Спецпроєкт

Не можу впасти в депресію

Навіщо біжать українські айтівці? Запитали у трьох
Два рази на рік айтівці із Zoolatech біжать від трьох до 21 кілометра, щоб допомагати школам, благодійним фондам, окремим людям; цього року — армії. Зібрали 103 000 гривень. Загалом з лютого 2022 року ZoolaTech витратили 17 млн гривень на допомогу армії, волонтерам та співробітникам.

Через війну колеги опинилися в різних містах, країнах, тому бігли не разом,
а поодинці чи групами: усе фіксували в Strava, спортивному застосунку.

Ми поговорили з учасниками забігу про мотивацію, роботу під час війни
та спорт у їхньому житті.
ZOOLATECH — СЕРВІСНА IT-КОМПАНІЯ  З ЕКСПЕРТИЗОЮВ DIGITAL-ТРАНСФОРМАЦІЇ РИТЕЙЛУ, БУДІВНИЦТВА, ФІНТЕХУ. Зараз налічує 450+ співробітників в Україні, Мексиці,
Румунії та Польщі.
Петро Ніколайчук
Fullstack Team Lead
Уперше такий забіг вдалося організувати два роки тому. Був день народження компанії, ми зібрали команду на київський марафон, і я запропонував наступного разу зібратися всім охочим на спільну пробіжку на ВДНГ і після цього влаштувати пікнік. Це трансформувалося в ідею нашого забігу ZoolaRun. З того часу двічі на рік ми влаштовуємо забіги. Беруть участь навіть ті, хто не бігають, як волонтери підтримують учасників у дорозі.

Щоразу можна вибрати кілька дистанцій: 3, 5, 10 і 21 км. Найчастіше бігають 3–5 км. Але це не про змагання, це про залучення до спорту в межах одного ком'юніті. Наша головна мета — підбадьорити колег і допомогти їм повернутися до спорту чи зробити перші кроки в цьому напрямі.

Цього року через війну ми провели віртуальний ZoolaRun без прив'язки до місця. У нас також не було конкретного часу для забігу, можна було почати будь-коли на вихідних.
Ми використовуємо Strava — це застосунок для тих, хто займається спортом, схожий на соцмережу.
Там є клуб компанії, і всі тренування співробітників відбиваються в групі. За кожне тренування тривалістю понад пів години, яке ти позначаєш у застосунку, компанія донейтить 100 грн на благодійність.
Коли збирається велика сума, то всі разом вирішуємо, на що вона піде. Це працює вже роками: так ми допомагали й спортивним секціям, і школам у невеликих містах, де навіть незначна сума може привести до значних результатів.
Щодо Virtual ZoolaRun цього року, то незалежно від дистанції, за кожну людину компанія виділила 1000 грн, які теж підуть на благодійність.
Зараз щотижня в нас є звітність про те, кому та якими сумами допомагає компанія. Напрямів багато: найчастіше безпосередньо через волонтерів чи бригади, де залучені наші співробітники. У нас багато хлопців, які пішли в ТРО, а потім — у ЗСУ, тому ми намагаємося їм дуже допомагати. У Zoolatech завжди було багато ініціатив, але зараз фокус змістився на проєкти допомоги військовим і тим, хто постраждав від воєнних дій.

А взагалі, компанія завжди відшкодовувала 50% від будь-яких пожертвувань співробітників.

Сам я жертвую незначні суми, але у значній кількості — надсилаю до невеликих фондів або на загальний рахунок від НБУ для ЗСУ. З останнього мені сподобався фонд «Коло», який зробила українська ІТ-тусовка, і мене він дуже зачепив. У мене всі рідні перебувають в окупації, тому їм допомагаю безпосередньо.
Цього року пробіг 21 км
Укотре я починав готуватися заново. Якоїсь миті я перейшов на біг, велосипед і басейн, тому займаюся тріатлоном. До лютого я мав 8–10 тренувань на тиждень на три види спорту. Місяць чи півтора я пропустив повністю.

