Дістали русняві шахеди й ракети? Підсилюймо ППО — донать на SkyLock 👉
Олександр КузьменкоSpaceTech
2 мая 2024, 15:43
2024-05-02
Європейська ініціатива зі створення аналога Starlink затримується. Ціна проєкту вже зросла з 6 млрд євро до 12 млрд
Минуло вже понад 18 місяців відкол Європейський Союз оголосив про намір створити власну мережу супутників, подібну до Starlink. Попри те, що російське вторгнення в Україну показало цінність супутникового інтернету, проєкт і досі «буксує» на місці.
Минуло вже понад 18 місяців відкол Європейський Союз оголосив про намір створити власну мережу супутників, подібну до Starlink. Попри те, що російське вторгнення в Україну показало цінність супутникового інтернету, проєкт і досі «буксує» на місці.
За цей час з’явилася єдина пропозиція від консорціуму міжнародних компаній, до якого входять Airbus Defence and Space і Thales Alenia Space. Компанії мають побудувати, запустити й розгорнути мережу з кількох сотень супутників, яка має стати європейською відповіддю на супутниковий інтернет-сервіс Starlink компанії SpaceX для забезпечення зв’язку і безпечного спілкування, до 2027 року. Про це пише Ars Technica.
Однак нещодавно Європейська комісія відклала підписання контракту з цим консорціумом з березня на невизначену дату. У квітні єврокомісар з питань внутрішнього ринку Тьєррі Бретон заявив: «Існує незалежний комітет, який працює над процесом оцінки. Робота ведеться надзвичайно серйозно». Він не сказав, коли ця робота завершиться.
Новий звіт у німецькому виданні Handelsblatt надає інформацію про деякі ймовірні причини затримки. У звіті зазначається, що кошторис витрат на супутникову систему взаємозв’язку і безпеки (IRIS²) подвоївся з початкової оцінки в 6 мільярдів євро до 12 мільярдів. Крім того, проєкт викриває давні розбіжності між Німеччиною і Францією в питаннях європейської космічної політики.
У звіті цитується лист, написаний федеральним міністром економіки й кліматичних дій Німеччини Робертом Хабеком Тьєррі Бретону в березні. У своєму листі Хабек закликав Бретона не приймати «поспішних рішень» щодо проєкту і заявив, що планування має бути перезавантажене.
Хабек не ставив під сумнів необхідність незалежної комунікаційної мережі. Війна в Україні справила глибоке враження на європейців, і вони побачили цінність безпечного супутникового інтернету. Складність полягає в тому, як до нього дістатися. Європа не має ракети багаторазового використання на кшталт Falcon 9 компанії SpaceX, а також можливості швидко створювати сотні складних супутників.
Європейська комісія та Європейське космічне агентство спільно інвестують у проєкт з розвитку цих можливостей. Однак сузір’я IRIS² планується як державно-приватне партнерство, коли космічні компанії також інвестують у проєкт і згодом отримують прибуток від продажу послуг зв’язку.
Проблема полягає в тому, що основні гравці, такі як Airbus і Arianespace, не звикли працювати в космічних проєктах у такий спосіб. Зазвичай вони отримують державні контракти на надання послуг, а не інвестують значні суми власного капіталу.
Конкуренція між Францією та Німеччиною у сфері космічних польотів, попри те, що обидві країни є провідними членами Європейського Союзу, триває вже давно. Одним із прикладів є ракета Ariane 6, нова ракета-носій континенту. Її розробка стала результатом компромісу, згідно з яким Франція відповідала за перший ступінь ракети, а Німеччина — за розгінний блок.
В останні роки обидві країни прагнули створити середовище, в якому нові космічні компанії могли б розвиватися і процвітати. Ще одним джерелом напруженості в розробці сузір’я IRIS² є те, що до третини вартості контракту мали отримати менші космічні компанії, а не головні підрядники. Однак це виглядає дедалі менш імовірним.
Product Designer задонатил ВСУ личный Starlink. Как он это сделал
Арсений Фещенко работает на позиции Product Designer платформы по оренде квартир в Киеве и Лондоне bird. Недавно парень задонатил на нужды ВСУ личный Starlink. Рассказываем, как это получилось сделать.
Британец создал инструмент для взлома Starlink с деталями за $25. Выведет ли он терминал из строя? WIRED
Британский исследователь безопасности Леннерт Воутерс создал modchip — специальный инструмент взлома, который можно присоединить к антенне Starlink. Готовые детали для него стоят $25.
10 августа на конференции по безопасности Black Hat в Лас-Вегасе исследователь раскрыл подробности сбоев в терминалах Starlink и рассказал о том, как серия аппаратных уязвимостей позволяет злоумышленникам получить доступ к системе и запустить собственный код на устройствах. Об этом написал WIRED.
Боевая гигиена. Чем опасен WiFi на передовой, и почему иногда прилетает по Starlink: объясняет айтишник
Владимир Степанец, Senior Systems Architect в EPAM Poland написал обширный пост-объяснения о том, чем опасен интернет на передовой и почему раздавать его не стоит как из терминалов Starlink, так и со смартфона.
Публикуем его доводы, правила и советы.
Хотите сообщить важную новость? Пишите в Telegram-бот
Главные события и полезные ссылки в нашем Telegram-канале