На сайті Верховної Ради з’явився новий законопроєкт щодо броювання військовозобов’язаних. У ньому зафіксовані питання економічного бронювання.
Авторами документа є група депутатів на чолі з головою Комітету Верховної Ради України з питань економічного розвитку Дмитром Наталухою.
Тексту документа на сайті парламенту ще немає, втім ідея концепції економічного бронювання Наталухи відома. Ймовірно, саме вона закладена у документі.
ДОПОВНЕНО 10:57. У Facebook Наталуха пояснив, що у законі закладено концепцію «економічного бронювання», яка дозволить зберегти для економіки важкозамінних спеціалістів.
Як вона працюватиме?
Кожен субʼєкт господарювання, який сплачує підвищений військовий збір у 20 000 грн на місяць за працівника — має можливість його забронювати.
Сплата підвищеного збору відбувається не працівником, а самим бізнесом. Він сам визначає, хто для нього найбільш критичний і підтверджує це відповідними податками.
Бронювання поширюється на кожен субʼєкт господарювання, що нівелює проблему, наприклад, з неможливістю броні для представництв міжнародних компаній чи ФОПів.
Останні можуть забронюватися, якщо підтвердять реальне ведення діяльності протягом останнього року.
Відсоткову межу заброньованих та процедуру визначатиме Кабмін.
Також Наталуха додав, що незабаром в раді зареєструють два альтернативних законопроєкти, що будуть включати модель із бронюванням за рівнем зарплати у понад 35 000 грн, також змішану модель — 35 000 грн зарплати для найманого працівника, 20 000 грн військового збору для ФОП. «Так, це амбітний крок, але саме він здатен забезпечити безперервну та прогнозовану роботу наших підприємств. Роботу, яку вони роблять для перемоги України. Тієї роботи, якою вони й фінансують наші Сили оборони», — зазначив депутат.
Раніше Дмитро Наталуха презентував версію моделі бронювання, яка передбачає, що бізнес зможе забронювати до 50% від військовозобов’язаних співробітників. Які умови й вимоги містить ця модель.
Умови такої моделі економічного бронювання наступні:
відсутність податкових боргів;
сплата військового збору на кожного працівника за формулою 1,5% від зарплати;
додаткова фіксована ставка у розмірі 20 000 грн/місяць.
Для ФОП діятиме додаткова вимога — подання довідки про наявність обороту на суму, не менше ніж вартість трьох місяців бронювання для підтвердження реальної активності.
Стратегічні підприємства залишаються під дією постанови № 76 про бронювання військовозобов’язаних на період мобілізації та на воєнний час.
Алгоритм бронювання пропонується такий:
Підприємство вносить відомості про працівників на електронному порталі, надає квитанцію про сплату збору, у разі ФОП — довідку про рух коштів.
Податкові органи в онлайн-режимі підтверджують відсутність заборгованості, відбувається онлайн-перевірка особи заброньованого.
Людина отримує жовтий QR-код, що підтверджує процедуру бронювання.
Заброньована особа відвідує ЦНАП, де оновлює дані (на це відводиться до 60 днів) і валідує бронювання.
Заброньований працівник отримує зелений QR-код, що підтверджуватиме його бронювання.
Компанія може самостійно обрати, яких працівників забронювати.
У цій моделі бронювання є й обмеження. Зокрема, за задумом авторів, озвученим раніше, економічне бронювання розповсюджується на всіх найманих працівників і ФОП, але не розповсюджуватиметься на дефіцитні військово-облікові спеціальності (ВОС). Також економічне бронювання не даватиме дозвіл на виїзд за кордон.
Раніше Офіс президента відмовилися від ідеї економічного бронювання через побоювання Генштабу, що «економічне бронювання» не розв’яже проблему з нестачею кадрів, це буде сприйнято як офіційний відкуп від мобілізації й лише спричинить негативну реакцію в армії. Бізнес вже відреагував на відмову.
Нагадаємо, раніше в парламенті розглядалися дві моделі економічного бронювання. Перша — розмір податків із зарплати військовозобов’язаного повинен становити 35 000+ грн. Цього має вистачити для утримання одного бійця. Друга — квота на бронювання від Наталухи. Умовно, якщо у вас є 10% людей, яких ви можете використати, хто це буде — вирішує керівник. За них сплачується мінімальна зарплата бійця щомісячно, наприклад, зараз вона складає 20 000 грн.
Нещодавно голова податкового комітету Данило Гетманцев зауважив, що економбронювання буде доступне для представників Клубу білого бізнесу.