💳 Trustee Plus — твоя персональна картка європейського банку: 3 хвилини і 10 євро 👉
Вікторія ГорбікВойна
18 сентября 2024, 12:08
2024-09-18
«Зрозуміло, що раніше чи пізніше інформація "потече"» — Марія Берлінська про те, чому складно масштабувати військові технології без розголошення
Українська військова, засновниця «Центру підтримки аеророзвідки» та керівниця проєкту Victory Drones Марія Берлінська розповіла, чому розробникам доводиться публічно демонструвати технічні вироби, які важливі для фронту, щоб масштабуватись, і чим це загрожує.
«Ми поки так і не навчились масштабувати більшість технологій, кращих практик на фронті без розголошення», — пише в соцмережах Марія Берлінська.
За її словами, переважно це працює по одному алгоритму — українці щось винаходять, успішно застосовують, показують в інтернеті як це працює — росіяни тут же підхоплюють і масштабують.
Приклади, на яких вчаться росіяни
Марія навела кілька прикладів ситуацій, коли розповсюдження зіграло з українцями злий жарт:
Пам’ятаю як десь в кінці 2022 на початку року СБУ виклали відео, де FPV дрон вражає «Солнцепьок». Дрон за кілька сотень баксів РСЗВ за 15-18 млн. За лічені дні відео вже показували по всій росії, на центральних каналах, в прайм тайм. Ясно, що і до цього ворог знав, що таке FPV. Але переважно за це вболівало дуже вузьке коло фахівців, як і нас. Ми перші застосування FPV робили ще у 2015-2016 році. Просто тоді без жодної державної підтримки це не набуло популярності, це був суто волонтерський ентузіазм. Після відео на російських каналах в це включили дуже багато ресурсу з боку ворога. Тут же пішли команди централізовано викуплять цілі лінії на заводах в Китаї.
Ще один приклад «Інтерсептори» (дрони перехоплювачі) так зване FPV ППО. Ми почали застосовувати це першими. Це суто українська кмітливість. Але розпіарили це так, що і ворог вже починає демонструвати перші збиття наших літаків своїми FPV. Це дуже важлива річ, бо неможливо воювати наосліп.
Чому такий важливий розголос
Берлінська запитала, чому розробники одразу біжать в Інтернет зі своїми досягненнями? Вона назвала кілька причин цьому, які бачить:
Просто похвалитись. Показати, що ми можемо.
Завдяки цим відео зібрати кошти на нові дрони чи інші ресурси. Тоді відео виступають як професійні підтвердження ефективності і боєздатності підрозділу.
Бажання максимально швидко поділитися знаннями серед своїх, масштабувати кращий досвід.
Для популярних блогерів, каналів — це контент, вони так піднімають собі аудиторію.
Які проблеми створює публічність
Експертка навела дві загальні проблеми з застосуванням нових технологій, які виникають через поширення військових розробок в мережі:
Ми занадто рано рвемось показати, що в нас є. Не встигнувши накопичити достатньо, не налагодивши взаємодію між підрозділами по застосуванню. Так сталось з морськими дронами. Ми могли знищити майже весь ЧФ (Чорноморський флот — прим.ред.) флот. Але кинулись застосовувати коли дронів було ще дуже мало. В результаті ворог швидко навчився протидіяти. Саме тому тепер ви не читаєте в новинах про новий потоплений корабель. Те саме буде з Deep Strike.
Як тільки нам щось вдалось, як тільки ми знову з гівна і палок демонструємо дива винахідливості — ми тут же трубимо про це на весь світ. І ворог тут же копіює. Вони вчаться швидко. Дуже швидко. Бо ми талановиті і гарні вчителі. Треба вчитися бути скромніше, вчитися принаймні на своїх помилках. Вигравати час за рахунок тиші.
Публікувати чи ні
Щодо того, чи варто публікувати військові розробки в мережі, Марія висловлюється категорично.
«Зрозуміло, що раніше чи пізніше інформація „потече“. Але краще пізніше, так ми виграємо час», — пише вона. За словами Берлінської, вона б не постила заради хайпу взагалі нічого, що йде з фронту, та становить новизну. «Я б прямо заборонила це робити. Але ці питання вирішую не тільки я. Тобто взагалі не я», — зазначила вона.
Германия передаст Украине 14 наземных беспилотников THeMIS. Что это за машины и как они работают
Німеччина передасть Україні 14 наземних безпілотників THeMIS. Імовірно, 7 таких транспортних засобів прибудуть до України до кінця цього року, вони призначені для евакуації поранених. Інші очікуються у 2023 році — їх будуть використовувати для очищення доріг. Нагадуємо, що це за зброя і що вона вміє.
Атлас оружия: Германия передает защитникам очередные MARS II. Какие еще РСЗО получила Украина от западных партнеров и как они работают
Федеральное министерство обороны Германии сообщило в Twitter, что в ближайшие несколько недель Украине будут переданы очередные системы залпового огня MARS II.
Ранее мы рассказывали о том, какие РСЗО партнеры прислали на помощь украинским воинам. Напоминаем об этом снова.
(Текст от 26 июля 2022)
На украинский ударный дрон PUNISHER собрали более 1,3 млн грн. Что может гроза командных центров врага
Дмитрий Томчук сообщил, что самые легкие и самые маленькие ударные дроны PUNISHER, не имеющие аналогов в мире, теперь стоят $70 000. Производитель добавил в комплекс еще одного беспилотника, и теперь их там два. Дмитрий пишет, что Юлия Черешня и Павел Харузов собрали на комплекс уже более 1,3 млн грн.
Ранее он рассказал журналисту dev.ua, что умеют эти «птички», и почему именно они могут переломить ход войны в пользу Украины.
(текст от 1 июня 2022 года)
США в очередном пакете помощи предоставит Украине дроны Switchblade 600. Подробности об этих и других «птичках», которыми пользуются украинские защитники
Среди списка помощи, которую предлагает Пентагон, есть дроны-камикадзе Switchblade 600, которые официальный Киев просил передать ранее.
Контракт на исследование и разработку для 10 дронов SwitchBlade 600 производителя Aerovironment, ожидается в течение следующих 30 дней, заявила пресс-секретарь Пентагона Джессика Максвелл в электронном письме News Defense.
Мы собрали список дронов, которые используют украинцы против врага, в том числе и подробности о Switchblade 600.
(текст от 17 мая 2022 года)