Рішення про передачу Україні високоточних крилатих ракет JASSM США, ймовірно, можна буде очікувати вже восени. Що відомо про ці ракети
Офіційні особи США повідомили, що восени очікується рішення щодо передачі Україні ракет дальньої дії JASSM.
Офіційні особи США повідомили, що восени очікується рішення щодо передачі Україні ракет дальньої дії JASSM.
США близькі до угоди про надання Україні крилатих ракет великої дальності, які могли б досягти глибини росії, пише Reuters, посилаючись на заяви офіційних осіб США, які не називають свої імена, бо не уповноважені обговорювати цю тему. Очікується, що включення спільних ракет повітря-поверхні (JASSM) до пакета озброєнь буде оголошено цієї осені, повідомили три джерела, хоча остаточне рішення ще не ухвалили.
У разі позитивного рішення Києву доведеться чекати кілька місяців, оскільки США опрацьовують технічні проблеми перед будь-яким постачанням.
Надання Україні JASSM також додасть тиску на Вашингтон, щоби той зняв обмеження на те, як Україна використовує зброю США, оскільки її вплив буде обмеженим, якщо вона не буде дозволена для використання по цілях всередині росії, сказав співробітник Конгресу, який працює над цим питанням.
США неохоче постачали зброю, яка могла б вразити цілі в глибині росії, побоюючись, що це призведе до ескалації конфлікту. Союзники Києва постачали зброю, але з обмеженнями щодо того, як і коли її можна використовувати всередині росії, через занепокоєння такі удари можуть викликати відплату, яка втягне країни НАТО у війну або спровокує ядерний конфлікт.
Згідно із заявами військових аналітиків, впровадження JASSM, які є малопомітними й можуть вражати далі, ніж більшість інших ракет на поточному арсеналі України, могло б відсунути російські плацдарми та склади постачання на відстані близько 300 км.
Ракети JASSM досі інтегрували лише в літаки, розроблені США. Зрештою, Україна має кілька десятків F-16, кожен із яких може нести по дві крилаті ракети.
Старіші моделі JASSM, виготовлені компанією Lockheed Martin Corp (LMT.N), мають радіус дії приблизно 230 миль (370 км). Ракети довжиною близько 14 футів (4 метри) розроблені як непомітні, тому їх важко помітити на радарах. Вони також можуть літати близько до землі та можуть бути запрограмовані на обхідні маршрути, уникаючи ППО. Є також ракета JASSM більшої дальності, яка може пролетіти понад 500 миль.
Сигнали глобальної системи позиціювання (GPS) та інерціальна навігаційна система забезпечують орієнтування, а інфрачервоний візуалізатор може допомогти скерувати її до точки падіння з точністю близько 10 футів (3 м).
Попри те, що старі моделі можуть бути менш стійкими до радіоелектронної боротьби, ніж поточна ітерація JASSM, інфрачервоний привід допоможе знайти ціль навіть за сильних перешкод, сказав Джордж Вільям Герберт з Інституту міжнародних досліджень Міддлбері в Монтереї в Каліфорнії.
Кожна JASSM має велику боєголовку вагою 1000 фунтів, але, на відміну від ракет Storm Shadow і SCALP, які вже надали Києву Велика Британія та Франція, вони явно не призначені для пробивання захищених бункерів. Найновіші версії коштують близько $1 млн кожна.