💳 Trustee Plus — твоя персональна картка європейського банку: 3 хвилини і 10 євро 👉
Марія БровінськаГоряченькое
15 августа 2024, 10:00
2024-08-15
Розробник на певний час став OSINT-розслідувачем і викрив велику шахрайську схему в LinkedIn. Ошукані айтівці готові позиватися до шахраїв
Українські айтівці скаржаться на те, що останнім часом у LinkedIn з’явилися шахраї, які під приводами зборів на лікування дитини, допомоги ЗСУ тощо виманюють у користувачів гроші. Причому профілі шахраїв відносно прокачані, мають певну аудиторію, і десятки IT-фахівців попалися на їхню вудочку, задонативши на той чи інший збір.
Middle .Net Developer у Lionwood Павло Сомко вирішив розібратися в ситуації й вивести шахраїв на чисту воду. Для цього він провів власне OSINT-розслідування, результатами якого dev.ua попросив поділитися із читачами. Своє розслідування він назвав «На злодії Шапка горить» — відштовхуючись від прізвища основного фігуранта.
Отже, далі — пряма мова Павла, який розбирався у заплутаній системі шахрайських акаунтів професійної соцмережі. Редакція dev.ua наголошує: цей матеріал підготовлений зовнішнім автором, тому відповідальність за правдивість наведених фактів несе автор.
Що сталося
Вітаю! Сьогодні ви дізнаєтеся багато про мережу для пошуку роботу — LinkedIn та про схеми псевдоволонтерів у цій мережі. Для тих, хто знайомий із LinkedIn, можете пропустити цей абзац і перейти до наступного. А зараз — коротко про те, що вам потрібно знати про цю мережу в Україні.
Більшість учасників — це айтівці, золота жила і вирок для шахраїв. LinkedIn має дещо відмінні від звичних соціальних мереж алгоритми. У ньому дуже важко зробити два успішних пости в одних день, найбільшого поширення набирають пости про кар’єрний шлях, поради, меми та важливі для суспільства теми. Щоб ваш пост «зайшов» його мають багато репостити та коментувати — це найбільша сила. Співвідношення лайків зазвичай 1 на 100 переглядів.
Тепер ми почнемо про наболіле, тобто шахраїв. У нашій історії не так багато персонажів, всього лиш троє основних та троє другорядних, найбільше буде описів їхніх постів та дій, які прийдеться читати, тому готуйтеся. Для початку наведемо схему афери, від якої будемо надалі відштовхуватися та пояснювати.
Артем Шапка
Так фото дуже велике, додатково ще прикріплено pdf-файл, щоб легше було переглянути всі скріни, але вони й будуть наведені нижче, тому рухаємося за порядком і почнемо з Артема Шапки.
Артем — дуже цікава особистість, QA engineer, наче волонтер, тепер ніби солдат в ЗСУ, родом з Дніпра, що підтверджує його ФОП, доглядає за котиками та любить ножі й пиво, що показує його Instagram. У нього навіть є подяка, але якась дуже дивна — за сердечну теплоту, душевну підтримку військовослужбовців тощо.
Ну і нехай, має людина подяку, нічого страшного, підпису звичайно не видно, але ладно. Проте до його волонтерської діяльності є питання. Почнемо з першого збору.
Невідомо, яку суму тут зібрав Артем, адже якоїсь вдячності спільноті за донати не було. Можемо помітити, що Артем вже вибирає для свого поста тему котиків, які потребують їсти. Далі він вибере тему з новонародженим малюком, який потребує ліків. Давайте відразу до цього і перейдемо.
З цього поста ми можемо дізнатися, що Анастасія Гергель — матір трьох синочків, від чоловіка вона пішла, хворіла на гострий пієлонефрит та її батько мав каміння у нирках. Це пост Артем репостив декілька разів. Скільки грошей зібрали, — якісь звіти не надавалися. Далі почалася історія про четверту дитину Анастасії, проте в пості 9-місячної давності не було згадано, що вона вагітна, тому Артем мав збір чотири місяці тому на лікування Анастасії від Covid19, де вже згадав, що вона чекає четверту дитину.
Ця історія набрала найбільшого поширення зі зборів Артема, дуже багато людей підтримали його пости, донатили невеликі суми та були й сумарні донати 70 000 грн та 190 000 гон. Артем у коментарях намагався публікувати якісь чеки, проте на більшості не було дати, і фото чеків виглядали обрізаними. Пропоную вам самим переглянути ці звіти.
На деяких фото дійсно видно актуальну дату, проте якість інших бачите самі.
Погана якість — це ще пів біди, найбільше проблема — це викладений крадений чек на суму 16 032 грн. Це був чек про купівлю Біовен Р-Н 10% ФЛ. 50 мл. Він також мав притаманну рису всім іншим чекам — був обрізаний.
А тепер переглянемо оригінал:
Один вкрадений чек ставить під сумнів всі інші, особливо підпалює вогонь обрізання чеків в постах. Це була основна гілка історії, тепер додамо трошки спостережень. Ми вже згадували, що Артем із Дніпра, якщо пошукати його ім’я та прізвище у фейсбуці, то можна знайти цікаве співпадіння.
Анастасія Гергель
Що ми знаємо ще про Анастасію Гергель? У неї багато сторінок. Особливо в Instagram, де її раніше вже звинувачували в шахрайстві.
Пропоную зробити проміжні висновки цієї історії, адже це лише половина всього розслідування. Дійові особи — це реальні люди, адже банківські рахунки були на їхні імена, проте це не заважає вчиняти незаконні махінації. Дитина, найімовірніше, дійсно була, можливо вона і справді померла — цю інформацію майже неможливо підтвердити. Чи Артем сам знаходив і викладав цей чек, чи у взаємодії з Анастасією, сказати точно важко, проте двоє винні у цьому проступку і в поганому звітуванні витрачення кошті.
