🚀💳 Trustee Plus - більше ніж криптогаманець з європейською платіжною карткою. Спробуй 👉
Марія БровінськаГоряченькое
17 июня 2024, 10:14
2024-06-17
Автор моделі економічного бронювання Наталуха: «У нас немає ніяких критеріїв. Зарплата не впливає на можливість роботодавця забронювати»
Народний депутат від Слуги народу, голова комітету парламенту з питань економічного розвитку Дмитро Наталуха розповів про особливості запропонованої ним системи економічного бронювання.
Народний депутат від Слуги народу, голова комітету парламенту з питань економічного розвитку Дмитро Наталуха розповів про особливості запропонованої ним системи економічного бронювання.
Запропонована модель, за словами нардепа, передбачає лише кількісне обмеження щодо спеціалістів, які можуть бути заброньовані, — це 50% від кількості військовозобов’язаних в штаті підприємства.
«От в цьому полягає ця модель. Вона достатньо проста. Вона відрізняється від інших моделей тим, що у нас немає ніяких критеріїв. Ми не прив’язуємо можливість бронювання до зарплати. Ми не прив’язуємо бронювання до певної посади. Тобто ми намагаємося максимально уникнути того, щоб дати комусь право говорити, що воюють тільки бідні або воюють тільки низькопосадові особи. В нашій моделі ти можеш заробляти як співробітник і 35 000, і 5 000. І це не впливає на можливість роботодавця тебе забронювати. Тобто єдиний критерій — для роботодавця ти маєш бути справді цінним, критичним співробітником, від якого залежить робота підприємства», — пояснив Наталуха.
Він наголосив, що у цій моделі платить не сам співробітник за себе, а платить роботодавець.
Депутат повідомив, що ініціатива розроблена на запит бізнесу.
«Наприклад, остання зустріч у мене була з технологічними силами оборони — це об'єднання приватних підприємств оборонно-промислової сфери, які беруть участь в оборонному замовленні. Це компанії, які виробляють дрони, різні скиди, які виробляють приціли і які постачають свою продукцію державі. Так от: вони всі мають право бронюватися по 76-й постанові, по існуючій моделі, але у них у всіх проблема номер один — це бронювання. Тому що комусь не продовжують, у когось не приймають документи, комусь просто не відповідають, а це створює люфт часу для того, щоб у них по одному висмикували спеціалістів, — каже Наталуха. Він додає, що за розрахунками бізнесу, наприклад, мобілізація одного інженера, технолога або іншого спеціаліста призводить до того, що паралізується процес випуску продукції від трьох до п’яти місяців. «Тобто за рахунок того, що на підприємстві, яке виробляє дрони, мобілізують одного технолога, на три-п’ять місяців стає робота підприємства. Це, на мою думку, і про обороноздатність», — наводить аргумент Наталуха.
За його словами, нині економічне бронювання в парламенті сприймається як певний фаст-трек в аеропорту — як додатковий інструмент, яким компанія або підприємство може скористатися, якщо в неї є для цього ресурси.
«Тому що навіть ті 20 000 грн на місяць додаткового воєнного збору за одну заброньовану особу, які ми пропонуємо, — це далеко не маленькі гроші. І далеко не всі компанії можуть собі їх дозволити», — пояснює депутат.
Наталуха наголосив, що ініціатива не має на меті врятувати всіх від війни за рахунок економічного бронювання. «У нас є можливість дати підприємствам ось таку додаткову альтернативну можливість забронювати справді фахових кадрів, від кого залежить їхня бізнес-модель. Як правило, на кожному підприємстві це точно не 40, не 50 людей, максимум — 10», — зазначив він.
Запропонована модель, за словами Наталухи, за умови прийняття буде доступна для всіх підприємств. «Чому? У процесі дискусії на самому початку ми справді розглядали можливість прив’язки до певних галузей або доповнення до певних індустрій. Але який би критерій ми не обрали у якості визначального для такої галузі — наприклад, критерій „скільки та чи інша галузь генерує податків“ чи „скільки та чи інша галузь працевлаштовує людей“, — у нас завжди виникатимуть [несправедливі] ситуації. Коли за критеріями формально підпадатимуть страховики або банкіри, як галузі, які генерують дуже багато податків, а не підпадатимуть, наприклад, СТО, які насправді мають на сьогодні визначальне значення для ремонту засобів і машин, „корчів“ для волонтерів, для військових. І тут постає питання справедливості, адекватності», — каже він.
Єдиний критерій, за словами нардепа, — це те, що роботодавець сам визначає, незалежно від тієї сфери, в якій він працює. Якщо в нього є на це ресурс, значить він може це зробити», — зазначив Наталуха.
Довідка
У законі про економічне бронювання, який нещодавно був поданий до парламенту, закладено концепцію «економічного бронювання», яка дозволить зберегти для економіки важкозамінних спеціалістів.
Як вона працюватиме?
Кожен субʼєкт господарювання, який сплачує підвищений військовий збір у 20 000 грн на місяць за працівника — має можливість його забронювати.
Сплата підвищеного збору відбувається не працівником, а самим бізнесом. Він сам визначає, хто для нього найбільш критичний і підтверджує це відповідними податками.
Бронювання поширюється на кожен субʼєкт господарювання, що нівелює проблему, наприклад, з неможливістю броні для представництв міжнародних компаній чи ФОПів.
Останні можуть забронюватися, якщо підтвердять реальне ведення діяльності протягом останнього року.
Відсоткову межу заброньованих та процедуру визначатиме Кабмін.
Незабаром в раді зареєструють два альтернативних законопроєкти, що будуть включати модель із бронюванням за рівнем зарплати у понад 35 000 грн, також змішану модель — 35 000 грн зарплати для найманого працівника, 20 000 грн військового збору для ФОП.
Чи бронюватимуть ФОПів, як бути з критичними професіями та дефіцитними ВОС? 9 питань і відповідей про економічне бронювання від ініціатора концепції Дмитра Наталухи