💳 Trustee Plus — твоя персональна картка європейського банку: 3 хвилини і 10 євро 👉
Наталя ХандусенкоГоряченькое
17 сентября 2024, 12:08
2024-09-17
Гарантований 25-річний спецрежим «Дія.City» під загрозою: представники ІТ-галузі України знову звертаються до влади
Ключові гравці українського ІТ-ринку закликають владу до суттєвого доопрацювання законопроєкту № 11416-д, який передбачає підвищення військового збору до 5%, що порушує раніше гарантовані державою стабільні умови оподаткування протягом 25 років.
Це є спільна публічна позиція провідних обʼєднань ІТ-галузі: Diia City United, Diia City Union, IT Ukraine, Kharkiv IT Cluster, Lviv IT Cluster. У якій наголошується, що ці зміни можуть призвести до виходу компаній з правового режиму «Дія.City», релокації основної активності ІТ бізнесу в інші юрисдикції, зниження конкурентоспроможності та втрати інвестицій, ставлячи під загрозу існування та роботу галузі в Україні.
Представники українського ІТ-ринку закликають до суттєвого доопрацювання законопроєкту № 11416-д та вимагають невідкладно провести спільну робочу зустріч з представниками профільних комітетів Верховної Ради, Міністерством цифрової трансформації, Міністерством економіки, Офісом Президента України, Радою з питань підтримки підприємництва в умовах воєнного стану та Національною інвестиційною радою. Листи із закликом до діалогу вже направлено до відповідних державних органів.
Чому новий законопроєкт є загрозою для всієї ІТ-індустрії в Україні
Гарантії стабільності умов в «Дія.City» протягом 25 років, які передбачені законом, неодноразово озвучувались інвесторам керівництвом держави. Норми законопроєкту № 11416-д, що фактично змінюють умови режиму «Дія.Сity», призведуть до негативних наслідків, зокрема.
Погіршення конкурентоспроможності українських компаній на міжнародному ринку через підвищення собівартості послуг.
Вихід багатьох компаній з правового режиму «Дія.Сity». Вимог інвесторів щодо релокації діяльності в інші юрисдикції з меншим рівнем ризиків, пільговим режимом та вищим рівнем податкової передбачуваності.
Невикористання гіг-контрактів як форми співпраці через втрату податкової ефективності.
За оцінками експертів, якщо податкові зміни будуть запроваджені, це може призвести до падіння ІТ-галузі до 30% вже у 2025 році, масових звільнень, скорочення кількості робочих місць, погіршення торговельного балансу та зменшення валютної виручки, податкових надходжень.
Вимога доопрацювання та пропозиції щодо покращення
На думку представників індустрії, законопроєкт № 11416-д потребує суттєвого доопрацювання, оскільки він не вирішує проблеми тіньової економіки, натомість підвищує податкове навантаження на прозорий та відповідальний бізнес, який сумлінно сплачує податки.
Натомість держава може зосередитися на скороченні невійськових витрат та детінізації економіки.
Реформування податкової та митної системи.
Контроль за адмініструванням існуючих податків та зборів.
Боротьба з тіньовими секторами підакцизних товарів.
Скорочення неефективних державних витрат та програм.
«Ми впевнені, що широка зустріч представників ІТ-індустрії з представниками держави, Радою з питань підтримки підприємництва в умовах воєнного стану, Національною інвестиційною радою, з долученням міжнародних партнерів, аналітичних центрів дозволить знайти рішення щодо зміни підходу до фінансування дефіциту бюджету та дотримання наданих державою гарантій для інвесторів», — наголосили у зверненні.