Якщо б це дійсно сталося, то світ міг би у буквальному сенсі залишитися без чіпів. Для комп’ютерів, смартфонів, автомобілів та іншої техніки.
Справа в тому, що на Тайвані знаходиться один з найбільших виробників чіпів — компанія Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC).
Щоб розуміти її масштаби в індустрії, можна подивитися ось на цей графік, який намалювали дизайнери видання CNBC.
Тайвань займав за підсумками 2022 року 63% світового ринку семікондакторів (тобто чіпів). На одну тільки TSMC приходиться 54%. Крім цього, на острові є ще декілька менших виробників, таких як UMC, PSMC, VIS.
Багато політичних діячів США висловлювали стурбованість тим, що Китай може захопити TSMC, якщо він вторгнеться на Тайвань, давши йому контроль над найсучаснішими напівпровідниками у світі.
Apple без продуктів TSMC також працювалося б погано.
Іншими словами, тайванські чіпи — дуже важлива штука для американців. До того ж, вони використовують у їхньому виробництві найсучасніші технології.
Голова Taiwan Semiconductor Manufacturing Company Марк Лю каже, що ніяке захоплення його компанії китайцями неможливо.
Вишенька на торті
Під час візиту Ненсі Пелосі до Тайваню у пресі з’явилися анонси, що вона заїде в гості й до TSMC.
Пелосі та голова Taiwan Semiconductor Manufacturing Company Марк Лю повинні були обговорити імплементацію нещодавно ухваленого Акту США про мікросхеми та науку, який передбачає федеральні субсидії в розмірі $52 мільярдів для вітчизняних виробників мікросхем.
Під час пандемії 2020 року Сполучені Штати зрозуміли, що вони сильно залежать від поставок мікрочіпів. І якщо, наприклад, термінали у Тайвані чи Китаї не працюють, промисловість США не отримує чіпсети у встановлений термін. Економіка руйнується.
Тепер, повертаємося до TSMC. На відміну від китайських компаній, з якими у США «війна», тайваньського гіганта люблять. Можливо тому, що TSMC погодилася у 2020 році побудувати в Арізоні великий завод мікрочіпів із транзисторами розміром п’ять нанометрів. Вартість проєкту — $12 млрд. І такий проєкт нібито не один.
Сьогодні видання Nikkei Aisa повідомило, що зустріч Пелосі та Лю таки відбулася.
Незрозуміло, чи був візит особисто чи через відео, пише видання. TSMC не прокоментувала зустріч.
Висновки
Тісні стосунки між США та TSMC, який будує високотехнологічні заводи в Америці, що робить її більш незалежною від азійського ринку, — це боляче для Китаю.
По суті, крім тайванців, на ринку є тільки один великий гравець у світі. Це Південна Корея. Китая на мапі великих гравців не має. Це ставить в залежність всю його електроніку від маленького острову, який до того ж допомагає найбільшому економічному ворогу.