💳 Trustee Plus — твоя персональна картка європейського банку: 3 хвилини і 10 євро 👉
Олексій ДзюбаВойна
5 августа 2024, 09:01
2024-08-05
«FPV – це одна з важливих речей, але вона глобально не тримає фронт». Сергій Флеш про нові дрони рф «Гербери», потужність РЕР/РЕБ, ефективність F-16 та небезпеку Signal
Сергій «Флеш» Бескрестнов відомий в соцмережах як техно-блогер та військовий аналітик. Саме він одним з перших розповідає про технічні новинки на полі бою, оскільки зараз допомагає українським військовим підрозділам і силовим структурам.
Ми зв’язалися з Сергієм і поговорили про новий різновид російських дронів, який зараз атакує Україну, роботу новостворених Сил безпілотних систем, застосування РЕР/РЕБ та F-16 на фронті та як ворог проникає в, здавалося б, захищені військові групи в Signal.
— Новий дрон від рф «Гербера», який нещодавно долетів до Києва. Він позиціонується, як «молодший брат» Shahed. Чим небезпечний цей дрон?
— У нас є припущення, що сьогодні вночі (на 31 серпня — ред.) була комбінована атака, в якій використовувалась більша частина дронів цього типу. За ним стоять розробники, які сидять в Алабузі, економічній зоні Татарстану, де є завод з виробництва Shaded. Там відбувається розробка подібних рішень. Вони поставили перед собою завдання створити дрон, який назвали «молодшим братом» Shahed по модельному ряду. Він виконує завдання створення хибної цілі для ППО, щоб не витрачати більш дорогі Shahed.
«Гербери» можуть літати як маючи заряд, так і без нього. Вони дешевші, зроблені з фанери, картону та пінопласту. Ці дрони не мають дорогих комплектуючих та дорогих навігаційних систем, тому їх росіянам не шкода при знищенні. Такі БПЛА можуть використовуватися для нанесення ударів, несучи менший заряд.
Також росіяни пишуть, що «Гербери» використовують для радіорозвідки. Як на мене, це некорректно і мається на увазі візуальна розвідка. На цих дронах встановлюють SIM-карти український мобільних операторів та по LTE-каналам передають зафіксовані наші точки ППО. Канал передачі відео і камери достатньо погані, але щоб побачити системи ППО цього достатньо. Раніше ми знаходили подібні камери на Shahed. Скоріше за все, росіяни вирішили, що можна створити дешевший варіант.
— Тобто росіяни створили власний дешевший аналог Shahed?
— Так. Це достатньо великий завод в Татарстані, який вони не приховують, ми його атакували раніше. Shahed вони назвали «Герань» і намагаються в себе змінювати його комплектуючі на інші. Ми постійно виявляємо, що вони щось модифікують. Наприклад, замість іранської антенни CRPA, яка допомагає боротися з РЕБом, вони встановлюють російську систему «Комета».
Також постійно змінюються процесори та приймачі на навігаційні системи GPS. Ворог веде експерименти та працює над удосконаленням своєї системи. Хоча певні обмеження їм все ж доводиться робити через санкції щодо поставок комплектуючих.
— Із запуском «Гербер» пов’язують так зване угрупування «сталінські соколи». Хто за ним стоїть?
— До мене надходила інформація, що з того боку залучають місцевих студентів для ведення інноваційних розробок. Зокрема з міста Казань (столиця Татарстану — ред.). Думаю, що по Герберам працюють студенти з Політехнічного інституту Бехтерево (Татарстан).
В цьому є своя логіка, тому що молодші люди більш креативні та схильні до створення нового, то чому б їх не залучити. Тобто це залучення «молодих умів», яким дали можливість творити. Ми бачили на уламках Shahed всю цю «творчість»: однопроцесорні комп’ютери, модеми, Wi-Fi-модулі тощо. Все це зібрано за допомогою клею і скотчу.
