🚀💳 Trustee Plus - більше ніж криптогаманець з європейською платіжною карткою. Спробуй 👉
Марія БровінськаГроші
22 квітня 2025, 08:56
2025-04-22
Як айтівцям зберегти та накопичити гроші: 8 дієвих способів примножити статки + поради початківцям в інвестуванні від Senior software engineers
dev.ua в межах циклу матеріалів продовжує спілкуватися з айтівцями щодо інструментів, які ті використовують для своїх інвестицій. Сьогодні своїми рекомендаціями діляться досвідчений гравець в галузі інвестицій Григорій Наконечний та Андрій Пох, який тільки починає свій шлях в інвестуванні. Обидва айтівці — Senior software engineer.
Отже, нижче — 8 варіантів для збереження та накопичення коштів від Григорія та кілька дієвих порад від Андрія.
dev.ua в межах циклу матеріалів продовжує спілкуватися з айтівцями щодо інструментів, які ті використовують для своїх інвестицій. Сьогодні своїми рекомендаціями діляться досвідчений гравець в галузі інвестицій Григорій Наконечний та Андрій Пох, який тільки починає свій шлях в інвестуванні. Обидва айтівці — Senior software engineer.
Отже, нижче — 8 варіантів для збереження та накопичення коштів від Григорія та кілька дієвих порад від Андрія.
Якщо ви маєте досвід інвестування й готові ним ділитися зі спільнотою, напишіть на [email protected]Ми радо з вами поспілкуємось і розповімо про цей досвід.
8 способів розбагатіти
Григорій Наконечний, Senior software engineer
Я перебуваю в активному інвестуванні вже майже 5 років. Останнім часом ділюся своїм досвідом з колегами, менторю. Нещодавно навіть створили Telegram-чат для колег-однодумців.
Хочу поділитися думками та досвідом про те, як можна примножити гроші в наш непростий час. Ці поради адаптовані для українських реалій, бо більшість книжок про інвестиції, які ми читаємо, — американські. Там фондовий ринок та інші штуки для інвестицій дуже розвинені, а у нас в Україні це тільки починається.
Насамперед — запас
Резервний фонд чи «подушка» — це класичний і найнеобхідніший варіант накопичення грошей. Запас потрібен для першочергових потреб, якщо раптом втратиш постійний дохід. Особливо зараз, під час війни. Зробити собі «подушку» — це найперше.
Я раджу назбирати запас, якого вистачить на базові потреби приблизно на 6 місяців. Треба включити гроші на комуналку, їжу, бензин і все, на що ви щомісяця витрачаєте. У кожного ця сума буде своя.
Такий резерв робиться на випадок, наприклад, втрати роботи чи настання якоїсь непередбаченої події.
Як збирати? Можна відкладати якийсь відсоток від того, що залишається після всіх обов’язкових витрат — 20–30%. Або зазвичай в класичному варіанту експерти радять — 10% від загального доходу.
Допомога ЗСУ — теж інвестиція
Війна йде, хлопці та дівчата воюють за нашу свободу, тому треба мати окрему статтю витрат на допомогу ЗСУ. На це я відкладаю 10% від того, що вдається заощадити. Наприклад, на початку вторгнення я допоміг мобілізованому колезі зі «Старлінком», а тепер сплачую щомісяця за його використання.
Щоб було зручніше, я завів собі окрему картку в Монобанку спеціально для допомоги. Так гроші не перемішуються, і ти точно знаєш, скільки можеш витратити.
Зручно налаштувати, щоб гроші автоматично перераховувалися щомісяця. Також щомісяця певну суму я спрямовую на фонди Притули та Стерненка.
Вкладаємо в себе
Я раджу десь до 10% відкладених грошей витрачати на навчання та розвиток. Це допомагає стати кращим фахівцем і, відповідно, більше заробляти. А чим більше заробляєш, тим більше можеш відкласти та інвестувати.
Що можна покращити? Наприклад, англійську мову. Зараз це необхідність, і завжди є куди розвивати. Чим краще знаєш мову, тим легше спілкуватися з клієнтами та партнерами.
Ще важливий напрям в ІТ — це сертифікація. Зараз дуже цінуються сертифікати, пов’язані з хмарними технологіями (cloud certifications). Класно, що наша компанія допомагає й оплачує ці сертифікати, в перспективі це також може допомогти отримати вищу зарплату. Сам сертифікат плюс курси для підготовки можуть коштувати десь до 500 доларів.
Ще я купую підписки на YouTube-канали блогерів, які розповідають про інвестиції. Це економить купу часу, бо самому слідкувати за всім важко, а так отримуєш готові поради та аналітику. Наприклад, вже давно підписаний на канал «Мільйонер за 7 років». Підписка коштує 10 доларів на місяць, і я вважаю, що це невеликі гроші за таку інфу. Коли вибираєте блогера, важливо, щоб людина сама інвестувала і показувала це, наприклад, скрини з кабінетів.
Кожна сім’я має десь жити. Якщо у вас ще немає свого житла, можна на нього відкладати. Я на це виділяю 10-20%. Коли житло вже є, то можна розглядати купівлю нерухомості як інвестицію і тоді виділяти десь 10%.
