Дістали русняві шахеди й ракети? Підсилюймо ППО — донать на SkyLock 👉
Олександр КузьменкоОружие
24 июля 2024, 17:41
2024-07-24
Співзасновник DevDroid, яка виробляє турелі з ШІ: «Головне тут не "залізо", а софт, написаний з нуля власними силами»
Олег Проць, співзасновник DevDroid, яка займається розробкою й виробництвом роботизованих турелей з дистанційним керуванням «ТГП» та Wolly, а також софтом до них, розповів про відсоток українських компонентів в продуктах компанії.
Олег Проць, співзасновник DevDroid, яка займається розробкою й виробництвом роботизованих турелей з дистанційним керуванням «ТГП» та Wolly, а також софтом до них, розповів про відсоток українських компонентів в продуктах компанії.
«Однозначно більшість комплектуючих ми робимо самі. Це робиться з метою економії часу та оптимізації витрат, що в кінцевому випадку впливає на ціну продукту. Хоча, звісно, є й запасні частини, які ми замовляємо за кордоном», — розповів Проць в інтерв’ю УНІАН. Він підкреслив, що більшість деталей для турелей компанія виробляє сама створює за допомогою постійних підрядників в Україні.
«Насправді, головне тут не „залізо“, а софт, написаний з нуля власними силами. Без залучення іноземних фахівців. Програмне забезпечення у military tech — це основа. Воно дуже багато вартує», — додав співзасновник DevDroid.
За його словами, в поняття софту входить не лише штучний інтелект, а й взагалі всі функції виробу, який повинен виконувати завдання та працювати так, як задумали розробники. Сюди відноситься і машинне навчання ШІ, яке використовується при наведенні на ціль — його також здійснюють фахівці DevDroid.
Олег Проць також прокоментував інші роботизовані турелі українського виробництва. «Звісно, основним конкурентом в Україні в нас є турель „Шабля“, яка також має державні контракти. Основна перевага Wolly це вага 30 кілограм проти 54 кг у „Шаблі“, та вартість турелі для керування кулеметом, яка дешевша у нас у два рази», — стверджує він.
Співзасновник DevDroid також розповів, що в ЗСУ є підрозділи, які використовують Wolly та «Шаблю» одночасно. Він відзначив конкуренцію між виробниками, але вказав на спільну мету — перемогу над окупантами.
Про нюанси у використанні ШІ для зброї
Олег Проць вважає, що немає проблеми зробити турель повністю автономною, але при цьому виникає «дуже багато юридичних колізій».
«Хто нестиме відповідальність в разі, не дай Боже, „дружнього вогню“? На передовій буває всяке», — запитує він.
Співзасновник компанії говорить, що турель сама ідентифікує ціль, рахує до неї відстань, на балістичному калькуляторі вимірює кращий постріл, після чого супроводжує ціль. Але фінальний постріл має зробити оператор, який отримує від ШІ всю інформацію по цілі.
Він називає це «найефективнішим форматом» на даному етапі. Але не відкидає впровадження й врегулювання повністю автономної роботи турелей.
У червні DevDroid законтрактували свої роботизовані турелі Wolly для ЗСУ і повідомила, що 40 штук поставлять на фронт до липня. Про це dev.ua розповів Юрій Поріцький, кофаундер DevDroid під час Ukraine Recovery Conference, де компанія має свій стенд. За його словами весь комплекс, до якого входить роботизована турель+плюс система керування на боці оператора турелі, коштує $10 000.
Атлас оружия: Украине передали шведские танки Stridsvagn 122. Какие еще танки получили защитники и от кого
Швеция передала Украине 10 танков Stridsvagn 122, с украинскими экипажами, обученными в Швеции, пишет «Европейская правда», ссылаясь на прес службу Вооруженных сил Швеции.
Раньше, мы собирали, какие еще танки Украине уже передали другие страны.
(текст от 29 июля 2022 года)
Германия передаст Украине 14 наземных беспилотников THeMIS. Что это за машины и как они работают
Німеччина передасть Україні 14 наземних безпілотників THeMIS. Імовірно, 7 таких транспортних засобів прибудуть до України до кінця цього року, вони призначені для евакуації поранених. Інші очікуються у 2023 році — їх будуть використовувати для очищення доріг. Нагадуємо, що це за зброя і що вона вміє.
Атлас оружия: Германия передает защитникам очередные MARS II. Какие еще РСЗО получила Украина от западных партнеров и как они работают
Федеральное министерство обороны Германии сообщило в Twitter, что в ближайшие несколько недель Украине будут переданы очередные системы залпового огня MARS II.
Ранее мы рассказывали о том, какие РСЗО партнеры прислали на помощь украинским воинам. Напоминаем об этом снова.
(Текст от 26 июля 2022)