На відео розробники «Гербери» позиціонують себе як конструкторське бюро ім. Гастелло (радянського льотчика-героя часів Другої світової війни — ред.). Але я не знайшов будь-якої згадки про існування такого бюро в рф. На їхніх шивронах стоїть дата 2022-го року. Скоріше за все, «сталінські соколи» були створені на початку повномасштабного вторгнення і давно працюють в цьому напрямку. Звичайно, це звучить як одна із «скрєпних» організацій росії.
— Які у нас є контрмір для «Гербери»? росіяни починають більше тиснути на наше ППО?
— Із наявністю камер в дронах ми достатньо давно та успішно боремось. Ми не стоїмо на місці. Я не буду озвучувати, які міри ми приймаємо, але з цим працюємо. Щоб приймати контрміри, ми маємо працювати на базі операторів мобільного зв’язку України. Це великі організації, яким також потрібно всередині себе давати розпорядження, роблячи певні дії в мережі. В той час, як вищезгадані студенти з рф можуть це робити просто так. А нам у відповідь потрібно запускати цілі організаційні процеси. Тим не менше, ми будемо їм продовжувати.
Якщо ППО за допомогою радіолокаційних станцій не зможе їх візуально відрізняти від великих Shahed, це буде проблемою. Ми не зможемо зрозуміти, на що витрачати свій ресурс і чи потрібно збивати ціль. Така сама ситуація з мобільними вогневими групами, їм буде важко зрозуміти, яка з цілей дійсно небезпечна. Навіть сьогоднішня атака (в ніч на 31 серпня — ред.) показала, що росіяни можуть вкладати заряди всередину «Гербер», щоб ми не розуміли різниці, що це вибухнуло. Якщо такий дрон збиває мобільна вогнева група, візуально важко сказати, скільки всередині було вибухівки — 1 кг чи 40 кг. В таких умовах роботи складно вести звітність збитих ворожих БПЛА. Хіба що за останками, але від них мало що залишається.
Не дивлячись на всі історії про мобільні вогневі групи, у нас все рівно значну частину Shahed збивають засоби ППО та РЕБ. Це пов’язано з тим, що ми не можемо все збивати мобільними групами і ми не знаємо напрямок руху ворожих дронів. До того ж останні кілька місяців дрони Shahed літали на висоті 2-2,5 км і вище. Мобільні групи на такій висоті їх не дістають. Перед ударом по об’єкту вони знижуються.
— Була свіжа інформація від Мінстратегпрому, що ми можемо виробляти 3 млн дронів на рік, хоча нам коштів не вистачає на них і нам інші країни допомагають грошима. Це достатня кількість для переваги над рф?
— Тобто 250 000 дронів на місяць. Думаю, що це завищена оцінка. Те, що можемо не означає, що ми це зробимо. Тобто потенціал такий маємо, але на кожне наше нарощування рф відповідає своїм. Загалом це значна кількість і більше, ніж достатньо, щоб закрити наші потреби на фронті.
Маю на увазі наявність нестандартних частот, управління, відеопередачу, застосування машинного зору для наведення дронів тощо. Наприклад, росія перейшла нещодавно на нестандартні частоти і влаштувала нам кошмар, який ми все ще не можемо подолати, оскільки ми виявилися неготовими по засобам РЕБ працювати з цим. Коли я запитував виробників, чому ми так само не зробили, вони відповідають, що на подібні рішення немає замовлення. Зачасту модуль на нестандартні частоти буде коштувати на умовні $5 більше. На велику кількість дронів ця сума вийде за межі бюджету і незрозуміло, хто за це заплатить. Тим більше, що дрони зараз моментально забирають військові такими, якими вони є, то навіщо щось ще придумувати.
— У нас нещодавно офіційно з’явився новий рід військ — Сили безпілотних систем. Ось у Львові вони відкрили Центр рекрутингу, де набиратимуть 100 операторів БПЛА щомісяця. Виглядає так, що ми робимо ставку на безпілотні технології в цій війні, вона правильна?