Нерухомість — це класика. Здав квартиру — отримуєш щомісяця гроші. Але є і свої мінуси: швидко її не продати, треба шукати нормальних квартирантів, амортизація — робити ремонт.
Багато хто каже, що зараз вигідніше орендувати квартиру, а не купувати. І я згоден: в Україні, коли не знаєш, що буде завтра і де ти будеш жити, краще орендувати житло.
Якщо нерухомість — це інвестиція, можна не збирати на цілу квартиру. Є фонди, де можна проінвестувати в частину житла, а потім отримувати відсоток від доходу. Є приклади, як можна купити велику квартиру в Києві, а потім поділити її на маленькі смартквартири та здавати подобово. Виходить, що з однієї квартири люди заробляють вдвічі більше, ніж якби здавали її помісячно.
Зберігаємо гроші та допомагаємо країні
Депозити — це теж класика. Думаю, кожен з нас колись клав гроші на депозит у банку. Це коли ти віддаєш банку частину своєї зарплати, а він за це платить відсотки. Зараз в онлайні депозит — це дуже просто. Два кліки — і відкрито.
Банки дають до 13–15% річних у гривні. Проте у депозитів є і свої недоліки. Головний, на мій погляд, полягає в тому, що без можливості дострокового розірвання кошти «заморожуються». Якщо виникає термінова потреба, то зняти гроші неможливо або доводиться платити штраф. Тому для депозиту варто використовувати ті кошти, про які готові забути протягом терміну дії договору.
Другий недолік — невідповідність номінальної та реальної відсоткової ставки. Фактичний дохід буде меншим через оподаткування. На сьогодні податок на доходи фізичних осіб становить 18%, а військовий збір — 5%, що в сумі дає 23%. Тому особисто я депозити розглядаю як менш вигідну інвестицію.
На відміну від депозитів, воєнні облігації зберігають ту саму функцію, але мають суттєві переваги. Це кошти, які ви надаєте державі, а вона зобов’язується повернути їх з відсотками. По-перше, дохідність може бути понад 17%. По-друге, купуючи облігації, ви підтримуєте Збройні сили України. По-третє, цей дохід не підлягає оподаткуванню. Проте, з огляду на рівень інфляції, інструмент, скоріше, дає змогу зберегти гривню, ніж отримати прибуток.
Фондовий ринок
На акції я виділив 20% зі свого інвестиційного портфеля. Акції для європейців та американців — це також класика, як для нас депозит. Цьому ринку понад 300 років, і він демонструє прогнозовану поведінку. Наприклад, індекс S&P 500 (індекс 500 найбільших американських компаній) протягом останніх років стабільно зростає в середньому на 10% щорічно, а за п’ять років — на 93%, тобто майже подвоївся.
Можна інвестувати в ETF S&P 500 (спеціальний цінний папір, який дублює індекс та включає набір акцій). Вартість однієї акції індексу S&P 500 (SPY) становить $560.
Але є брокери, які дозволяють купувати частки акцій (наприклад, одну десяту чи одну п’яту). Інвестування навіть у цей ETF може стати хорошим початком.
Якщо є бажання спробувати обігнати ETF, можна розглянути акції окремих компаній. Наприклад, акції провідних технологічних гігантів Apple, Amazon, Meta демонструють дохідність, вищу за 10% річних. Тому для диверсифікації портфеля я б рекомендував звернути увагу і на них. Наприклад, без урахування нещодавнього пониження ціни, за рік акції Apple зросли на 22,7%. За п’ять років зростання становить 243%, а за весь час існування компанії — 176%.
Важливо зберігати стабільність та щомісяця поповнювати свій портфель. Лише завдяки складному відсотку можна досягти значної дохідності на довгій дистанції. Цей інструмент є високоліквідним: акції можна продати в будь-який момент. У довгостроковій перспективі я вважаю цей інструмент одним з найкращих за дохідністю. Серед популярних брокерів, де можна купити акції чи ETF, рекомендую Interactive Brokers.
Криптовалюта
На криптовалюту я виділив 10% свого портфеля. Це досить ризиковий інструмент, тому потрібно бути обережним. З іншого боку, криптовалютний ринок стрімко розвивається. Ми вже бачили, як ціна біткоїна перевищила 100 тисяч доларів. Тому цей інструмент також варто розглянути, виділивши на нього частину коштів. За вдалого формування портфеля криптовалюта може принести навіть більший дохід, ніж акції та ETF.
Серед рекомендованих бірж — Bybit, Binance, Whitebit (біржа з українським засновником). Простий підхід — регулярно купувати частками Bitcoin, Ethereum та USDT.
Коли ж продавати активи? Важливо поставити собі інвестиційну мету. Наприклад, для акцій та ETF моєю метою є забезпечення пенсії в майбутньому. Я планую, що через 20 років мій портфель акцій приноситиме місячний дохід у вигляді дивідендів або я зможу частково продавати активи. Інвестування прискорює досягнення мети. Наприклад, якщо відкладати на автомобіль за допомогою депозиту, це може забрати п’ять років, а за допомогою акцій чи криптовалюти — вдвічі швидше.
