Промо на dev.uaУвійти в ІТ
29 вересня 2023, 15:01
2023-09-29
Навіщо айтівцю йти у фінтех. Знає UNITY–BARS — компанія, що стояла біля джерел фінансових технологій в Україні
UNITY–BARS має 30-річний досвід розробки та впровадження банківського програмного забезпечення в Україні: компанія пройшла шлях від автоматизації банківських систем до банків-застосунків у смартфоні.
Маючи величезний досвід у фінтех-сфері, в UNITY–BARS готові ділитися знаннями, які можна використати в роботі. Чим фінтех-сфера сьогодні приваблює айтівців і як «увійти» в неї, не втративши мотивації, розповідаємо у спільному матеріалі з UNITY–BARS.
Згідно з цьогорічним дослідженням Української асоціації фінтех та інноваційних компаній, ринок фінансових технологій України нараховує 246 компаній, 7 з яких засновано у 2022 році, під час повномасштабної війни проти росії. При цьому 68% фінтех-компаній пройшли точку беззбитковості. Загальний обсяг українського ринку фінансових технологій оцінюють у $1 млрд. Крім того, 33% компаній працюють на міжнародному ринку, а 66% — фінансуються винятково власними коштами.
Більшість компаній зі сфери орієнтовані на роботу з великим бізнесом, фізичними особами масового сегмента та фінансовими установами, сказано в дослідженні. Також 49% компаній назвали своїм ключовим ринком Україну. Найчастіше фінтех-проєкти реалізують в секторі технологічної інфраструктури.
Також популярними у фінтех-секторі залишаються платіжні сервіси/перекази й сектор споживчого кредитування. А так виглядають фінтех-напрямки, де спостерігається зростання: регуляторний — 7% (у 2021 році — 1%), діджитал/необанки — 7% (було — 4%), маркетплейси — 5% (було — 2%) та блокчейн/крипто — 5% (було — 3%).
50% всієї Fintech-індустрії представляють невеликі компанії зі штатом до 25 фахівців. Зокрема, 28% компаній мають штат у 75+ фахівців, 26% компаній мають штат від 11 до 25 працівників і 17% компаній мають штат від 6 до 10 фахівців.
Загалом український фінтех, попри надскладні випробування через повномасштабне вторгнення, продовжує бути не лише впливовим напрямом, але й основою цифрової інфраструктури.
Погляд ізсередини
«Я працюю у сфері кредитного напрямку вже 4,5 роки, використовую мову програмування PL/SQL. Займаюсь тим, щоб відкинути людський фактор і максимально автоматизувати процеси підрахунку», — розповідає керівник команди розробки та техпідтримки активних операцій UNITY–BARS Едгар Малецький, який пройшов в компанії шлях від програміста до Team Lead. Зараз в його підпорядкуванні знаходиться 9 спеціалістів.
Які знання потрібні для роботи в фінтех? Едгар наголошує на важливості технічної освіти (сам закінчив КПІ ім. Сікорського) і математичному мисленні. Також важливими є економічні знання, додає фахівець. Окремий час в UNITY–BARS приділяють навчанню спеціалістів, розвиваючи, зокрема, їхні hard skills.
«Фінтех — дуже зростальний ринок. Ти бачиш кожні пів року, як збільшується кількість користувачів, клієнтів, і як технології все краще проникають у звичайне життя. Це цікаво: коли докладаєш зусилля до ринку і відразу бачиш результат», — розповідає про сферу засновник фінтех-компаній MyCredit і Oncredit Роман Катеринчик.
Щодо зарплатні у фінтех, фахівці UNITY-BARS стверджують, що суми не відрізняються від тих, які кожні пів року публікують профільні IT-видання. «Для мене важливі не лише гроші, але і підтримка команди. В UNITY–BARS я її відчуваю, це одна з мотивацій розвиватися у сфері», — каже Едгар.
Він вважає, що український Fintech важливий тим, що тут відбувається розробка продукту, яким самі українці й користуються, тобто своє для себе. «Банки ніколи не зникнуть, вони є скрізь, ти завжди матимеш роботу, актуальні знання та будеш потрібним спеціалістом», — каже про перспективи фінтех Едгар.