Зараз намагаюся повернутися до регулярних тренувань хоча б 4–5 разів на тиждень і завдяки цьому забігу трохи підіймаю планку. Зазвичай обираю дистанцію за 10–15 км, але цього року пробіг 21 км.
До цього я бігав марафон (42 км),
брав участь у двох Half Ironman (21 км), тому наш забіг для мене — наче
несерйозна витівка.
Але через те, що довелося багато пропустити та перемикнутися на інші питання, для мене це — укотре почати все заново.
Як новачкові підготуватися до забігу
Щоб почати бігати, потрібно просто почати: взути кросівки та вийти на вулицю. Набагато складніше знайти відмовки не виходити надвір, коли ти вже там.
Найголовніше — не дивитися на інших і ні з ким себе не порівнювати. Навіть якщо дві людини починають із дивана, вони мають різний організм і різну спортивну форму.
Навантаження менше, пробіжки частіше. Після тренування повинні залишатися сили на ще одне таке саме тренування. Потрібно залишатися бадьорим після бігу, тоді будуть шанс і бажання вийти завтра. Адже якщо сьогодні побити всі суперрекорди, то це буде останній забіг. Навантаження має бути мінімальним — людина має розмовляти без задишки. Це найпростіший показник, що це комфортний для неї темп пробіжки.
Якщо є амбіції на суперрезультати, обов'язково потрібен тренер і грамотний план, який опрацьовується зі спеціалістом.
Наталія Таран
Android-розробниця
У Zoolatech мені подобається атмосфера в команді, та і в компанії в цілому. Варто лише згадати всі наші івенти, які змушують тебе ходити в офіс, бо розумієш: якщо не прийдеш, обов’язково щось втратиш у цьому дні.
У нас дуже багато івентів, пов’язаних
із професійним розвитком,
наприклад, ZoolaTalk.
Це як Ted Talk, там кожен охочий може провести лекцію на технічну тему чи розказати, чим він цікавиться. ZoolaTalks проходять під час обіду: усім закуповують бізнес-ланчі, ми обідаємо, слухаємо.

На одному з таких івентів нас учили грати в японські шахи. Подарували дошку, і потім навіть організувалася компанія, що завжди тепер збирається та грає.

Найбільше мені запам’ятався наш кулінарний тимбілдинг. На одне зі свят під час локдауну нам привезли кулінарні набори, і ми готували разом із шеф-кухарем через Zoom, а потім кидали в чат, що в кого вийшло. Навіть ковід ніяк не ламає таку атмосферу, бо, хоч усе й онлайн, але ми завжди одне одного підтримуємо.
Стало ясно, що це найдовша дистанція у 21 км
Мені дуже подобається, що після цих ZoolaRun усі залишаються,
ми влаштовуємо барбекю, граємо в настільні ігри.  
ZoolaRun — це не просто пробігти, відмітитися й піти.
Торік наш забіг збігся з Київським півмарафоном. Я його добре запам’ятала, бо зареєструвалася на мінімальну дистанцію в 4,2 км (це 1/10 марафону), а пробігла набагато більше.
1/10 марафону
4,2 км
Тоді час старту для різної дистанції відрізнявся на 15 хвилин. Якось так вийшло, що я стартувала з найбільшою групою, хоча розуміла, що навряд чи стільки людей біжать на мінімальну дистанцію.

Помітила, що щось не так, коли пробігла 3 км, але так і не почала повертатися до старту. Ми ж маємо фінішувати там, де стартували. Я подумала: «Ну, нічого — я ще ніколи 10 км не бігала, якось упораюся». Але коли на позначці «10 км» нічого не закінчилося, стало ясно, що це найдовша дистанція у 21 км.