Власний бізнес — найкраща інвестиція
Вважаю, що власна ідея чи власний бізнес — це найкраща інвестиція, оскільки зазвичай людина захоплена своєю справою, розбирається в ній та має шанс на успіх.
Переважно бізнеси приносять прибуток і дозволяють людям залишити основну роботу, стати господарями свого життя та фінансово незалежними. Звичайно, для тих, хто має стабільний дохід, наприклад, як ІТ-спеціалісти чи топменеджери, мотивація до створення власного бізнесу може бути меншою. Проте, ймовірно, айтівці можуть подумати над власним технологічним стартапом. Є приклади, коли такі проєкти злітали: Gitlab, Grammarly, Ajax, People.ai, Restream, MacPaw та інші.
Персонально я намагаюся відкладати до 50% з доходу: 10% на допомогу ЗСУ, а структура портфеля — 75% акції, 20% крипта та 5% «подушка» готівкою. За профітом виходить у середньому 15–20% річних за акціями. За криптою було до 30-40%, але останнім часом бачимо великі коливання.
Ще один погляд на інвестування
Андрій Пох, Senior software engineer, починаючий інвестор
Одним з перших кроків має бути аналіз наявних коштів та резервів, щоб розуміти — скільки у вас є грошей, скільки отримуєте і скільки можете виділяти на інвестиції без шкоди для себе. Інвестиції не повинні бути за рахунок здоров’я чи інших важливих потреб. Моя особиста мета інвестування — забезпечити собі старість та навчання дитини.
Якщо людина має кредити, то їй не варто одразу інвестувати. Спочатку потрібно розрахуватися з боргами. У базових книгах з фінансової грамотності першим пунктом є позбавлення від усіх кредитів, оскільки це майже завжди невигідно. Винятком є цільові кредити, коли ви чітко розумієте, на що вони підуть.
Головна рекомендація для інвесторів-початківців — це диверсифікація. Фокусування лише на одному інструменті може призвести до несподіваних негативних наслідків.
Часто можна почути: «От якби я вклав гроші в біткоїн у 2011 році, я б зараз був мільйонером!». Але жити минулим — погана ідея. Аналогічно, років через 20 хтось говоритиме так само про сьогоднішній день. Тому, диверсифікуючи свої інвестиції, можна розраховувати, що один із напрямків «вистрілить», як колись біткоїн. Чим раніше почати інвестувати, тим краще. З кожним роком ринок має тенденцію до зростання, і щороку ви втрачаєте можливості.
Якщо ви зовсім не інвестували, варто почати з простіших і зрозуміліших інструментів, таких як облігації. Їх легше оформити, вони діють у межах українського законодавства. Інвестор отримає більше грошей, ніж якби вони лежали без діла.
В інвестуванні в акції є цікава стратегія DCA (Dollar-Cost Averaging — усереднення доларової вартості). Ви стабільно інвестуєте певну суму (100, 200, 500 доларів) в ETF, просто купуєте їх на стабільну суму кожного місяця. Оскільки індекс S&P 500 у середньому зростає з року в рік, то купуючи щомісяця на певну суму, ви будете в плюсі, приблизно на 10% щорічно. Ця стратегія може здатися занадто простою, але вона є однією з найефективніших, згідно з розрахунками різних математичних моделей.
Щодо моїх напрямів інвестування, то це акції, потім депозити та облігації. Криптовалютами не дуже займаюся, але, можливо, приділю їм більше уваги в майбутньому.
Не варто забувати, що ми живемо в країні, яка перебуває у стані війни. Тому інвестиції в Збройні сили України мають бути постійними, адже будь-який ракетний удар може залишити людину без майна чи доходу. Потрібно максимально підтримувати нашу армію, це принесе позитивний результат як для інвестора, так і для України.
«Наші уявлення про фондові біржі настільки ж відірвані від реальності, як і сюжети голлівудських фільмів про Волл-стріт». Айтівець розповів, чому купує цінні папери біржового інвестиційного фонду, і чи викликає таке інвестування стрес
«Хаотичне інвестування краще, ніж його відсутність, але, як жартують розробники: «Без ТЗ результат ХЗ». Досвід фахівця, який вкладає в ОВДП, вважаючи їх ідеальним інструментом для інвестицій
Black box на пів року, донати як інвестиція в безпеку та крипта. Як айтішники витрачають гроші та у що інвестують
Зарплата працівників сфери IT в Україні — одна з найвищих. І саме вони є істотним джерелом допомоги армії та підтримки української економіки. Під час війни айтішники змінюють свої фінансові звички й замість інвестицій та відкладень часто донатять кошти на ЗСУ та волонтерські ініціативи.
dev.ua вирішив розпитати айтішників, куди вони витрачають гроші й у що інвестують, скільки донатять та чи відкладають на чорний день.
Сьогоднішні герої — працівники IT-компаній Universe, Innovecs та PariMatch Tech.