🚀💳 Trustee Plus - більше ніж криптогаманець з європейською платіжною карткою. Спробуй 👉
Марія БровінськаГаряченьке
24 липня 2024, 11:44
2024-07-24
«Усі прекрасно розуміють, що армія сидить у Signal, WhatsApp тощо, і водночас знають, що це порушення». «Армія+» вже готова на 85% — у Міноборони готуються до релізу
Артем Романюков, керівник директорату цифрової трансформації Міноборони, розповів, на якій стадії готовності застосунок для військових «Армія+» і чого чекати він нововведення військовим.
Артем Романюков, керівник директорату цифрової трансформації Міноборони, розповів, на якій стадії готовності застосунок для військових «Армія+» і чого чекати він нововведення військовим.
«Якщо відкрити нашу Jira і подивитися на ступінь виконання в системі OKR, то у мене він близько 85%. Тобто ми майже готові. Буквально днями нам вдалося придумати спосіб, як суттєво спростити послугу з рапортами для військових, щоб якомога більше бійців могло нею скористатися. Тож тепер думаємо, як швидко вписати цю функціональність у легальне поле», — розповів він в інтервʼю DOU.
За словами Артема, для запуску продукту потрібно випустити постанову Кабміну. «Відповідні зміни в закони (№ 10062 та 11143) уже внесли. У законі є таке поняття, як державний вебпортал публічних послуг у сфері національної безпеки і оборони. За такою бюрократичною назвою ховається і застосунок „Армія+“ як частина цього вебпорталу. І це одна з цікавинок моєї роботи, коли за нудними формулюваннями стоять революційні реформи, рішення для сектору безпеки. Це один з маленьких прикладів», — пояснив він.
Романюков зізнається: багато рішень, які працюють в армії, — у сірій зоні через застарілість законодавства і неможливість його дотриматися.
«Тобто законодавство про державну таємницю настільки застаріле, що фактично виконати його неможливо. Бо якби ми його дотримувалися повністю, то, наприклад, я не міг би давати це інтерв’ю чи пересилати файли у месенджерах, що кожен із нас робить по кілька разів на день», — каже Артем.
За його словами, усі прекрасно розуміють, що армія сидить у Signal, WhatsApp тощо, і водночас знають, що це порушення.
Романюков додав, що в ідеалі для повноцінного запуску «Армії+» потрібно запустити реєстр військовослужбовців. «Безумовно, у нас є в планах зробити реєстр військовослужбовців. До речі, „Армія+“ — це зобов’язання, яке ми давали перед своїм батальйоном. Ми планували зробити рішення, яке спростить життя для військових. Тому зараз це привіт нашому батальйону: ми уже підбираємося до виконання обіцянки. Нам точно потрібен цей реєстр військовослужбовців. І нам справді не дали провести його з першого разу через нормативку, та й з другого теж», — каже він.
У народних депутатів, за словами Артема, також є побоювання з цього приводу. «Передусім безпекові, адже ми зберемо інформацію про всіх військовослужбовців. Це справді максимально чутлива інформація, до якої треба ставитися вкрай обережно, тому це складне завдання. Я наведу простий приклад, який ілюструє, в якій складній системі ми працюємо і з наскільки неочевидними проблемами стикаємося. Уже не секрет, що в застосунку „Армія+“ буде військовий ID і можливість подати рапорт в електронній формі. Здавалося б, логічно зробити випадне меню під час реєстрації: так військовослужбовцеві буде зручніше обрати свою бригаду», — пояснив він.
Однак випадний список усіх бригад — це інформація з грифом «таємно», яку не можна розмістити в жодному застосунку, додає Романюков. «Вона має умовно бути зарита в бункері на спеціальному обладнанні, зі спеціальним захистом і суперобмеженим доступом. З челенджами такого штибу нам і доводиться мати справу», — зазначив він.
Втім, ніщо не стримає запуск застосунку, каже Романюков: «Попри все ми запустимо „Армія+“, і військовослужбовець матиме інформацію про себе в програмі. Дуже хочу, щоб наші майбутні користувачі пам’ятали: застосунок роблять військові для військових. Тож якщо виникатимуть невеличкі незручності, це не тому, що ми вредні, а тому, що доводилося обходити безліч різних обмежень. Частину з них ми знімаємо вже в процесі цього „марафону“. І втілили багато революційних змін. Тому якщо щось у застосунку здаватиметься не зовсім логічними, згадуйте мій приклад про випадний список бригад».
Він запевняє, що «Армія+» запустять і без реєстру військовослужбовців. «Ми хочемо впровадити його відразу в усій армії. А як не вдасться, то влаштуємо тестування в обмеженій кількості підрозділів», — зазначив він.
У першій версії застосунку військові розробники не ставлять собі за мету повністю поховати паперові рапорти, а просто даємо можливість замінити їх електронними.
«Це — перша в історії е-послуга в армії. Тож подивимося на динаміку та успішність, з якими електронні рапорти приживатимуться в українських військовослужбовців», — зазначив Романюков.
Надалі, за його словами, можливо, ситуація розвиватиметься як з паспортом: «У вас є ID-картка чи паперовий паспорт, але при цьому ви можете мати паспорт з „Дії“ і забути про ID-картку і про паперовий паспорт — як вам зручніше».
Топменеджер Міноборони: «Електронна повістка — велика страшилка. Її роздули не без русні, яка казала «вас усіх заженуть у цифровий концтабір, усіх призвуть»
Як айтішникам долучитися до Центру інновацій Міноборони? Представник відділу відповів на ключові запитання
Центр інновацій і розвитку оборонних технологій Міноборони шукає спеціалістів. Про це ми писали тут. Але в процедурі не все зрозуміло. Артем Мартиненко, представник Центру інновацій і розвитку оборонних технологій, надав кореспонденту dev.ua роз’яснення щодо ряду проблем, пов’язаних із пошуком спеціалістів.
Панорамний зір. Як айтішник змінює українське військо за допомогою AR
Михайло Гречухін — айтішник, який працює у військовій сфері. Спеціальні окуляри з доданою реальністю його компанії Limpid Armor на 13% збільшують ефективність бойових машин. Розробку одобрило Міноборони, яке вже планує взяти на озброєння винахід нашого героя. Як IT-рішення відкривають новий рівень для розвитку українського війська, читайте в нашому матеріалі.
Хочете повідомити важливу новину? Пишіть у Telegram-бот
Головні події та корисні посилання в нашому Telegram-каналі