💳 Trustee Plus — твоя персональна картка європейського банку: 3 хвилини і 10 євро 👉
Марія БровінськаГоряченькое
25 августа 2024, 22:52
2024-08-25
UPD. Де зараз засновник Telegram Павло Дуров, які наслідки мало його затримання у Парижі та реакція компанії: усе, що відомо наразі
Засновника месенджера Telegram Павла Дурова учора ввечері затримали в паризькому аеропорту Ле-Бурже, повідомляють французькі телеканали TF1 і BFMTV.
UPD. Учора пізно ввчері Франція продовжила арешт Дурова, пише AFP. Початковий термін затримання для допиту у Франції може тривати максимум 96 годин. Після цього суддя має або звільнити Дурова, або висунути звинувачення і заарештувати.
Розповідаємо, що відомо про затримання засновника Telegram. .
39-річного бізнесмена затримали, коли його приватний літак прилетів до столиці Франції з Азербайджану. Разом із Дуровим були охоронець і жінка, ім’я якої журналісти не називають.
Дурова затримали співробітники Повітряно-транспортної жандармерії на тій підставі, що у Франції бізнесмена занесли до списку розшукуваних осіб. Ордер на затримання видала судова поліція Франції на підставі «попереднього розслідування», деталі якого не розкриваються.
За інформацією видання Le Monde, Дуров планував провести вечір у Парижі та повечеряти там. Вибір 39-річного мільярдера викликає подив, оскільки останні кілька років він уникав відвідин Франції та країн ЄС через побоювання можливих переслідувань з боку місцевих спецслужб.
Крім того, в інтерв’ю колишньому ведучому Fox News Такеру Карлсону Дуров розповідав, що намагається не приїжджати до країн, які є «великими геополітичними гравцями», як-от США, Росія та Китай, оскільки вони виявляють підвищену увагу до його платформи.
«Сьогодні він зробив помилку. Ми не знаємо, чому… У будь-якому випадку, він під вартою», — повідомило телеканалу TF1 джерело, близьке до слідства.
Обвинувачення
За даними TF1, у Франції Дурову можуть висунути звинувачення, пов’язані з тероризмом, наркотиками, шахрайством, відмиванням грошей, продажем краденого і сексуалізованими злочинами проти дітей. Усе це — через відсутність модерації в Telegram, а також через відмову адміністрації месенджера співпрацювати з владою та застосування різноманітних інструментів Telegram — таких як криптовалюта та одноразовий номер. Французькі правоохоронні органи вважають Дурова співучасником злочинів, скоєних за допомогою Telegram, у зв’язку з відмовою від модерації контенту, зазначає співрозмовник BFMTV.
Джерело TF1 вважає, що засновник Telegram напевно буде заарештований. Зараз його взяли під варту. «На своїй платформі він допустив вчинення незліченних правопорушень і злочинів, не роблячи нічого, щоб це модерувати або співпрацювати [з правоохоронними органами]», — сказав він.
2021 року повідомляли, що Дуров, який емігрував із Росії 2014-го, набув громадянства Франції. Останніми роками підприємець жив в Об'єднаних Арабських Еміратах.
Що кажуть в Telegram
Компанія опублікувала офіційну заяву в каналі сервісу.
Ось її повний текст:
«Telegram дотримується законів ЄС, включно із Законом про цифрові послуги — його модерація відповідає галузевим стандартам і постійно вдосконалюється. Генеральному директору Telegram Павлу Дурову нічого приховувати, і він часто подорожує Європою. Абсурдно стверджувати, що платформа або її власник несуть відповідальність за зловживання на цій платформі. Майже мільярд користувачів по всьому світу використовують Telegram як засіб спілкування і джерело важливої інформації. Ми чекаємо якнайшвидшого вирішення цієї ситуації. Telegram залишається з усіма вами».
Де зараз Дуров
UPD. Дуров перебуває в міграційній в’язниці в аеропорту Ле-Бурже, пише Tribunal de Paris. За інформацією видання, Дурова можуть утримувати там до 4 діб (рахуючи з вечора суботи), за цей час має бути ухвалене рішення про розгляд справи.
Слідчі з Національного управління по боротьбі з шахрайством при митному департаменті Франції (ONAF) повідомили йому підозру та помістили під варту. Він має бути негайно представлений до слідчого судді, а в неділю йому буде офіційно висунуто обвинувачення у численних злочинах: причетності до тероризму, розповсюдженню наркотиків, шахрайству, відмиванню грошей, скупці крадених речей, поширенню кримінально караного контенту щодо дітей тощо.