Бігла я дуже довго, три години. Кожен кілометр фотографувалася біля таблички з кількістю та викладала в робочий чат — усі були шоковані.
Було велике бажання взяти самокат
і доїхати до фінішу, але якщо розрахувати сили та бігти на емоціях, усе набагато легше”
На фініші мене дуже підтримувала вся команда. Нарешті я добігла, ми пішли святкувати, а в мене збереглася медалька на 21 км і купа мемів у нашому чаті.

Цього року пробігла 5 км. Готувалася до забігу хіба що психологічно — думала не переплутати час старту. Хоч це й онлайн-марафон, але в Strava, де ми трекаємо забіг, пишеться, скільки людей пробігли з тобою ту саму дистанцію. Це об’єднує, хочеться бігти, навіть якщо важко.
Навіть влаштувала в церкві сортування сміття
Коли ми із сестрою евакуювалася на Тернопільщину, нас прихистили знайомі, що організували пункт для людей у своїй церкві. Туди могли приїхати ті, що евакуюються далі на захід чи за кордон, пожити, скільки їм треба, поїсти.
Дуже не вистачало робочих рук, бо приходили тільки жіночки з цієї церкви щось приготувати, помити посуд, поприбирати.
Ми із сестрою також почали туди приходити, бо постійно треба було чергувати. Великий наплив людей, яких привозять із потяга чи автобуса. Їх треба нагодувати, розмістити, позбирати чужу постіль, поприбирати. Я навіть влаштувала там сортування сміття. Через комендантську годину приїжджали відразу на дві зміни, ночували, а наступного дня поверталися. Матеріальні донейти, звісно, важливі, але краще, якщо можеш докласти зусиль і фізично.

У перші дні в церкві нічого не було. Люди самі купували продукти, дещо привозили переселенці. А потім із кожним разом, що я приїжджала, дивувалася, як усе змінюється: привезли гуманітарку з-за кордону, якась церква-побратим передала нову постільну білизну.

Коли повернулася до Києва, їздила вперше в житті здавати кров на донорство. Не розумію, чому раніше цього не робила. І зараз у нас із друзями план плести маскувальні сітки, бо дуже багато техніки, яку нам передають, уся потребує маскування. Донейтами на армію я підтримую собі хороший настрій.
Бували такі ночі, коли мене дуже накривало, і я навіть не могла заснути. Тоді я відкривала якийсь фонд, відправляла туди гроші, і мене відпускало.
Я розуміла, що не можу піти воювати або рятувати людям життя, як це роблять лікарі, але в мене є кошти, які я можу донейтити. Ці гроші я ще потім зароблю, а от якщо зараз не допоможу армії, може, потім уже й не зможу заробляти.

Кожного тижня в каналі ZoolaСare публікується, на що цього разу йдуть гроші, які ми заробили на спорті та які виділила компанія. Сфери дуже різни, починаючи від підтримки якогось конкретного підрозділу та закінчуючи грошима на пальне для евакуації чи продуктовими наборами для людей зі зруйнованих регіонів. Донейтять волонтерам, збирають на пікап для ЗСУ чи тепловізори, у звітах навіть тегається людина з компанії, яка цим займалася. Мені дуже приємно бачити знайомі імена в цих звітах. Кожен робить свій внесок, і збільшується віра в перемогу.

Дуже багато є теорій, що волонтерство більше для волонтерів, бо коли щось робиш, відчуваєш себе корисним, заспокоюєшся, розумієш свою причетність до цього.
Віра Кононова
QA-лід
У Zoolatech я працюю давно: ще застала той далекий час, коли компанія жила у друзів в офісі на Майдані та лише планувала страхування для співробітників. А зараз ми маємо вже дуже багато процесів на високому рівні.
Як працювала за умов війни?
Коли почалася війна, мені не вдавалося працювати. Цілими днями тривали повітряні тривоги, не як зараз, а ті, що супроводжуються вибухами. Крім цього, постійно було чути всі артилерійські бої, що велися в місті та за межами. Наприклад, Буча від мене за 15 кілометрів. Тому спосіб життя був такий: поїсти, помитися, потусити в підвалі, поки страшно, і максимально гуляти на вулиці. Сконцентруватися було важко, тому я хотіла брати відпустку власним коштом. Але мені запропонували кращий варіант, і коли я вже була готова повертатися до роботи, 10 разів запитали, чи точно я можу. Як на мене, це супертолерантно. З високим рівнем розуміння поставилися до того, що я не могла працювати, і робочі місця зберегли за всіма.

