Вікторія ГорбікКриптобізнес
27 сентября 2024, 13:06
2024-09-27
«Уряд і бізнес могли б об'єднати зусилля та зробити цей ринок прозорішим і зрозумілішим». Велике інтервʼю з керівницею біржі Bitget про ринок крипти, його тенденції та ризики
Попри синусоїди, за якими проходить інколи шлях криптовалют, ринок продовжує триматись і розвиватись. А з ним і гравці, які змогли втриматись у буремні часи. Зокрема, криптовалютна біржа Bitget, якій днями виповнилося шість років. Кількість користувачів на біржовій платформі вже перетнула позначку 45 млн і продовжує зростати. Ми поговорили із CEO Bitget Грейсі Чен про те, у якому стані опинилася криптоіндустрія, а також про лістинг, співпрацю з Мессі й інструменти, за допомогою яких криптобіржа втримує конкурентну перевагу. Ось що розповіла керівниця.
Розкажіть як змінилася криптоіндустрія за шість років роботи Bitget.
Так, зміни відбулися, і значні, можна сказати, що відбувся рух певного циклу в криптоіндустрії. Зокрема, за останні роки інституційні інвестори все більше сприймають і приймають криптоіндустрію. Це допомагає легітимізувати криптовалютні активи, як, наприклад, затвердження ETF на Bitcoin та Ethereum у США. Саме ця подія збільшила інституційні впровадження та полегшила участь у криптоактивах для основних інвесторів.
Крім того, крипторинок більше не обмежується Bitcoin. Криптовалютних трейдерів тепер можна залучати в різний спосіб, зокрема, і за допомогою мінізастосунків Telegram, особливо зі зростанням в останні роки популярності соцмережі.
А увагу інвесторів тепер можна привернути мемкоїнами, соціальними токенами та криптозастосунками, пов’язаними зі штучним інтелектом і мінізастосунками Telegram.
Але разом із цим постійні зміни відбуваються і в регуляторному середовищі, а гравцям крипторинку доводиться пристосовуватися, щоб добре в них орієнтуватися. Регуляторні органи в усьому світі посилюють свій контроль над криптоіндустрією і вводять нові правила й норми для розвʼязання проблем, пов’язаних із захистом прав споживачів, боротьбою з відмиванням грошей і фінансовою стабільністю.
Які основні зміни чи віхи ви б виділили?
На мій погляд, є три події, які хотілося б виокремити.
Насамперед це «Інцидент 5/19». Коли після 2020 року під впливом пандемії COVID-19 центральні банки по всьому світу влили на ринок величезну кількість ліквідності, що призвело до різкого стрибка цін на криптовалюти. У 2021 році ціна Bitcoin стрімко зросла, в один момент перевищивши позначку $60 000.
Однак 18 травня Національна асоціація інтернет-фінансів Китаю, Китайська банківська асоціація та Платіжно-клірингова асоціація Китаю опублікували спільну заяву, у якій вони вимагали від установ і компаній-учасників утриматися від участі в торгівлі віртуальними валютами, обмінах та інших фінансових послугах. У заяві також попередили про ризики, пов’язані з операціями з віртуальними валютами. Як наслідок 19 травня майже всі основні криптовалюти зазнали сильного удару. Ціна Bitcoin впала майже на $30 000, падіння приблизно на 30%.
Інша ситуація, яка, на мою думку, варта уваги, — це крах Luna. 8 травня Terra вилучила 150 млн UST зі свого пулу ліквідності через новий план, тимчасово зменшивши ліквідність UST. Того ж дня UST на суму $2 млрд зняли з Anchor, що заполонило ринок надлишком UST і порушило баланс попиту та пропозиції. Це призвело до того, що UST втратив прив’язку. До 10 травня майже 6 млрд зняли з Anchor, і ціна Luna впала до $10, більш ніж на 90%. UST відвʼязався ще більше, знизившись до $0,60. 11 травня До Квон оголосив, що вони не можуть втручатися, щоб стабілізувати ринок, і будуть покладатися на арбітражні механізми для відновлення ціни UST, але того ж дня вартість Luna впала нижче $1.
