Марія БровінськаДомени
15 березня 2024, 15:26
2024-03-15
Держспецзв'язку та БЕБ розпорядилися заблокувати домен сайту з продажу тютюну та засобів для паління. Власник сайту спробував рішення оскаржити. Не вийшло
20 грудня 2023 року до Київського окружного адміністративного суду звернувся власник заблокованого Національним центром оперативно-технічного управління мережами телекомунікацій домену hookahmarket.com.ua.
Він просив суд визнати протиправним і скасувати розпорядження НЦУ від 23 листопада, яким домен його сайту заблоковано. Позивач обґрунтував свою вимогу тим, що у відповідача немає правових підстав для блокування будь-яких доменних імен і вебсайт hookahmarket.com.ua, зокрема.
За даними позивача, НЦУ не має повноважень блокувати вебсайт за рекомендацією правоохоронних органів, оскільки таке блокування не спрямоване на стале функціонування та використання оперативно-технічного управління телекомунікаційними мережами в інтересах управління державою, попередження, локалізації та ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій, оповіщення населення, забезпечення проведення мобілізації, задоволення потреб національної безпеки, оборони, охорони правопорядку тощо.
Він вважає видане розпорядження НЦУ є протиправним, незаконним та підлягає скасуванню. НЦУ повідомив, що розпорядження було видано в рамках виконання оперативно-технічного управління електронними комунікаційними мережами загального користування в умовах воєнного стану за погодженням з адміністрацією Держспецзв’язку за поданням детективів Бюро економічної безпеки. Територіальним управлінням БЕБ у Чернівецькій області виявлено ризики чинити шкоду економічній безпеці держави в результаті функціонування сайтів https://vapehub.org/та https://hookahmarket.com.ua/, за допомогою яких здійснюється реалізація електронних сигарет з рідинами.
При дослідженні інформації, розміщеної на вебсайт https://vapehub.org/, https://hookahmarket.com.ua/, https://d-hydra.com/, https://dhs.com.ua/, встановлено, що сайти не містять відомостей про найменування суб'єктів господарської діяльності.
На додаток, на наведених онлайн-майданчиках сигарети та вейпи продавалися на 30–40% дешевше ринкової ціни. Це може свідчити про нелегальне походження реалізованої продукції.
Так, незаконна реалізація підакцизних товарів, а саме електронних сигарет із рідинами, яка здійснюється за допомогою вказаних вебсайтів, створює неконкурентне середовище для компаній-ліцензіатів і може завдати останнім значних економічних збитків. Крім того, без здійснення фіскальних відрахувань незаконна діяльність на вказаних вебсайтах створює тіньові надприбутки, наявність яких також створює умови для пошуку способів їх легалізації та збільшення тіньового сектору економіки.
Відносно зазначених вище обставин власник домену жодних пояснень не надав. Розглянувши аргументи сторін, Київський окружний адміністративний суд вирішив відмовити у задоволенні позову власника домену. Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів із дня його проголошення.