💳 Кожен. Повинен. Мати. Trustee Plus: криптогаманець і європейська платіжна картка з лімітом 50к євро 👉
Олександр КузьменкоВойна
31 октября 2024, 17:47
2024-10-31
Міністерка економіки спростувала цифру в 1,5 млн заброньованих і розповіла, що відбувається з бронюванням від мобілізації
Міністерка економіки Юлія Свириденко розповіла, що цифра в 1,5 млн заброньованих від мобілізації осіб, яка раніше озвучувалась в медіа, «не відповідає дійсності» і призупинка бронювання не була пов’язана з кількістю.
«Починаючи з липня ми побачили аномально швидкий приріст кількості бронювань та компаній, що отримали статус критично важливих підприємств. Тому з ініціативи Міноборони розпочався аудит, щоб перевірити, з чим така динаміка пов’язана. Щоб виключити сумніви, зокрема у військових, і для певності, що це не загрожує обороноздатності», — розповіла Свириденко в інтерв’ю «Forbes Україна».
Аудит підприємств, які отримали статус «критичних» від органів місцевого самоврядування, має відбутись до 15 листопада. До комісії, яка буде інспектувати бізнеси, ввійдуть також і військові.
За словами Юлії Свириденко, у час аудиту «некоректно додавати нові бронювання». Тому до 15 листопада буде «вимушена пауза», поки аудит триває.
«Ми побачили значно швидший приріст, ніж раніше. Йшлося про сотні тисяч бронювань, які перевищували показники попередніх місяців і не були обґрунтовані обʼєктивними економічними факторами», — пояснила причини аудиту міністерка економіки.
«Дія» — це просто інструмент, а не причина. В першу чергу треба дивитися на критерії критичності, які ОВА та міністерства визначають самостійно», — розповіла Свириденко.
Раніше повідомлялося, що президент України Володимир Зеленський обурився бронюванням 1,5 млн осіб, тому уряд до 15 листопада 2024 року призупинив дію деяких положень щодо визначення критично важливих підприємств.
Проте міністерка економіки стверджує, що ця цифра не відповідає дійсності. За її словами, максимальна кількість заброньованих осіб становила 950 000.
«Коли зʼявилось бронювання через „Дію“, в певний момент статистика зросла до 1,049 млн осіб, але це через задвоєння, оскільки деякі компанії одночасно подавали документи й в паперовому, і в електронному вигляді. Станом на кінець жовтня маємо 906 000 заброньованих», — повідомила Юлія Свириденко.
Вона зазначила, що в майбутньому можливі зміни щодо критеріїв бронювання, зокрема тих, які стосуються зарплати. Але поки в Мінекономіки очікують фінальних результатів аудиту.
«Ми вже побачили певні аномалії щодо кількох підприємств і вказали на них ВЦА (військово-цивільним адміністраціям). Якщо вони у своїх звітах скажуть, що все нормально і зловживань немає, ми перевіримо ці ризикові кейси окремо», — сказала Свириденко.
За словами міністерка економіки, за попередніми даними є менш як 10% «підозрілих кейсів». Вона також уточнила, що наразі є 19 730 підприємств зі статусом критичних. З них близько 9500 визначені регіонами, а решта — міністерствами.