Днями стало відомо, що комісія з цінних паперів і бірж США (SEC) схвалила спотовий Bitcoin ETF. Це відбулося вперше в історії. Серед затверджених емітентів — Grayscale, Bitwise, Hashdex, iShares, Valkyrie, Ark 21Shares, Invesco Galaxy, Vaneck, WisdomTree, Fidelity та Franklin. Це схвалення стало рідкісним компромісом із боку SEC, яка протягом десяти років відмовлялася від таких продуктів, посилаючись на занепокоєння щодо нестабільності Bitcoin, захисту інвесторів і потенціалу маніпулювання ринком.
У червні торік BlackRock подала відповідну заявку, а в серпні Grayscale виграла значний судовий процес проти SEC. Суддя постановив6, що рішення SEC схвалити ф’ючерсні ETF на Bitcoin, але відхилити заявку Grayscale на трансформацію GBTC у спотовий ETF на Bitcoin було «безпідставним і непродуманим». Зрештою, затвердження спотового ETF на Bitcoin дає змогу інвесторам торгувати цифровою валютою в межах традиційних брокерських акаунтів, вносячи ліквідність традиційних фінансових установ у криптопростір, що є найбільшим успіхом в історії криптовалют.
Про Bitget
Розкажіть про переваги й особливості, які має платформа Bitget перед іншими біржами? Що відрізняє вас від інших?
Можу впевнено сказати, що Bitget — перша і найбільша платформа для криптовалютного копітрейдингу. За аргументами краще звернутися до цифр. Зокрема, з моменту свого запуску функція копітрейдингу на Bitget залучила понад 185 000 елітних трейдерів, які ділилися своїми стратегіями, і понад 840 000 підписників, які їх копіювали. Станом на липень 2024 року кількість прибуткових угод через копітрейдинг Bitget перевищила 90 млн, прибуток від прибуткових угод сягнув $500 млн, а прибуток, який розділили між собою елітні трейдери, — $23 млн.
Крім того, Bitget працює з найсучаснішою політикою безпеки:
У 2022 році Bitget запустила Фонд захисту Bitget, щоби гарантувати, що активи користувачів будуть захищені, навіть якщо трапиться якийсь інцидент. Вартість фонду залишатиметься вищою за $300 млн, і Нансен назвав Bitget однією з двох централізованих бірж, які розкрили адреси гаманців для свого фонду захисту. Біржа взяла на себе зобовʼязання забезпечити збереження вартості фонду протягом наступних трьох років без зняття коштів.
Щоб забезпечити більшу прозорість активів на нашій платформі, Bitget запустила сторінку з підтвердженням резервів у грудні 2022 року. Підтвердження резервів буде оновлюватися щомісяця, забезпечуючи співвідношення резервів до коштів наших клієнтів принаймні 1:1. Ми також розробили інструмент із відкритим вихідним кодом «Merklevalidator», доступний на GitHub, щоби користувачі могли перевіряти свої активи на нашій платформі.
На сайті зазначено, що зараз Bitget має 30 млн користувачів. На скільки відсотків зростає база користувачів щороку?
Ми з гордістю оголосили про наш значний майлстоун — перевищення позначки 45 млн користувачів по всьому світу, коли ми святкували нашу шосту річницю. Платформа може похвалитися тим, що є біржею зі швидкими темпами розвитку — 400% зростанням користувачів із минулого року. А на наступному графіку ви можете побачити наш щоквартальний приріст користувачів.
У скількох країнах світу ви адаптували свій продукт? Які ваші основні ринки?
На Bitget зареєстровані 45 млн користувачів із понад 200 країн і регіонів. Головна мета біржі — забезпечити можливість смартторгівлі для кожного завдяки своїй новаторській функції копітрейдингу й іншим торговим рішенням.
Зі зростанням популярності криптовалют ми усвідомлюємо величезний потенціал і можливості зростання на ринках, що розвиваються, як-от Латинська Америка, Південно-Східна Азія й Африка. Тому ми зосереджуємося й інвестуємо більше коштів у ці перспективні ринки, оперативно виділяючи більше ресурсів для підтримки їхнього зростання.
Bitget часто здійснює лістинг монет, які ще не доступні на інших великих платформах. Як ви обираєте монети, чим керуєтесь і як зважуєте ризики?
Ідея кожного лістингу монет на Bitget полягає в тому, щоб досягти «хороших, швидких і комплексних» результатів, забезпечуючи водночас контрольований ризик.