— Без авіації, артилерії і піхоти нічого не відбувається. Багато хто каже, що FPV все вирішує. Так, це одна з важливих речей, але вона глобально не тримає фронт. Його якраз тримає артилерія і піхота. Ми приходимо до того, що кожен у нас хоче мобілізуватися і бути пілотом БПЛА. Але, на жаль, у нас зараз дефіцит піхоти, а не пілотів і немає кому сидіти в окопах.
Ворог полює на них. Пілоти FPV не сидять в тилу, а завжди знаходяться близько до лінії фронту. Це нелегка професія, як багато хто фантазує. До того ж потрібно бути фізично витривалим, щоб тягати ящики з обладнанням і працювати в складних умовах.
Війна РЕБ і FPV буде продовжуватися. Колись ми прийдемо до того, що у нас і росіян буде РЕБ на всі частоти. Тоді ми, як і ворог, перейдемо на системи машинного зору та будемо думати, як з ними боротися. При сьогоднішній динаміці застосування FPV ще рік може продовжуватися.
Щодо компонентів, то ми вже навчилися виготовляти контроллери, антенни, пропелери, рами. З камерами проблема, але їх можна ввозити з інших країн.
Ось вони закрили імпорт для нас напряму, а завтра можуть це зробити через країни-посередники, такі як Польща і Словаччина, які нам допомагають. рф також розуміє ці ризики для себе, її з імпортом допомагають Узбекистан, Таджикистан та інші країни. Тому росія створює на Уралі заводи, де на 80% зі своїх комплектуючих складає дрони.
Також потрібно робити ставки на наземні дрони. Я думав, що він буде розвиватися швидше, оскільки наш ринок виробників до цього готовий. Але це відбувається не так швидко. Міноборони готове укладати контракти з місцевими виробниками, але потребу для замовлень формує ЗСУ. Якщо певні чиновники цього не роблять, то нічого не буде. На сьогодні у нас близько 20 наземних дронів сертифіковані за стандартами НАТО. Загалом маємо 40-50 виробників, які готові серійно працювати, але з них всього 3-4 так працюють. Наші відомства, зокрема Мінцифра і Мінстратегпром обіцяють, що ситуацію виправлять.
— росія відома своїми потужними РЕР/РЕБ-системами. Наскільки вони їй допомагають, коли є величезна кількість дронів на лінії бойового зіткнення?
— РЕБ рф справді один з найсильніших. Коли ми оцінюємо саме його силу, то маємо на увазі не лише технології, але і кількість. росія має велику кількість різновидів РЕБу та підприємств, які його випускають. Вони виготовляють РЕБ, який подавляє мобільний зв’язок, радіозв’язок, космічний зв’язок, короткохвильовий зв’язок, безпілотники.
Ситуація тут схожа на нашу: у них «окопний» РЕБ виготовляється з китайських модулів. У нас немає відповідних заводів, їх зрадники за десятки років розвалили. У росії такі заводи є, але там подібними речами не займаються. Виглядає так, що рф не хоче зберегти свою піхоту.
— Кілька тижні тому Сергій Притула в інтерв’ю казав, що в Україні тестується рішення щодо протидії російським КАБам (керовані авіабомби — ред.), які кошмарять нас на фронті. Коли ми зможемо побачити це рішення в дії?
— Крім дії РЕБа на GPS-систему, яка встановлена в КАБі, у мене більше немає думок як це можна реалізувати. Це влаштовано так, що літак-носій скидає бомбу на безпечній відстані, КАБ долітає зі початковою швидкістю 1000 км/год за 2-4 хвилини до цілі. Збити його дроном на такій швидкості неможливо. Проти КАБів себе ефективно показала система Patriot, оскільки ми збиваємо Су-24, тобто носіїв КАБів. Ракети Patriot мають функцію самонаведення, за допомогою неї вони самостійно наздоганяють ворожий літак.
