💳 Trustee Plus — твоя персональна картка європейського банку: 3 хвилини і 10 євро 👉
Наталя ХандусенкоГоряченькое
17 сентября 2024, 13:16
2024-09-17
Банки розкриватимуть дані своїх клієнтів за запитом поліції: яку саме інформацію надаватимуть
Верховна Рада найближчим часом розгляне у другому читанні законопроєкт 11043 щодо удосконалення функцій Нацбанку з державного регулювання ринків фінансових послуг. У документі зокрема йдеться про зміни правил реагування банків у разі отримання запитів від поліції щодо махінацій з коштами.
Так, у статті 62 Закону «Про банки і банківську діяльність» стосовно порядку розкриття банківської таємниці встановлять нову підставу для розкриття банками інформації щодо юридичних та фізичних осіб, що становить банківську таємницю, повідомляє «Судово-юридична газета». А саме, банки повинні розкрити її органам Національної поліції України — у випадках та в обсязі, визначених статтею 31 Закону «Про платіжні послуги».
Своєю чергою, статтю 31 Закону «Про платіжні послуги» доповнять новою частиною 7, в якій говориться, якщо банківська операція містить ознаки кримінального правопорушення, передбаченого статтями 185, 190-192, 200, 361, 361-2, 362-363 Кримінального кодексу України, не пізніше ніж за 24 години надати таку інформацію про:
суму та валюту платіжної операції;
дату проведення платіжної операції;
тип платіжної операції;
геопросторові дані, IP-адресу, адресу засобу дистанційної комунікації (включаючи платіжний застосунок) або платіжного пристрою, що використовувався для здійснення платіжної операції (за наявності), а в разі здійснення платіжної операції через касу — адресу каси (за наявності);
ідентифікаційні дані отримувача: для фізичної особи — прізвище, ім’я та по батькові (за наявності), реєстраційний номер облікової картки платника податків; для юридичної особи — повне найменування, ідентифікаційний код згідно з Єдиним державним реєстром підприємств та організацій України;
повне найменування надавача платіжних послуг отримувача;
унікальний ідентифікатор отримувача та/або повний номер електронного платіжного засобу та/або рахунку отримувача;
найменування та код еквайра (за наявності);
ідентифікатор платіжного пристрою (за наявності);
код, що ідентифікує операцію в платіжній системі (за наявності);
унікальний ідентифікатор платника та/або повний номер електронного платіжного засобу та/або рахунку платника.
Як зазначає Головне юридичне управління парламенту, йдеться про надзвичайно широкий обсяг інформації і при цьому не обмежено підстав надсилання такого запиту.
«Також незрозуміло, яким чином надавач платіжних послуг визначатиме, чи містить операція ознаки кримінального правопорушення» — додали в управлінні.
На сайті Ради про цей законопроєкт зазначають: «Зобов’язує банки та інші фінансові установи надавати інформацію за запитом Нацполіції, зокрема дані фінансових операцій та напрямки, куди кошти перераховувались. Це, зокрема створюється для боротьби з неналежними користувачами карток, так званими, „дроперами“, які надають свої картки зловмисниками для перерахування вкрадених коштів».