Як тільки я почала працювати, одразу влилася. Навіть дивно, що нічого особливо не змінилося в роботі.
Бігаю до п'яти разів на тиждень. Для мене це було тренування.
Ми з моїми колегами, Наталкою й Танею, живемо поряд, тож бігли разом. Домовилися зустрітися в суботу о 10:00 ранку та піти на стадіон біля будинку. Ми разом вибрали 5 км, щоби простіше зсинхронізуватися. Раніше на ВДНГ ми мали кілька дистанцій, і всі одне на одного чекали. Цього року я намагалася більше людей організувати, але розумію, що це некомфортно, адже потрібна і роздягальня, і душ.
Є певні організаційні моменти, які Zoolatech брала на себе.

Домовилися, що вранці побігаємо, де хто зможе, а пізніше зберемося на пікнік або в бар.
Коли займаюся спортом, обов'язково відмічаю заняття спортом у Strava.
Там класно те, що враховується
будь-яке тренування, тривалістю понад пів години.
Я ще на роликах катаюся, і навіть якщо виходжу гуляти, обов'язково сабмічу заради благодійності. Дуже велику повагу викликає компанія, коли дивишся на суми від своїх тренувань, і на те, куди їх витратили. Зазвичай переможці обирають, куди ми перераховуємо гроші. Колись задонейтили на «Життєлюб», це київська організація. Ми як волонтери за день до святого Миколая їздили на 30 адрес і роздавали пенсіонерам набори продуктів, а наступного дня вітали діток у дитячих будинках. Я б хотіла ще в такому брати участь, але поки йде війна, уся благодійність компанії спрямована на армію.
Суми не рахую, намагаюся потроху донейтити, навіть 500 гривень важливі.
Я регулярно закидаю гроші, особливо, коли збирають колеги, довіра до них стовідсоткова. У нас є канал Temp War, там ведуться всі збори та звіти. Хлопці купують шоломи, машини, спорядження, самі все організовують. А в одного з колег брат працює на СТО, вони зараз ладнають військову техніку й апгрейдять звичайні машини, щоб ті стали більш мілітаризованими.

Коли дивлюся «Право на поплаву», і вони кажуть, що потрібні гроші, я їм теж під настрій трохи скидаю. Суми я не рахую, але часто намагаюся потроху донейтити, адже навіть 500 гривень важливі, якщо їх скине кожен.
Як справляєшся емоційно?
Хочу з'їздити в невелику відпустку, купити собі та дочці велосипеди та собі нові ролики, щоб займатися фігурним катанням. Я читаю книжки, катаюся на роликах, спілкуюсь із дитиною, бігаю. Моя дочка теж почала зі мною бігати, і навіть віджала мої спортивні штани.

До війни я ставлюся, як до прийняття реальності. Виходять страшні новини, відбуваються страшні події. Я чула все, що відбувалося в Бучі й Ірпені. Але я не можу собі дозволити впасти в депресію. У мене 10-річна дочка, з якою треба спілкуватися, гуляти, тож життя триває.

Звичайно, не варто знецінювати або втрачати з поля зору те, що зараз відбувається. Але коли всі люди на одній території занурені в депресію, це відчувають навіть ті, хто на фронті.
Важливо завжди зберігати непохитну впевненість, що ми дамо відсіч, це дуже допомагає.
Передрук матеріалів dev.ua можливий лише за письмової згоди редакції. У разі цитування обов’язкове пряме посилання на відповідні матеріали.
Пишіть на [email protected]