💳 Кожен. Повинен. Мати. Trustee Plus: криптогаманець і європейська платіжна картка з лімітом 50к євро 👉
Олександр КузьменкоСанкции
4 ноября 2024, 17:07
2024-11-04
«росія "досить імпотентна", щоб по-справжньому покарати Google». Юристи вважають, що нещодавній штраф на 20 децильйонів показує відірваність рф від світу
Наприкінці жовтня російський суд вкотре оштрафував компанію Google, цього разу вже на 2 ундецильйони рублів або 20 децильйонів доларів (це дуже багато нулів). За словами експертів, це демонструє бажання рф самоствердитися, але насправді вона має мало можливостей впливати на західні компанії.
Штраф був призначений Google через те, що компанія не виконала вимоги щодо відновлення акаунтів 17 російських телеканалів YouTube. Згідно з рішенням суду, після 9 місяців із моменту набуття чинності вимоги суду щодня компанії нараховується штраф у розмірі 100 000 рублів, а сума штрафів подвоюється щотижня.
Станом на минулий тиждень він становив $20,6 дцлн. Повністю ця цифра виглядає так: 20 604 600 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000.
Це на багато порядків перевищує федеральний бюджет США ($6,75 трлн) і світовий ВВП, який оцінюється приблизно в $105 трлн, пише Business Insider. Видання зазначає, що в росії в Google залишилося небагато активів, яких влада країни-окупанта могла б стягнути штраф, а перспектива виконання рішення інших судів практично дорівнює нулю.
Але цим штрафом росія хоче показати своє невдоволення. Минулого тижня речник Кремля Дмітрій Пєсков заявив, що йому складно уявити величину цієї цифри, але він вважає її «сповненою символізму».
За словами юристів, це символізує, що російська правова та економічна система відірвані від більшої частини світу. Хоча росія може критикувати західні компанії та висувати надзвичайні фінансові вимоги, вона має мало можливостей впливати на їхню поведінку.
За словами Тайлера Кустри, доцента кафедри політики та міжнародних відносин Ноттінгемського університету у Великобританії, росія «досить імпотентна», щоб по-справжньому покарати Google. За його словами, мегаштраф «більше призначений для того, щоб надіслати повідомлення, ніж для того, щоб зробити щось конкретне».
Кустра сказав, що ця цифра свідчить про відсутність системи стримувань і противаг у російській правовій системі, яка дозволяє математичній силі складання виводити штраф на сюрреалістичну територію.
«Якби британський чи американський суд призначив такий штраф, апеляційний суд негайно скасував би його як очевидний приклад зловживання з боку судді», — сказав він.
Хоча розмір штрафу ставить його за межі здорового глузду, він відповідає іншим каральним правовим заходам, вжитим проти західних компаній з моменту початку повномасштабного вторгнення росії в Україну у 2022 році.
Раніше росія фактично анулювала права інтелектуальної власності, дозволивши своїм компаніям вільно використовувати патенти та розробки західних компаній. Вона також наклала штрафні санкції на фірми, які намагаються вийти з російського бізнесу, вимагаючи продати активи з великою знижкою, стягуючи при цьому величезний «податок на вихід».
Штраф Google «робить символічну заяву про те, до якої міри росія і США ведуть економічну війну», — сказала Крістін Ейбл, доцент юридичного факультету Нової Англії, яка написала книгу про російські санкції.
Західні країни наклали на росію санкції у відповідь на її повномасштабне вторгнення в Україну, посіявши хаос в її економіці, особливо для російських компаній, які працюють за кордоном. А домінування США у світовій фінансовій системі надає їхнім санкціям і обмеженням ваги, з якою росія не може зрівнятися. Спроба самоствердитися без цієї сили може призвести до появи штрафу, більшого за самі гроші.
Натанаель Тілахун, старший викладач міжнародного права в Ессекському університеті, розповів, що кроки росії можна розглядати як «дзеркальну» відповідь Заходу. Інші експерти не очікують, що суд будь-якої іншої країни спробує виконати штраф Google.
Материнська компанія Google, Alphabet, також виглядає спокійною. Хоча вона не коментувала цифру у $20 дцлн, вона неодноразово применшувала ризик цієї справи, заявивши у своєму останньому звіті про прибутки, що не передбачає «суттєвих негативних наслідків».
Социальные сети и искусственный интеллект формируют глобальные нарративы о войне в Украине. Как их используют украинцы и россияне — аналитика от Foreign Policy
В преддверии вторжения россии в Украину социальные медиа служили полем битвы для государств и негосударственных деятелей, чтобы распространять конкурирующие нарративы о войне и изображать текущий конфликт в своих собственных интересах. Издание Foreign Policy опубликовало большой аналитический материал, как украинцы и россияне используют социальные сети, чтобы давать информацию о войне. Приводим его адаптированный перевод.