Стас ЮрасовТакая жизнь
15 августа 2024, 08:44
2024-08-15
Енергонезалежний будинок на Київщині. Усе — від сонця, навіть машина. Репортаж dev.ua з Васильківських Карпат
Сергій Сілін, бренд-менеджер Ecoflow, має будинок за містом. Коли почалося широкомасштабне вторгнення росіян, цей будинок врятував: він став надійним пристанищем на два тижні для Сергія та його родини.
Річ у тому, що це не просто будинок за містом. Він — автономний.
Сергій встановив на даху сонячні панелі, а також комплект енергонезалежності Ecoflow PowerOcean у підвалі будинку, там де розташований підземний гараж.
Як результат: тепер Сергій може використовувати енергію сонця для освітлення, кондиціювання та всіх електрогаджетів у будинку. Водяна скважина також живиться від PowerOcean. І навіть автівка заряджається від сонця.
Електроенергія нічого не коштує Сергію. А для доступу в інтернет встановлений Starlink.
Журналіст dev.ua побував в гостях у Сергія Сіліна. Це доволі затишне місце, яке розташоване біля ландшафтного заказника Васильківські Карпати, що під Києвом. Холми, долини, хвойні ліси та зовсім небагато сусідив. Сергій сказав, що перші взагалі з’явилися нещодавно.
До будинку веде грунтовка. Під'їжджаєш, глушиш мотор — тиша. Ідеальне місце для того, щоб сконцентруватися й ефективно попрацювати.
Почнемо з мінус-першого поверху
Сергій зустрічає на ганку і розпочинає екскурсію будинком. Спускаємося на мінус-перший поверх. Він же — підвал/гараж. І от що ми бачимо на стіні.
Батареї між собою поєднуються, і при такій конфігурації інвертор може видавати максимально 10 кВт. Він трифазний. Виходить, що на кожну фазу — по 3,3 кВт.
Фази у буднику Сергій розділив так: перша фаза — нижня частина будинку: гараж, насос води, бойлер. Друга фаза — нагору: це все освітлення, телевізори, кондиціонер. І третя фаза — це кухня: чайник, холодильник і так далі.
Якщо ж виходити з потужності, яка встановлена наразі в будинку (10 кВт), то їх в режимі резерву, тобто без сонячних панелей, вистачає при середньому споживанні приблизно на добу.
Як відомо, найбільше споживання — вночі. І як каже Сергій, за сонячний день акумулятори знов можуть підзарядитися від панелей на повну.
Коли приходить зима…
Ну добре, це літом, коли сонця вистачає. А що зимою?
Сергій цього року доставив на даху сонячні панелі й тепер їхня сумарна потужність — 10 кВт.
«Я приблизно оцінюю, що 10 кВт на даху в зимовий період нам зможе дати десь 5–7 кВт енергії на день. Тобто це буде десь половина заряду акумуляторів», — підкреслює власник будинку.
Але якщо взимку електроенергія в централізованій мережі буде з’являтися хоча б іноді (на дві години), акумулятори можна дозарядити на повну. І їх знов вистачить на добу використання.
Автівка, яка працює на енергії сонця
У літній період сонячні панелі можуть забезпечити Сергію навіть надлишки електроенергії.
І тому Сергію вдається від сонячної енергії підзаряджати ще й електромобіль, який стоїть у гаражі.
«Поряд з EcoFlow у мене розміщений PowerPulse. Це пристрій, який розроблений компанією спеціально для заряджання електромобілів від EcoFlow», — каже Сергій.
На українському ринку цей пристрій з’явився нещодавно.
«Якщо це, наприклад, в однофазний автомобіль, як в мене, то він може видавати максимально 3,6 кВт на годину. А якщо трифазний — до 11 кВт. Тобто автомобіль по типу Тесли, який має 60-80 кВт, пристрій може зарядити за 6–8 годин», — підкреслює пан Сілін.
Зазвичай Сергій приїжджає у заміський будинок на вихідні, ставить автомобіль на зарядку на суботу-неділю, і він заряджається майже на 100%.
Він каже, що, заряджаючи автомобіль від сонця, зекономив десь 10 000–12 000 грн.
Що у будинку
Ідемо далі. Заходимо на перший поверх. Бачимо як у Сергія від сонця живиться доволі потужний кондиціонер, розрахований на площу, більш ніж 100 м². Цим кондиціонером, а також теплою підлогою Сергій може опалювати будинок взимку, якщо PowerOcean навіть буде підключатися до централізованої мережі електропостачання періодично.
Ще у підвалі на електрощітку ми побачили у Сергія тумблер для включення електрокотла. Проте власник будинку каже, що, на жаль цей гаджет до Ecoflow заживляти немає сенсу, він живиться тільки від центральної лінії.
Що стосується теплої підлоги та кондиціонеру, то вони споживають відносно небагато.
«Що тепла підлога, що кондиціонер споживають в середньому по 2 кВт на годину. Коли нагрів відбувається максимально, він відключається, а потім — догрівається знов», — каже Сергій.
На даху
Сонячні панелі на даху будинку Сергія розташовані на три сторони. Але більша частина панелей — на півдні. Це виграшна сторона. Але й тут є нюанси.
«Якщо більшість споживання у вас зранку, тоді більшість панелей краще ставити на схід», — каже Сергій.
І це ж логічно: зайшло сонце на сході, подивилося у ваші панелі, поки ви готуєте сніданок і приймаєте теплий душ, для чого звісно потрібна електроенергія.
Якщо ж ви не жайворонок і споживаєте більше енергії ввечері, то краще ставити більшість панелей на той бік, де сонце заходить — тобто на захід.
55 кіловатів, які генерують панелі на будинку Сергія влітку, вистачає у буквальному сенсі на все. Він навіть поставив вдома невеличкий майнер, щоб якось утилізувати надлишки.
Скільки це коштує
На сьогодні комплект енергонезалежності EcoFlow PowerOcean, про який розповідав Сергій, коштує десь 560 000 грн. І це без урахування купівлі та встановлення панелей на даху.
На перший погляд здається, що це доволі багато, як для облаштування резервного живлення у будинку.
З іншого боку, як каже Сергій, треба розуміти що цей комплект встановлюється на довгі роки, на десятиріччя. До того ж на сайті вказано, що він має гарантію на 15 років. Тобто це зовсім не покупка на декілька сезонів.
Також треба враховувати той факт, що іноді, як у випадку з Сергієм і його переїздом у приватний будинок під час вторгнення, це насправді єдиний шанс залишатися в безпеці й з електрикою, щоб не відбувалося. А така можливість в наші часи просто не може коштувати мало. Бо, погодьтеся, іноді варіантів зовсім не багато.
Епілог
Будинок Сергія Сіліна дійсно добре підготовлений до блекаутів: PowerOcean, сонячні панелі, Старлінк. Але треба розуміти, що у нашому житті можуть бути ситуації, коли й цього буде замало.
Уявіть: електрики немає тиждень, йде сніг і зовсім немає сонця.
На цей випадок у Сергія є дрова та пічка.
І це останній рівень захищеності. А біля будинку є ще й город, де щось росте.
Тож, якщо правильно розподілити ресурси літом і взимку, у таких будинках точно можна вижити, що б не сталося.
Пан, який продає все від Екофлоу, розказує як йому допомагає Екофолоу