Наразі науковці The Cube вже отримали понад 4000 патентів у всьому світі, ще 6000 патентів на їхні розробки очікують розгляду відповідних структур. 

Далі ― про те, над чим працюють у стінах одного з найсучасніших R&D Європи, як створюють бездимні продукти.

Лабораторія розробки продукту 

У цій кімнаті, обладнаній ніби надсучасна операційна, народжуються бездимні продукти PMI. Серед них ― система нагрівання тютюну та вейпи. Усі продукти компанії розподілені на 4 категорії, і, відповідно до клієнтського досвіду, тут удосконалюють кожну нову версію продукту.

Основна і найбільш знана розробка компанії ― IQOS. Це пристрій для нагрівання тютюну, який був створений як менш шкідлива альтернатива сигаретам. За роки трансформацій на IQOS переключились понад 13,5 млн повнолітніх курців по всьому світу. 

Лабораторії Aerosol Demo

 У цій лабораторії досліджують вплив нових продуктів на якість повітря. Також тут порівнюють якість повітря після вживання бездимних продуктів із якістю повітря в приміщенні, де курили традиційні сигарети. 

Випробування проводяться в багатих на кисень і позбавлених кисню атмосферах у лабораторіях з технікою, створеною для цих цілей. 

Учені дійшли висновку, що нагрівання тютюну, на відміну від спалювання, виділяє значно менше токсичних речовин у повітря навколо вас. Також менше шкідливих речовин отримують і користувачі альтернативних продуктів під час вдихання аерозолю. Крім того, він не має такого неприємного запаху, як сигаретний дим.  

При вживанні бездимних продуктів зменшується кількість та негативний вплив хімічних речовин порівняно з утворюваними в результаті горіння у традиційних сигаретах, тому при переході на бездимні продукти знижуються ризики для здоров’я курців. Однак цей продукт не є цілком безпечним та викликає звикання. 

Ось так в компанії ілюструють вплив продуктів на якість повітря. 

Токсикологічна лабораторія

У токсикологічній лабораторії вивчають вплив токсичних речовин, що виділяються під час користування бездимними продуктами на довкілля та організм людини.

Самих по собі токсикологічних даних недостатньо, щоб довести, що перехід на бездимні продукти є меншим ризиком порівняно з продовженням куріння сигарет. Аби відповісти на такі запитання, необхідні спеціально проведені клінічні дослідження. Проте токсикологічна оцінка є вже хорошим показником зниження ризиків та впевненості в тому, щоб рухатися вперед у клінічних дослідженнях. 

Учені зазначають, що оцінка токсичності допомагає передбачити, чи конкретний бездимний продукт матиме менші ризики для здоров’я порівняно з продовженням куріння.

Лабораторія сприйняття продукту

У лабораторії, де досліджують сприйняття продуктів споживачами, намагаються визначити, наскільки та чи інша розробка задовольняє запит повнолітних користувачів. 

Ще один наратив компанії ― нові продукти не для тих, хто ніколи не курив або колишніх курців.

Дослідники провели кілька опитувань, аби проаналізувати ефект бездимних продуктів на дорослих курців, а також зрозуміти, чи усвідомлюють потенційні користувачі бездимних продуктів ризики, які беруть на себе від вживання тютюнових продуктів. 

У такий спосіб компанія формує  правильні та відповідальні способи комерціалізації своїх розробок.

Лабораторія наслідків використання продуктуів

Також у The Cube досліджують наслідки використання бездимних продуктів. Щоб оцінити вплив нових продуктів на здоров’я населення, тут створили епідеміологічну модель на основі математичного моделювання. Для неї використовують загальнодоступні реальні дані щодо розповсюдження куріння у США, Німеччині, Великобританії та Японії відповідно до вимог FDA. Вони поєднали ці дані з показниками смертності від захворювань, пов’язаних з курінням, визначеними Всесвітньою організацією охорони здоров’я. 

Отримана модель допомагає дослідникам оцінити різні сценарії та припущення щодо потенціалу зниження ризику від бездимних продуктів порівняно з продовженням куріння. 

Наразі результати моделювання свідчать про те, що бездимні продукти можуть зменшити шкоду для населення від основних захворювань, пов’язаних з курінням.

Відповідальне виробництво

Альтернативні джерела енергії вже давно є світовим трендом і візитівкою кожної відповідальної компанії, зокрема і Філіп Морріс. 

Фабрика в Невшателі стала першим вуглецево-нейтральним виробництвом серед усіх 39-ти підприємств компанії. А ще тут повторно використовують воду: її додатково очищують і повертають у озеро, що знаходиться поряд з виробництвом. Також на фабриці компостують сміття, а біогаз, який при цьому виробляється, використовують для опалення. 

Замість висновків

Швидкість зникнення сигарет з полиць залежатиме від того, яку регуляторну політику прийматимуть уряди держав. У Великій Британії та Новій Зеландії вже на офіційному рівні запровадили рекомендації з переходу на бездимні альтернативи тим, хто не може кинути палити.

«PMI – лідер галузі, який втілює власну стратегію майбутнього без тютюнового диму. Наша подорож почалася із запуску бездимних продуктів, у яких немає процесу горіння. У нас є чіткий перелік стандартів, яким має відповідати кожен продукт, тому передусім ми переконуємося у дотриманні цих вимог. Наразі окрім власних дослідницьких зусиль ми спираємося на результати понад 50 незалежних медичних досліджень. З початку 2014 року приблизно 13,5 млн повнолітніх споживачів, які однаково продовжували б курити, перейшли на менш шкідливі бездимні альтернативи», — Жизель Бейкер, віцепрезидентка наукового напряму PMI.

У компанії переконані, що у наступні 10–15 років на більшості ринків вдасться зменшити кількість курців сигарет до мінімального рівня. Для прикладу, у Японії протягом останніх років понад 30% повнолітніх курців перейшли на бездимні альтернативи.

Фото для матеріалу надані компанією.