Оксана Бровкіна
Тепер історія про крадене сало і не тільки (нагадаємо легендарний мем, щоб трохи розслабитися). Розповідь буде про Оксану Бровкіну (ще вона себе називає Розановою). На неї ми вийшли за допомогою репостів Артема, він зазвичай репостив лише її збори наче на їжу військовим. Після аналізу її сторінки було виявлено схожі патерни поведінки — постійні репости одного і того самого поста зі збором, «звіти» в коментарях до постів. На початку розповіді ми згадували про те, як працює лінкедин, і більшість людей розуміють, що ефективніше викладати новий пост ніж постійно репостити один.
Це був вступ до історії про Оксану, тепер перейдемо до скрінів та фактів. За менше ніж два місяці вона проводила збори на пікап, генератор, їжу, старлінк, планшет, екофлоу, ліки, енергетики, причеп іще раз їжу. На перший погляд, можна подумати, що вона дуже активний волонтер, або хитрий шахрай. Як на аудиторію 5000 підписників в LinkedIn — це занадто великі масштаби. Пропоную вам самим глянути на пости зборів Оксани.
Першим скріном бачите збір на авто, ми подали скаргу на банку Оксани, і після її блокування всі пости про збір були видалені без пояснення, чому і куди пішли кошти.
І це лише частина зборів, найактивніше Оксана збирала на їжу, адже там найлегше було красти фото в інших волонтерів. Проте мушу зазначити креатив Оксани, адже вона не просто Ctrl+C та Ctrl+V, вона додумалася обрізати, розвертати та накладати фільтри на фото. Ми знайшли оригінального волонтера, в кого кралися фото — це Катерина Мусенко з Олександрії. Запрошуємо вас до порівняння фото.
Зверніть увагу на текст на пляшці, розмір фото та кольори. Ось ще приклад.
І таких фото десятки, Катерина підтвердила, що не знає Оксану і не отримувала від неї ніякої допомоги. А тепер перейдемо до більших зборів, наприклад на генератор і причеп, де звіти також були вкрадені з Координаційного центру волонтерів Олександрії. Ось звіт Оксани під постом про збір на генератор, а далі оригінальні не обрізані фото.
Така сама історія з причепом, ось скріни.
Або ще яскравий приклад звіту Оксани, який будь-хто може написати за 2 хвилини:
Крінж
Ми зв’язалися з координаційним центром волонтерів Олександрії, вони також підтвердили, що не мають ніякого зв’язку з Оксаною і вона їм не допомагає. У принципі, на цьому можна було б зупинитися, схема побудована, докази зібрані, дійові особи опитані, та підтвердили підозри. Проте історія не закінчується. Пані Катерина вирішила викласти пост про Оксану.
У цей день Оксана видалила свою сторінку в LinkedIn. Цікаво, чому? Проте, наступний день ми перевірили сторінку Катерини, і чомусь поста про Оксану не було. Тут починається історія про крінж.
Ну нехай пост про Оксану пропав, і сама Оксана теж, можливо вже на цьому все? Ні. Вона повернулася в LinkedIn.
Оксана почала писати людям, які раніше її підтримували, проте безрезультатно. Почалася історія про те, що її профіль був зламаний, декілька місяців тому (англійську видно погано вчили в школі). Всі пости зі зборами були видалені, окрім одного.
Оксана потім стверджувала, що це її збір, адже в коментах був чек з датою за 24 рік, проте не факт, що він теж не вкрадений.
Далі вона знайшла мій пост і почала плутатися у своїй брехні в коментах.
То вона засуджує нас за називання аферистом, за вкрадені фото, то признається, що фото крала вона, але чому тоді писати, що профіль був зламаний. Потім вона розказує як реально робила дуже гостру аджику і передавала хлопцям, а фото сала крала, бо сало було схоже, може дати рецепт. Також казала може сфотографувати свої губи й нігті та показати, куди витрачає гроші, але, на щастя або на жаль, цього не сталося. Казала, що може дати номер телефону та адресу, а коли реально попросили дати, то акуратно зіслизнула. Виправдовувалася, що репостила пости про афери Артема Шапки, але в цей час її ж сторінка була зламана? Загалом багато крінжі вона насипала і заплуталася у своїй брехні, скріни можете прочитати тут.
Коментарів там ще багато, якщо цікаво можете зайти під пост і почитати самі.
А зараз пропоную зробити висновки з цієї історії. Оксана, ймовірно, шахрайка. Ми знайшли її Instagram, вона теж з Олександрії як і волонтери, у яких вона крала фото. Вона мала час обрізати, розвертати й накладати фільтри на фото, але не робити своїх власних, що ставить під великий сумнів чесність її діяльності. Жоден із реальних волонтерів не знає її та не працюють з нею. Після розповіді про Оксану вона почала все видаляти, вигадувати історії про злом та плутатися у брехні.
Реальну відповідальність Артем та Оксана можуть понести тільки тоді, коли люди із виписками з банку напишуть заяву в поліції про шахрайство. Інакшого офіційного шляху немає. Слідкуйте за тим, кому ви донатите, як ці люди ведуть звітність, не ведіться на емоційні пости й тоді все стане трошки краще.
Бонусом для тих, хто дочитав сюди, перший вигляд схеми розслідування:
Вдячні айтівці
У коментарях до допису Павла айтівці дякують хлопцеві за розбір. І, згідно з коментарями, кілька людей вже готові подавати позов на шахраїв.