Стас ЮрасовГаряченьке
20 лютого 2024, 12:57
2024-02-20
Ми запустили відеопроєкт про кібершахрайство в Україні. Сподіваємося, що нам вдасться підвищити обізнаність про типові масові схеми. Ось про що розповідаємо
Війна в Україні тільки загострює розквіт шахрайських схем. На жаль, злочинці використовують людську слабкість, грають на почуттях та емоціях. Вони використовують різні види соціальної інженерії, і жертви навіть не помічають, коли вони втрачають пильність та контроль.
Деякі схеми особливо огидні. Наприклад, вчора ми опублікували новину, як шахрай цілеспрямовано розшукував у Facebook пости, де люди розшукували своїх близьких — військовослужбовців, які зникли безвісти. Потім він зв’язувався з цими людьми й говорив, що знає, де їхній родич. Що нібито він непритомний. І щоб його доставити, треба гроші на бензин. Слідчі зафіксували, що злодій проводив цю схему 24 рази. Звісно, він не привозив рідним їхніх близьких, а тільки створював більше горя сім’ям.
Як видання про технології, про життя людей у світі технологій, ми не можемо стояти осторонь таких тем. Ми розповідаємо про типові шахрайські схеми й випадки, щоб якомога менше українців стали жертвою покидьків, які наживаються на розгубленості людей під час війни.
Сьогодні ми разом з українською міжбанківською асоціацією членів платіжних систем ЄМА запустили відеопроєкт, в якому будемо у буквальному сенсі розжовувати шахрайські сценарії. Його перша серія присвячена шахрайству на OLX. Ми вже неодноразово писали новини про те, що люди, на жаль, купують неіснуючі товари на цьому майданчику.
У першому відео, у форматі діалогу шахрая з жертвою (всі герої вигадані, це наші актори), ми розповідаємо, які дії зазвичай робить шахрай, через які він швидко стає помітним. Тобто на що слід звертати увагу під час діалогу з продавцями.