Олександр КузьменкоНавколо IT
20 жовтня 2023, 14:23
2023-10-20
UPD. Мінцифри та Palantir працюють над ШІ-помічником для уряду, який «зекономить мільйони». Для його розробки не використовувалися кошти з бюджету, але можуть бути залучені донорські
Міністр цифрової трансформації Михайло Федоров повідомив про співпрацю з американською компанією Palantir Technologies у розробці «віртуального помічника для уряду». За його словами, ця ШІ-технологія допоможе ухвалювати дієві управлінські рішення та зекономить державі мільйони.
Міністр цифрової трансформації Михайло Федоров повідомив про співпрацю з американською компанією Palantir Technologies у розробці «віртуального помічника для уряду». За його словами, ця ШІ-технологія допоможе ухвалювати дієві управлінські рішення та зекономить державі мільйони.
UPD від 20.10.2023. У Мінцифри відповіли на запит dev.ua з проханням надати більше деталей про співпрацю з Palantir. За словами пресслужби, Технічна платформа розроблена компанією Palantir уже готова та фактично запущена та працює на основі первинних даних. А демо, показане Михайлом Федоровим, — це не емуляція чи візуалізація системи, це вже повністю робочий продукт.
Перші результати роботи технології будуть представлені вже на початку листопада цього року.
У Мінцифри повідомили, що пілотний проєкт реалізується в партнерстві з компанією Palantir у межах меморандуму, підписаного в травні цього року, без залучення бюджетних коштів. Проте для запуску масштабного проєкту можуть бути залучені донорські кошти.
Наприклад для проєкту Гуманітарного розмінування Міністерства економіки за результатами Міжнародної донорської конференції щодо гуманітарного розмінування України в Загребі виділено понад 500 млн євро, що включатиме capacity building та інформаційний компонент.
Наразі в Мінцифрі активно працюють над збором якісних даних і їхньою агрегацією в єдину систему. Також триває розробка методологій комплексного аналізу даних.
Оригінальна публікація:
Про це Федоров написав у своєму Telegram-каналі. «Продукт є фактично просунутим дата-аналітиком. Структурує й аналізує багато даних, а потім перетворює їх на зрозумілу інформацію для міністерств, держорганів і громад», — говорить міністр.
Технологія може за кілька секунд з’ясувати, скільки українських шкіл зруйновано, що потрібно для їх відновлення, яка кількість замінованих територій, скільки піде на розмінування тощо. «Система надає комплексну аналітику та візуалізацію — формує текст, звіти, додатки. Раніше дата-аналітики витрачали на це до кількох днів», — стверджує Михайло Федоров.
Скриншот із відеотизеру роботи продукту. Джерело: Telegram Михайла Федорова
Він також повідомив, що наразі система навчається на нових даних, а її інструментарій постійно вдосконалюється. Детальна презентація результатів співпраці Мінцифри та Palantir має з’явитися вже незабаром.
Що відомо про Palantir
Це американська компанія, зі штаб-квартирою в Денвері (штат Колорадо), яка спеціалізується на аналітиці великих даних. Вона була заснована Пітером Тілем, Натаном Геттінгсом, Джо Лонсдейлом, Стівеном Коеном і Алексом Карпом у 2003 році.
У червні минулого року Михайло Федоров зустрічався з Алексом Карпом, який заявив, що компанія готова стати партнером України та відкрити тут офіс, щоб почати спільні розробки з українськими спеціалістами. У грудні видання Washington Post опублікувало репортаж із київського офісу Palantir.
У квітні 2023 року стало відомо, що програмне забезпечення Palantir допоможе у збиранні доказів воєнних злочинів росії на території України. Воно поєднуватиме розвідувальні дані та супутникові зображення для побудови карти доказів, наприклад, встановлення близькості російського обладнання до місць злочину або об’єднання фотографій, які українці завантажили в соціальні мережі.
Невдовзі після цього компанія представила свою платформу штучного інтелекту Palantir Artificial Intelligence Platform (AIP). Це програмне забезпечення, призначене для запуску великих мовних моделей, таких як GPT-4 та його альтернатив у приватних (у цьому випадку — військових) мережах.
В одному зі своїх презентаційних відео Palantir показав, як військові можуть використовувати AIP для ведення війни. На відео оператор використовує чат-бот у стилі ChatGPT, щоби замовляти розвідку дронами, генерувати кілька планів атаки й організовувати глушіння комунікацій противника.
зекономити мільйони можна лише викинувши десятки тисяч державних паразитів на мороз