— Про F-16. Ряд західних ЗМІ пишуть, що це буде скоріше допомога нашому ППО, ніж повноцінна зброя. Тому що їх спочатку прийде небагато і характер війни змінився. Ви поділяєте цю думку?
— Думаю, що ми будемо берегти F-16. Всі звикли вірити в певне чудо. Так, прийде F-16 (31 серпня західні ЗМІ написали, що перші літаки вже в Україні — ред.). Це такий самий винищувач, як і Су-24 та інші. Так, він матиме нове озброєння. Але ми не будемо підлітати близько до лінії фронту, щоб не втратити літаки. У росіян багато систем ППО і ручних ПЗРК. Безперечно, F-16 нам допоможуть, але розраховувати, що це панацея не варто.
— Які зараз головні технологічні тенденції безпосередньо на лінії фронту? Ви згадували про перехід fpv з кількості в якість. Що ще?
— Це більше експерименти, а не тенденції. Якщо говорити про технології, то це справді перехід FPV з кількості в якість. Друге — російські літаки-розвідники, які залітають до 150 км в глибину України. Поки що у нас немає єдиного рішення щодо цього. Ми їх збиваємо, але рф їх водночас продовжує виготовляти. Тому якщо не можемо збивати всі 100%, то потрібно мінімізувати ризики від них. За 30-40 км від лінії фронту пересуваються наші військові вантажівки і авто.
Ми маємо повідомляти водіям про небезпеку, а вони приймати рішення про свою безпеку. Можливо потрібен мобільний застосунок, в якому б всім повідомляли про подібну загрозу. Третє — це самі різні рішення щодо РЕБ і РЕР проти дронів ворога.
— Наостанок про інформаційну безпеку. Месенджер Signal від Ілона Маска прийнято вважати найзахищенішим в індивідуальному плані. Але ви писали, що знайшли фейкового українського військового і це був прям розсадник Signal-акаунтів від агентів рф. Як з цим боротися?
— Судячи з ворожих безпілотників, які мають наші SIM-карти, ми бачимо, що у росіян велика кількість українських «сімок» будь-яких операторів. Тому реєструватися для них в Signal не проблема. Тим паче, що через останні оновлення цього мессенджера, ми не бачимо відкрито номер користувача. У нас немає жодного підрозділу, який би не мав групи в Signal. Це наші горизонтальні зв’язки, які дуже допомагають.
Але є кілька проблем. Перша — коли боєць гине чи потрапляє в полон, його мобільним може користуватися ворог, а адміністрація груп в Signal це не контролює. Таким чином росіяни читають бойові повідомлення, а у нас нікому немає справи до контролю безпеки, адже це неофіційні чати, регламенту щодо них немає. Ще при створенні групи, ми маємо сприймати її як відкриту, тому що ми не можемо забезпечити повну безпеку. Часто в таких професійних та військових спільнотах буває сотні учасників, кожного не перевіриш.
А потім самі почали створювати групи, запрошуючи в них військових і будучи вже адміном спільноти. Всі ми звикли до того, що поважаємо і довіряємо адміністраторам. Як тільки ми всім підозрілим акаунтам запропонували зробити відеодзвінок, вони всі «з’їхали». Казали, що або у шпиталі з перебентованим обличчям, або розбита камера телефона.
Але коли «копаєш в глибину», вони не знають відповіді. Наприклад, можна запитати, чи в районі того самого міста стоїть його батальйон. Я розумію, що контррозвідка не буде перевіряти сотні людей. Тому якщо ви візуально не знаєте людину чи не спілкувалися з нею останнім часом, вважайте, що це незнайомець. В цьому сенсі Delta непогано перевіряє військові документи. «Дія» тут не допоможе, вона лише каже, що людина має громадянство України, а це може бути і сепаратист.