UNIT.City — місце, де люди працюють... КРАЩЕ! Обирай свій простір просто зараз 👉
Вікторія ГорбікScience Pop
9 December 2023, 12:25
2023-12-09
«Святий Грааль» чистої енергії. В Японії відкрили найбільший в світі термоядерний реактор. Ось, що про нього відомо
1 грудня в Японії відбулось урочисте відкриття найбільшого в світі експериментального термоядерного реактора JT-60SA. Це крок до стійкого і майже безмежного джерела енергії для людства, використовуючи ті самі природні реакції, що відбуваються на Сонці.
1 грудня в Японії відбулось урочисте відкриття найбільшого в світі експериментального термоядерного реактора JT-60SA. Це крок до стійкого і майже безмежного джерела енергії для людства, використовуючи ті самі природні реакції, що відбуваються на Сонці.
Що отримає людство
Метою реактора JT-60SA є дослідження можливостей термоядерного синтезу як безпечного, великомасштабного та безвуглецевого джерела чистої енергії — з виробленим більше енергії, ніж витрачається на його виробництво, пише ScienceAlert.
«Реакція термоядерного синтезу є іскробезпечною: вона припиняється, коли вимикається подача палива або джерело живлення. Він не створює високоактивних довгоіснуючих радіоактивних відходів. Завдяки цим характеристикам термоядерний синтез кваліфікується як одне з джерел енергії наступного покоління, яке одночасно вирішує проблеми постачання енергії та навколишнього середовища», — повідомили в пресрелізі Генерального директорату з питань енергетики Європейського Союзу.
Хто створює
Реактор JT-60SA є спільним проєктом Європейського Союзу та Японії, метою якого є дослідження можливостей створення джерела енергії наступного покоління.
«Генерація термоядерної енергії не виробляє вуглекислий газ, що робить його важливою технологією на шляху до нульових викидів», — йдеться в пресрелізі директорату.
Над проєктом працювали 500 вчених та інженерів, а також понад 70 компаній по всій Європі та Японії, повідомив Сем Девіс, заступник керівника проєкту JT-60SA.
Що таке JT-60SA
Шестиповерхова машина реактора, розташована в ангарі в Нака на північ від Токіо, пише Independent. JT-60SA складається з посудини «токамак» у формі пончика, яка містить закручену плазму, нагріту до 200 мільйонів градусів за Цельсієм (360 мільйонів градусів за Фаренгейтом).
Вчені використали лазери, щоб злити два легкі атоми в один, вивільнивши 3,15 МДж (мегаджоулів) енергії з 2,05 МДж вхідної енергії — приблизно достатньо, щоб закип’ятити чайник.
Що кажуть науковці
Фізик Артур Террелл, який не брав участі в дослідженні, описав досягнення експериментаторів, як «найбільший технологічний виклик, з яким коли-небудь бралося людство».
«Цей експериментальний результат електрифікує зусилля, щоб зрештою забезпечити планету енергією за допомогою ядерного синтезу — у той час, коли нам ніколи більше не потрібне було рясне джерело безвуглецевої енергії», — додав він.