«Як залучити фахівців до фінтех-сфери? Потрібно показати їм перспективу, заряджаючи власною енергією і вірою у свій проєкт. А також довіряючи й надаючи свободу дій», — каже співзасновник необанку monobank Олег Гороховський.
Це практично історія Анни Силенок, Technical Writer UNITY–BARS. Для спеціалістки це новий досвід, вона працює в компанії кілька місяців. Анна має дві вищі освіти і є чинним доцентом кафедри прикладної та вищої математики. Завдяки глибокому розумінню предмета, фахівчиня відзначає важливість логічних зв’язків, які надає математика.
«Я працюю з техдокументацією, описую процеси, про які розповідав Едгар. Мені допомагають знання з комп’ютерних наук, математики й педагогіки. Головне завдання — створення лаконічної та доступної для сприймання документації», — розповідає Анна. Фахівчиня зізнається, що спочатку був певний страх перед новою сферою. Однак в UNITY–BARS допомогли швидко адаптуватися до нового середовища і при потребі завжди діляться знаннями та досвідом.
«У фінтех багато різних напрямків, не лише стандартне кредитування. Це платежі, оплата QR-кодами, різні термінали, електронна комерція тощо. Тут є можливість реалізуватися будь-якому фахівцю: від розробника, який може будувати технологію, до аналітика і Data scientist», — каже засновник фінтех-компаній MyCredit і Oncredit Роман Катеринчик.
В UNITY-BARS працюють розробники, IT консультанти, менеджери проєктів, дизайнери, тестувальники ПЗ. Компанія має такі напрямки та відділи роботи, як: проєктний менеджмент та бізнес-аналіз, впровадження та супроводження програмного забезпечення, розробка та тестування ПЗ, відділ технічної документації, відділ звітності НБУ та управління інноваційних продуктів.
Як стати успішним у Fintech
UNITY–BARS має глибоку експертизу у Fintech. Ось гайд від компанії з практичними порадами, як успішно розвиватися в обраній вами ніші:
— Технічна освіта — бажано, вища. Базова вища освіта — фундамент для молодого спеціаліста. Навчання формує математичне мислення, закладає методологію обробки інформації та теоретичну базу, привчає до системності, послідовності та відповідальності.
— Фокус на прикладній (доменній) сфері. Вузька спеціалізація дозволяє набути найглибшу компетенцію. Для роботи у fintech важливо досконало розумітись на банківських та бухгалтерських процесах. Вміння розрахувати кредитні ставки — is a must навіть для QA-спеціаліста.
— Постійний особистісний розвиток. Розширюйте кругозір, розвивайтесь як професіонал, відстежуйте тренди, фінтех-іновації, «тримайте ніс по вітру». Слідкуйте за анонсами регуляторів, новинами від НБУ та Мінцифри, переймайте міжнародний досвід. З найактуальнішого — впровадження відкритого банкінгу у країнах ЄС.
— Клієнтоорієнтованість. Намагайтеся розуміти потреби клієнта, будьте відповідальними, не бійтеся складнощів, вчиться аналізувати. Робота із великими банками — надзвичайно велика відповідальність, адже від результатів вашої роботи безпосередньо залежать виплати великих груп для населення, соціальні нарахування.
— Розвиток soft skills. Спілкуйтеся з колегами та вчіться працювати в команді. Взаємодія між підрозділами — запорука відмінного командного результату.
— Концентрація. Не змінюйте компанії надто часто, здобувайте досвід та вдосконалюйте процеси своєї роботи на одному місці та ставайте професіоналом.
UNITY-BARS і самі активно долучаються до освітньої діяльності. Як відповідь на брак якісних україномовних ресурсів з роботами базами даних Oracle цьогоріч запускають безплатний фінтех-курс з PL/SQL. Студенти курсу детально ознайомлюються із різними види баз даних, вивчають структуру SQL-запитів, навчаються працювати з автоматизованими банківськими системами. Викладачі — практикуючі спеціалісти UNITY–BARS, один з них — герой нашого матеріалу Едгар Малецький. Компанія отримала рекордну кількість заявок на курс, тому невдовзі планує запускати другий потік — слідкуйте за новинами.
UNITY-BARS завжди у пошуку талановитих спеціалістів у команду.