Наявність потенціалу для зростання в монети — це «хороший результат». В ідеалі це означає, що монети, які проходять лістинг, повинні давати користувачам змогу отримувати прибуток або шляхом короткострокового підвищення ціни, або шляхом тривалого зростання, зумовленого сильними фундаментальними чинниками.
«Швидкий результат» означає те, що біржа однією з перших проводить лістинг перспективних активів. Для популярних монет на ранніх стадіях розвитку Bitget прагне стати провідною централізованою біржею (CEX) у прибутковості. Наприклад, Bitget провела лістинг токена UNIBOT у липні раніше за більшість інших бірж, запропонувавши користувачам цінні можливості виходу на біржу швидше, ніж їхні конкуренти.
Крім того, ми пропонуємо універсальний сервіс для популярних активів. Це і є «комплексний результат». Bitget дає змогу користувачам купувати й продавати основні монети та токени в різних категоріях, задовольняючи різноманітні потреби.
Обираючи монети для лістингу, ми активно шукаємо високоякісні активи на основі досліджень і придивляємося до проєктів, рекомендованих через бізнес-канали. Також стежимо, щоб оцінка лістингу монет на Bitget відповідала чітким кількісним стандартам.
Над якими новими проєктами зараз працює команда Bitget? Які нові функції можна очікувати в найближчому майбутньому?
Наша команда постійно працює над новими проєктами: як технічними й технологічними, так і соціальними. Цього року ми запустили кілька освітніх ініціатив для підтримки розвитку спільноти й талановитих блокчейн-підприємців. Серед наших проєктів — Blockchain4Her і Smart Award. Ми також співпрацюємо з найбільшою футбольною лігою LaLiga та понад 20 футбольними клубами.
Крім того, ми інвестували $30 млн у фонд TON і з нетерпінням чекаємо на розвиток проєктів, побудованих на його основі. У майбутньому ми будемо приділяти особливу увагу поширенню інформації про криптовалюту в усьому світі, наставництву нових стартапів і подальшому вдосконаленню наших інноваційних продуктів.
У 2024 році платформа представила 425 нових лістингів, розширила платформи Launchpad і Launchpool, а також запустила PoolX, де за три місяці розмістила понад 60 проєктів і залучила 350 000 учасників. Нещодавно запущена у 2024 році премаркет-торгівля Bitget залучила понад 35 000 трейдерів менш ніж за 90 днів. 18 вересня Bitget відсвяткувала свою шосту річницю й оголосила, що кількість користувачів перевищила 45 млн, що зробило її четвертою за величиною біржею, випередивши основних конкурентів. Забігаючи наперед, ми плануємо використати це зростання для залучення наступного мільярда користувачів на платформу.
Розкажіть, будь ласка, про співпрацю з Мессі. Як ви з ним познайомилися? Чи використовує він криптовалюту і, можливо, Bitget?
Власне, наше партнерство з Мессі закінчилося у вересні 2024 року. Однак ми все одно вважаємо, що співпраця між криптовалютами та спортом — це безпрограшна ситуація.
Нещодавно ми оголосили про статус офіційного криптопартнера LaLiga, найвідомішої футбольної організації у світі, про яку я згадувала раніше. Колаборація, представлена на Token2049 у Сінгапурі, свідчить про стратегічний крок Bitget у спортивний сектор у країнах Сходу, Південно-Східній Азії та Латинській Америці. Багатомільйонне партнерство має ексклюзивні переваги для обох сторін і відповідає переконанням «Кожен крок важливий» у досягнення величі завдяки наполегливості та пристрасті.
Глобальний вплив LaLiga й інноваційний підхід до інтеграції технологій у спорт ідеально узгоджуються з місією Bitget — сприяти впровадженню криптовалют і Web3-рішень на ринках, що розвиваються. LaLiga породила безліч зірок, команд і моментів, що ілюструють цей дух, чи то Роналду з португальських нетрів, чи то Модріч, який пережив війну, чи то Мессі, який ледь не завершив кар'єру у віці 12 років. Партнерство Bitget із LaLiga має на меті надихнути більше людей на досягнення величі завдяки наполегливості та пристрасті, саме це ми хотіли б відстоювати в кампанії #MakeItCount.
Про крипту в Україні
В Україні крипторинок усе ще має сірий статус. Як ви вважаєте, це має змінитися? Що буде з податками та життям людей, якщо криптовалюта в Україні отримає білий статус?
