💳 Trustee Plus — твоя персональна картка європейського банку: 3 хвилини і 10 євро 👉
Олексій ДзюбаCтартап
19 августа 2024, 09:01
2024-08-19
«Грошовий приз став ознакою того, що на нашу роботу є попит». Як влаштований український defence-стартап Deftak, інженери якого раніше працювали в Google і Facebook
Про український defence-стартап Deftak до цього часу було мало що відомо. Самі про себе вони пишуть, що «займаються розробками у сфері miltech, працюючи з БПЛА». А також, що «до стартапу входять успішні науковці та інженери з досвідом роботи в Google, Facebook, Megogo, EPAM». Ми зв’язалися зі співзасновником Deftak Андрієм Романенком і поговорили, чим компанія приваблює айтівців, скільки коштів вже вдалося залучити на розвиток та над якими корисними розробками працюють винахідники.
— Ядро команди зібралось на першому дрон-хакатоні вкінці літа 2022-го. Я покликав туди одного знайомого і ще 2 майбутні співзасновники стартапу приєднались після пітчу ідеї. Ми виграли той хакатон. Грошовий приз став чіткою ознакою того, що на нашу роботу є попит. Так ми активно почали працювати над технологією.
— Скільки сьогодні в стартапі фахівців?
— Наразі в компанії 9 людей. Всі, крім бухгалтера, займають технічні посади.
— На вашому сайті сказано, що «в Deftak входять успішні засновники стартапів та науковці, інженери з досвідом роботи в провідних технологічних компаніях таких як Google, Facebook, Megogo, Epam». Навіщо з таких потужних компаній йти в стартап?
— Думаю основною причиною є бажання щось змінити.
Думаю другою причиною є те, що ми розв’язуємо складну задачу. Природжені інженери люблять складні задачі. Власне, кістяк у нас із таких і складається.
— Бачив у вас зараз є декілька відкритих вакансій, серед них «операційний директор і менеджер з постачання». Скільки можна заробити в вашій компанії?
— Тримаємо ринкові зарплати. У нас багато людей прийшли з ІТ, як власне і я, тому ми вміємо себе цінувати й розуміємо людей, які себе цінують. Якщо людина показує результат на відповідальній посаді, то вона залюбки може отримувати достойну винагороду.
— Скільки власних коштів засновники вклали в Deftak?
— Якщо говорити про недоотримані зарплати через те, що засновники пішли з робіт так зване «opportunity cost», то мова йде про сотні тисяч доларів.
— У вас на сайті є перелік досягнень — це високі місця та перемоги в різних хакатонах і залучення коштів. Яку загалом суму на сьогодні ви підняли в плані грантів?
— Вцілому грантів та призів у нас десь на суму до 100 000. Дуже добре, що у нас є можливості залучати «non equity» (без участі в капіталі — ред.) кошти. Без них ми б не купили деяке необхідне для нас обладнання та не просунули стартап до того рівня на якому він зараз.
— Ви працюєте з БПЛА, а саме «комп’ютерне бачення, навігаційні системи й мехатроніка». Що це означає?
— Поки що ми не хочемо виходити в публічну сферу про те, що конкретно ми робимо і де воно застосовується. Але до списку задач входить розробка алгоритмів керування різного роду літальними апаратами. Щоб керувати апаратом, потрібно вирішити 3 проблеми наведення навігацію та керування. Так звану «GNC challenge». Тобто потрібно розуміти, куди летіти, де знаходиться апарат і що зробити, щоб він почав летіти в правильному напрямку. Власне, наша компанія займається тим, що напрацьовує експертизу з розв’язання цих трьох питань. Деякі напрацювання вже працюють в бойових умовах.
— Нещодавно ви доєдналися до Techosystem Defense. В одному з інтерв’ю ви сказали, що «кластер має доносити до держави питання, які блокують розвиток оборонних стартапів і намагатися вплинути на ці блокери». Які саме?
— Напевно, основний блокер — це неприйняття чогось нового в армії. Відсутність ринку, недостатня ініціативність, не бачення альтернативних ресурсів країни, окрім як людського. Безумовно, над розв’язуванням цих проблем держава працює, я знаю багато прекрасних людей, які займаються вирішенням цих проблем. Але паралельно я розумію, що розв’язання цих проблем має бути ініційоване не тільки зі сторони держави, а й висвітлене з точки зору стартапів. Якщо ця думка сформована та правильно подана, вона може мати набагато більшу силу.
Для прикладу, ми зараз стикаємося з проблемою, що багато молодих стартапів, які займаються глибокими технологічними дослідженнями не можуть їх робити, тому що їхніх працівників забирають до армії.
Якщо ми хочемо перемогти, то про це треба говорити й пропонувати варіанти вирішення.
Інший приклад — це неприйняття технологічних продуктів. Багато рішень, які розробляють компанії з кластера — це технологічні рішення, які потребують спеціального навчання. Наприклад, вміння користуватись комп’ютером. Цей «новітній» засіб потрібно якось придбати і поставити на облік. Звісно, краще нічого не робити й воювати так, як вчили в книжці 80-х років. Я покладаю серйозні надії на те, що кластер допоможе доносити наші технологічні продукти до користувача.
— Чи робить сьогодні держава достатньо для розвитку miltech індустрії?
— Держава, безумовно, робить багато для того, щоб військова індустрія розвивалась. Існує купа ініціатив, які мають ламати старі радянські принципи й робити все швидше і цифровізовано. Якщо відповідати на питання коротко, то під час війни будь-яких позитивних дій буде недостатньо. Думаю, що коли у зведеннях втрати противника піднімуться в 3 рази, то це можна буде назвати достатньо.
— Якими ви бачите себе через пів року?
— Наш інвестиційний раунд активно рухається до закриття, тому через пів року я бачу нашу компанію з грошима на рахунку і у 2 рази більшою за кількістю фахівців. Також ми активно працюємо над кодифікацією одного з виробів, тому через пів року він точно буде кодифікований і поставлений у військові частини.