«Павло Дуров потрапить до слідчого ізолятору. Це точно», — кажуть правоохоронці. — На своїй платформі він дозволив вчинити незліченну кількість правопорушень і злочинів,щодо яких він не зробив нічого, аби пом’якшити (їхню згубну дію — ред.) чи співпрацювати».
Беде суд
Дуров, повідомляє телеканал, постане перед слідчим суддею (посадова особа у Франції, яка, на відміну від прокурора, збирає докази як на користь сторони обвинувачення, так і на користь сторони захисту) вже сьогодні.
Ордер на арешт Дурова діє тільки у Франції, зазначає TF1. Бізнесмен знав, що в країні він «персона нон ґрата», він мало подорожував Європою й уникав держав, де робота Telegram перебуває під наглядом силовиків. «Сьогодні він зробив помилку. Ми не знаємо, чому», — додало джерело журналістів. BFMTV називає появу Дурова у Франції «загадкою».
Мета арешту
Телеканал зазначає, що для слідства ця міжнародна операція мала на меті кілька завдань.
По-перше, вона покликана дати поштовх злочинній діяльності, справити враження та відлякати виконавців злочинів і проступків, які до цього часу вільно обмінювалися повідомленнями в Telegram.
По-друге, вони мають на меті чинити тиск на європейські країни, щоб вони активізували спільні зусилля, спрямовані на боротьбу з тероризмом у сервісі зашифрованих повідомлень.
TF1 зазначає, що у цьому сервісі зашифрованих повідомлень багато акаунтів використовується організованою злочинністю. Крім тероризму, найнебезпечніші діти-злочинці використовують Telegram для обміну контентом.
«З роками він (мессенджер. — ред.) став платформою номер 1 для організованої злочинності», — сказав один зі слідчих.
У Товаристві захисту інтернету розцінили ситуацію із затриманням Дурова як спробу цензури з боку Франції.
Журналіст-розслідувач проєкту Bellingcat Христо Грозєв зазначив: «Його неспівпраця з ФСБ на користь свободи слова, на жаль, повністю нейтралізується його неспівпрацею ні з ким, щоб зупинити використання ТГ для всього жахливого. Це був його вибір. Можна було робити одне і не робити інше?»
Ниття на болотах
Повідомлення про затримання Дурова прокоментували російські парламентарії. Голова комітету ради федерації з конституційного законодавства Андрій Клішас назвав дії Франції «боротьбою за свободу слова та європейські цінності».
Віце-спікер держдуми Владислав Даванков заявив, що закликав главу МЗС росії сергія лаврова домогтися звільнення Дурова. «Арешт [Дурова] може мати під собою політичні підстави і бути інструментом для отримання доступу до особистої інформації користувачів Telegram. Цього допустити не можна», — заявив депутат.
За інформацією близького до російських силових структур Telegram-каналу Baza, чиновникам з силових відомств, адміністрації президента РФ та Міністерства оборони надійшла вказівка видалити усе службове листування у месенджері. Окрім цього, за інформацією видання, подібні вказівки надійшли великим російським бізнесменам.
Російська пропагандистка та очільниця пропагандистського Russia Today Маргарита Симоньян закликала видалити усе особисте листування та перестати користуватись месенджером.
Чи заблокують Telegram в Україні
В Україні новина про арешт Дурова змусила відомі Telegram-канали закликати свою аудиторію переходити на інші платформи. Дискусія щодо регулювання чи навіть заборони месенджера в Україні активно триває понад рік.
«Найімовірніший сценарій — це введення жорсткішого регулювання Telegram в ЄС і, як наслідок, дублювання цих заходів в Україні. Насправді, СБУ, ГУР і підрозділи кіберполіції вже давно назбирали достатньо фактів для обмеження діяльності платформи в Україні», — заявив ЕП голова парламентського комітету з питань свободи слова Ярослав Юрчишин.
За його словами, через популярність платформи в Україні відсутня політична воля на втілення обмежень щодо використання Telegram через рішення Ради нацбезпеки і оборони та указ президента, як це було з «Однокласниками» та «ВКонтакте» у 2017 році.
Наслідки арешту відчутні вже
На тлі арешту Дурова впав курс криптовалюти TON. Криптовалюта Toncoin, яка використовується в Telegram як внутрішній засіб розрахунку, стала стрімко втрачати в ціні після повідомлень про арешт Павла Дурова.
До 0.20 за московським часом TON торгувався на біржі OKX за ціною в шість доларів — курс криптовалюти обвалився щонайменше на 19%.