В Україні вже прийняли закон про криптовалюти, який фактично описує механізми обігу та контролю за цифровими активами, але його ще не повністю імплементували. Я вважаю, що Україна повинна наслідувати приклад інших країн світу й поступово виводити криптовалюту з тіні. Сьогодні Україна входить до п’ятірки країн світу за кількістю власників криптовалют, що робить цей регіон досить перспективним для розвитку криптобізнесу. Тому уряд і бізнес могли б об'єднати зусилля та зробити цей ринок прозорішим і зрозумілішим.
Чи буде Bitget інвестувати в освітні ініціативи в Україні у сфері використання криптовалют і торгівлі ними? Або, можливо, уже є такі ініціативи?
Насправді ми працюємо в цьому напрямі останні кілька років. Bitget запустила освітню програму Blockchain4Yourth, яка якраз націлена на партнерство з університетами по всьому світу. Цю програму вже активно використовують у Латинській Америці та Європі. Тепер ми плануємо масштабувати напрям і в Україні.
Останній рейтинг Chainalysis показує, що Україна поступово втрачає свої позиції на ринку криптоактивів. Як ви думаєте, чому це відбувається?
Це пов’язано в основному з масовою міграцією, складними геополітичними обставинами, у яких опинилася країна. Проте Україна все ще залишається серед країн-лідерів за кількістю власників криптовалют, хоча цей показник, як ви помітили, дійсно знижується.
Про майбутнє криптоіндустрії
Яким ви бачите майбутнє криптотрейдингу у світі?
Майбутній потенціал глобальної торгівлі криптовалютами величезний, але чи перевершить він традиційну біржову торгівлю, залежить від кількох чинників:
Регулювання. Наразі уряди в усьому світі рухаються до чіткішої регуляторної бази. Коли регулювання стабілізується, торгівля криптовалютами може стати масовішою й залучити інституційних інвесторів. Якщо регуляторне середовище буде сприятливим, криптовалюта завоює довіру й авторитет, можливо, ставши сильним конкурентом фондових ринків.
Інституційні інвестори. Великі фінансові установи, як-от BlackRock і Fidelity, уже виказали свій інтерес і ввійшли в криптопростір, запустивши цифрові активи, як-от Bitcoin ETF. Більша інституційна участь підвищить ліквідність, зменшить волатильність і посилить легітимність ринку, що сприятиме глобальному зростанню.
DeFi й традиційні фінанси. Децентралізовані фінанси (DeFi) дають змогу здійснювати peer-to-peer торгівлю без посередників, приваблюючи користувачів нижчими комісіями та швидшим часом розрахунків. З розвитком DeFi вони можуть відтягнути обсяги від централізованих бірж (CeFi) і традиційних фондових ринків. Але DeFi все ще стикається з такими ризиками, як вразливість смартконтрактів. Лише розв’язавши ці питання, він зможе по-справжньому конкурувати з традиційними ринками.
Доступність ринку. На відміну від традиційних фондових ринків, криптовалюта доступна цілий рік, 24/7, пропонуючи більшу гнучкість. Це може привабити трейдерів з усього світу, особливо роздрібних інвесторів. Крім того, криптовалюти дають змогу людям у регіонах із нерозвиненими фінансовими системами брати участь у глобальних ринках, що може значно розширити базу користувачів.
Технологічні інновації. Постійне вдосконалення блокчейну (наприклад, рішення для масштабування на рівні два, сумісність між мережами та посилення безпеки) зробить криптовалюту ефективнішою та привабливішою. А токенізація реальних активів, як-от нерухомість та акції, може розмити межі між традиційними та криптовалютами, що сприятиме їхньому подальшому впровадженню.
Економічні тенденції та криптовалюта як інструмент хеджування інфляції. Під час інфляційних або нестабільних економічних періодів дехто розглядає криптовалюти, як-от Bitcoin, як засіб збереження вартості, подібно до золота. Це може схилити більше інвесторів до криптовалют, ніж до традиційних активів. Але крипторинки чутливі до коливань процентних ставок. Нижчі ставки, як правило, приносять користь крипторинкам завдяки підвищенню ліквідності.
Чи перевершить криптотрейдинг традиційну торгівлю акціями?
Це якраз залежить насамперед від впливу політики Федеральної резервної системи. Традиційні фондові ринки все ще мають значно більші обсяги торгівлі та ринкову капіталізацію, ніж крипторинки. Однак стрімке зростання криптовалют свідчить про те, що вони можуть стати паралельною системою, а не повністю замінити акції.
