💳 Кожен. Повинен. Мати. Trustee Plus: криптогаманець і європейська платіжна картка з лімітом 50к євро 👉
Наталя ХандусенкоГоряченькое
24 октября 2024, 11:36
2024-10-24
У Мінцифри підрахували, що 1000 е-резидентів можуть принести $1 млн до бюджету. Водночас, окрім переваг, експерти говорять про ризики для української ІТ-сфери
27 вересня Мінцифри оголосило про запуск е-резидентства для іноземців — програми uResidency, яка орієнтована на ІТ-фахівців з Азії та Європи, а також на підприємців, що надають онлайн-послуги у сфері креативної економіки (маркетинг, вебдизайн, управління проєктами тощо). Програма може закрити брак ІТ-фахівців в Україні. Проте ця ініціатива має деякі ризики, наприклад, може призвести до зменшення зарплат.
Наразі програма відкрита лише для громадян чотирьох країн — Індії, Пакистану, Таїланду та Словенії. Проте Мінцифри досліджує попит серед громадян інших країн, щоб розширити її доступність та інклюзивність, пише hromadske.
На отримання статусу електронного резидента України іноземці подали вже понад 200 заявок. Але тільки 9 з них отримали статус е-резидента — це ті, хто зареєструвався ще на етапі бета-тестування.
Мінцифри говорить про можливі мільйони надходження до держбюджету від е-резидентства.
«Ми опитали приблизно 4000 потенційних е-резидентів і з’ясували, що їхній середній дохід становить близько 40 000 доларів на рік, — пояснюють у Мінцифри. — Навіть якщо половина цього доходу пройде через нашу програму, кожен е-резидент може щорічно внести 1000 доларів до бюджету України. 1000 резидентів — $1 млн до бюджету України».
Окрім додаткових податкових доходів, у Мінцифри називають принаймні три пункти: розвиток української банківської системи; посилення довіри до України від міжнародної ІТ-спільноти з перспективами нових інвестицій та просування України в різних міжнародних рейтингах.
Переваги е-резидентства для ІТ України
Може частково розв’язати проблему браку ІТ-фахівців як кваліфікованих, так і початківців
Нині в українському ІТ-секторі стало набагато менше новачків — їх лише 24%, решта — це досвідчені працівники технологічної індустрії. Програма uResidency може закрити цю прогалину, мотивуючи джунів — айтівців-початківців — з Індії чи Пакистану активніше долучатися до бізнес-проєктів і підприємницьких стартапів в Україні.
Наразі найпотрібнішими професіями на ІТ-ринку наразі є фахівці зі штучного інтелекту, машинного навчання, кібербезпеки, віртуальної реальності, розроблення відеоігор, інтернету речей, хмарних технологій.
«Ми можемо припустити, що програма uResidency може привабити іноземних IT-спеціалістів, консультантів, аналітиків та інших експертів, які можуть працювати дистанційно на українські компанії або засновувати власні підприємства в Україні. Це може частково розв’язати проблему браку кваліфікованих працівників, особливо в IT-сфері та технологічних галузях. Проте на загальну кадрову кризу суттєво не вплине, для її подолання потрібні інші рішення», — розповіла hromadske Марія Абдуліна, очільниця категорії «Робота» на порталі OLX.
Сприятиме масштабуванню бізнесу для співпраці з іншими країнами
«Враховуючи повномасштабне вторгнення та глобальну економічну рецесію, такі ініціативи можуть відкрити Україну для подальших інвестицій, співпраці, нових партнерств, — каже Антон Басистий, менеджер ІТ-комітету ЄБА. — Багато українців були вимушені шукати прихисток в інших юрисдикціях, частина ІТ-спеціалістів приєдналися до лав ЗСУ. Тому приплив нових висококваліфікованих кадрів зі знанням інших мов і культур стане перевагою для наших компаній. Це дасть змогу зберігати рівень ІТ-продуктів і сервісів наших компаній, а також — сприятиме масштабуванню бізнесу для співпраці з іншими країнами».
Ризики програми uResidency для української ІТ-сфери
Приплив дешевих ІТ-фахівців
«Створюючи сприятливі умови для іноземців з Індії, Пакистану, Таїланду та Словенії, ініціатива може погіршити становище українських IT-фахівців: інженерів-програмістів, веброзробників, бізнес-аналітиків та маркетологів, — коментує Влада Лященко, очільниця рекрутингової агенції Talando. — Приплив дешевих виконавців із цих країн може призвести до того, що бізнес обиратиме їх».
Зменшення зарплат
Великі аутсорсингові компанії можуть замислитися над заміною українців, яким платять умовно $3500 на місяць, на нових е-резидентів, які можуть погодитись на $2500.
Крім того, українська ІТ-галузь звикла до щорічного зростання зарплат: у 2023-му вони зросли на 270 доларів, за даними дослідження IT Research Ukraine.
«Українські кандидати змушені будуть погоджуватися на ще менші зарплати, що запустить „спіраль смерті“ зарплатного демпінгу», — каже Лященко.