«Привіт, другий патронопокаліпсис. Створив сторінку на монобазі. Фанфакт — патреон із податками бере приблизно 15%, ютуб — майже 60% (20 комісія + 30 податок на гугл + 5 ФОП + різні міжбанківські комісії), а монобаза виходить 8% (3 платформи + 5% за ФОП)», — написав популярний український відеоблогер OLDboi 8 серпня в X (Twitter).
«База» — це анонсований у січні інструмент отримання легального заробітку для авторів контенту від monobank. Наразі він перебуває на стадії бета-тестування.
Для використання сервісу потрібно мати відкритий ФОП та створити акаунт на платформі. «База» пропонує різні варіанти підписки, віджети для трансляцій і зручну сплату податків.
Donatello
«Нарешті знову працюють підписки, без ненадійних іноземних сервісів типу Buy Me a Coffee чи Patreon. Тепер тільки наші українські Донателло та Моно», — повідомив український ветеран і стрімер «Паблік».
Donatello — це українська платформа донатів, яка працює за принципом маркетплейсу. Оплата донатів здійснюється за допомогою сервісу LiqPay з використанням платіжних систем Visa чи MasterCard.
Donatello має інтеграція з Discord, StreamElements, Twitch, YouTube і заявляє, що пропонує «виплати з найменш можливою комісією в Україні».
«Друзі, ми знаємо що відбувається з українськими авторами на Buy Me a Coffee. Дуже шкода, що вам знову потрібно кудись переїжджати. Донателло має, по суті, такий самий функціонал, але для ФОП», — зазначили в сервісі.
Patreon
Проблеми українців із Patreon почалися практично одразу після початку повномасштабного вторгнення росії в Україну, коли сторінка фонду «Повернись живим» зібрала рекордну для сервісу суму підписок у понад $250 000. Однак уже 24 лютого платформа видалила сторінку фонду і зазначила, що вона «проти насильства».
Другий виток скандалу стався у 2023 році, коли Patreon видалив обліковий запис волонтера Сергія Стерненка через «фінансування військових цілей». Водночас на американському сервісі ще деякий час існували акаунти росіян, які підтримують російське вторгнення — так званий військкор War Gonzo, пропагандист Олексій Смирнов та інші.
Після цього багато українських творців контенту почали відмовлятися від Patreon на користь Buy Me a Coffee, який став однією з найпопулярніших платформ зі збору донатів в Україні.
Водночас Patreon лишився доступним для українців, і тепер після обмежень уже з боку Buy Me a Coffee, деякі українські творці контенту почали відновлювати свої сторінки на Patreon.
Інші варіанти
Одним із досить популярних аналогів Patreon і Buy Me a Coffee був український сервіс для монетизації контенту Diaka. Платформа використовувала для виведення коштів сервіс Fondy, який навесні 2024 року був заблокований Нацбанком через підозру в загрозі національній безпеці України, і наразі не функціонує.
Сервіс Wayforpay має функціонал для списання регулярних платежів та налаштування відповідних сторінок для блогерів та волонтерів, однак для використання необхідно мати юридичну особу, а також ФОП.
Іноземні сервіси на кшталт Ko-fi або Tipeee підтримують виведення коштів на Paypal, який доступний українцям. Однак ці сервіси не дуже відомі в Україні й, крім того, українські творці контенту повідомляють, що для зручного виведення коштів потрібно мати комерційний акаунт Paypal, який наразі не доступний в Україні.
Українські автори контенту на Youtube та Twitch також нагадують, що ці платформи мають внутрішні системи донатів і монетизації, і закликають підписників підтримувати їх у зручний спосіб.