Торгівля криптовалютами може досягти або перевершити традиційні ринки в певних сегментах (наприклад, сировинні товари або форекс). Проте чи досягне криптотрейдинг перевершення всього фондового ринку, залежить від того, як розвиватимуться ці чинники.
Підсумовуючи, можна сказати, що хоча криптовалюта не може повністю замінити традиційні фондові ринки в короткостроковій перспективі, її унікальні особливості (доступність 24/7, глобальне охоплення та децентралізація) роблять її значною силою у світових фінансах. У спекулятивних сферах із високою волатильністю, як-от форекс, криптовалюта може стати домінантною.
Що б ви порадили початківцям-користувачам Bitget: з чого почати й на чому зосередитися, щоб почати заробляти на криптовалюті?
Bitget фокусується на освіті інвесторів, зокрема, визнаючи, що для новачків інвестиції в криптовалюту пов’язані зі значними ризиками. Ми пропонуємо такі рішення, що допоможуть інвесторам зрозуміти нові технології, тенденції та підвищити обізнаність про ризики:
Bitget Wallet — Task 2 Earn: Bitget створила спеціальну платформу, яка надає канали для розуміння проєктів Web 3.0. Наприклад, Bitget Wallet пропонує активності «Task 2 Earn», де користувачі матимуть можливість заробити.
Стежте за Bitget у соціальних мережах: Bitget використовує соціальні медіаплатформи, як-от Twitter і Telegram, для регулярного випуску короткого освітнього контенту та новин ринку. Співпраця з високопоставленими KOL (Key Opinion Leaders) дає змогу ділитися з інвесторами новітніми технологіями та трендами.
Функція копітрнейдингу Bitget: Це чудова платформа для навчання трейдингу. Користувачі можуть слідувати інвестиційним стратегіям досвідченіших трейдерів на основі власного вибору. Копітрейдинг зручний для початківців і дає змогу користувачам вивчати стратегії вибору часу для купівлі та продажу через кожну скопійовану угоду.
Дослідницькі звіти та посібники Bitget: Bitget регулярно публікує дослідницькі звіти про Web 3.0, аналізи ринку й інвестиційні посібники. Пропонуючи глибокий аналіз і професійні поради, ці ресурси допомагають інвесторам ухвалювати обґрунтованіші рішення. Серед звітів Bitget — звіт про Bitcoin-екосистему та щоденні галузеві звіти.
Ethereum заработает по-новому: эксперты криптобиржи Huobi Global объясняют, что произойдет с валютой
Большое слияние Ethereum предварительно запланировано на середину сентября. Дебаты о его влиянии на индустрию блокчейнов были быстрыми и бурными. В результате слияния текущая основная сеть Ethereum объединится с сетью Beacon Chain с подтверждением частицы, что станет глубочайшим обновлением Ethereum на сегодняшний день, уступая по важности только блоку genesis. Этот переход также является примером того, как большая децентрализованная система может значительно снизить свой углеродный след. Детальнее объясняют эксперты криптобиржи Huobi Global.
«Можно вечно смотреть, как течет вода, как работают ВСУ и как люди ждут, когда крипта станет пузырем». Интервью с СЕО WhiteBit, который купил за $900 000 кубок Калуша с «Евровидения»
Помните, как Сергей Притула продавал на аукционе кубок победителей «Евровидения» этого года — группы Kalush Orchestra? Деньги на него собирались в криптовалюте, конечная стоимость достигла беспрецедентных $900 000. Заплатить такую сумму возжелали ребята из криптосообщества WhiteBIT — организации, торгующей криптой. dev.ua долго пытался связаться с ними для разговора, наконец-то, нам это удалось. Мы пообщались с Владимиром Носовым, CEO криптовалютной бирже WhiteBIT.
Метавселенная — это гибрид реального и виртуального миров. Что думает о влиянии будущих технологий соучредитель криптобиржи Huobi Group
Полностью функционирующей метавселенной не существует, но мы движемся в ее направлении, где соединится физическое и виртуальное пространство.
Такое видение метавселенной и блокчейн-технологий отметил Ду Цзюн, соучредитель Huobi Group, одной из ведущих криптобирж в мире, в интервью, опубликованном Uaspectr.