F-16 офіційно в Україні. Короткий гід, що ми на сьогодні маємо
Президент Володимир Зеленський повідомив, що західні винищувачі F-16 вже в Україні й використовуються військовими. Розповідаємо деталі.
Президент Володимир Зеленський повідомив, що західні винищувачі F-16 вже в Україні й використовуються військовими. Розповідаємо деталі.
«F-16 в Україні. Ми забезпечили це. Я пишаюсь усіма нашими хлопцями, які якісно опановують ці літаки й уже почали їх використовувати для нашої держави. Я дякую нашій команді за цей результат», — написав президент Володимир Зеленський.
Він подякував усім партнерам, які дієво допомагають із цими винищувачами, а також першим державам, які прийняли запит на ці літаки — Данії, Нідерландам і США.
Згодом Зеленський наголосив, що кількості літаків F-16 і навчених пілотів наразі недостатньо — і держава очікує на додаткові винищувачі від партнерів, а українські пілоти й інженери продовжують навчатися та тренуватися. У червні стало відомо, що в Данії підготували 50 фахівців для обслуговування F-16, які тоді готувалися до прийому перших літаків в Україні.
В опублікованому президентом відео кількість отриманих літаків не уточнюється. У ньому показано щонайменше два винищувачі. Україна наразі отримала від Нідерландів шість американських винищувачів F-16, писали раніше в The Times.
Британське видання The Economist повідомляє, що Україна отримала перші 10 із 79 винищувачів F-16, до кінця року їх буде 20. Решта винищувачів, обіцяні в межах коаліції F-16 на чолі з Данією та Нідерландами, надходитимуть партіями протягом 2025 року.
Колишній командувач американськими силами в Європі Бен Годжес зазначив, що він розчарований тим, скільки часу знадобилося, щоб доставити літаки в Україну. За його словами, однією з причин затримки є відсутність навчальних місць для українських пілотів, мовні труднощі також зробили свій внесок.
«Україна має чудових, загартованих у боях льотчиків. Але F-16, навіть ці відносно старі, водночас дуже відрізняються і є складнішими за звичні для них МіГ-29 та Су-27 радянських часів», — сказав ексвійськовий.
Ще однією причиною затримки Годжес назвав те, що Україні необхідний час на створення інфраструктури та прийому літаків. F-16 потребує більшого обслуговування, ніж його російські аналоги. Бортінженери потребують такої ж підготовки, як і пілоти. Деякі ремонти та технічне обслуговування також можуть здійснюватися в сусідніх країнах НАТО Польщі та Румунії, що обурить росію.
Винищувачі F-16, які отримала Україна, оснащені пілонами Terma PIDS+ зі системою раннього попередження про ракетний напад, пише «Мілітарний». Такий висновок зробили на основі аналізу відео, оприлюднених у телеграм-каналі Зеленського.
Видання зазначає, що винищувачі усіх країн-учасників Європейських повітряних сил (EPAF) були оснащені системою данської розробки та виробництва компанії Terma. Вона дає змогу літаку завчасно виявляти ракети й протидіяти їм. MWS складається із шести датчиків і одного комп’ютера. Три датчики встановлені на кожному з двох пілонів, їхнє розташування забезпечує майже повне сферичне покриття довкола літака.
Водночас комп’ютер встановлений у правому пілоні. Система передає інформацію про загрозу в Terma ALQ-213, розміщеній у кабіні пілота. ALQ-213 вибирає найефективнішу послідовність відстрілу теплових пасток із модуля Flare-Up, який розміщений у пілоні PIDS+. А сам відстріл пасток відбувається під таким кутом, щоб вони стріляли по діагоналі й не змогли уразити ракету, яка встановлена на кінцівці крила винищувача.
Наразі США погодилися передати Україні свої ракети для оснащення F-16. А саме — ракети AGM-88 HARM класу «повітря-земля», боєприпаси JDAM підвищеної дальності, які перетворюють некеровані бомби на «розумну» зброю. А також малогабаритні високоточні боєприпаси GLSDB, ракети середньої дальності класу «повітря-повітря» AMRAAM, і ракети AIM-9X малої дальності класу «повітря-повітря».
Британське видання The Telegraph зазначає, що зараз F-16 використовуються Україною лише для протиповітряної оборони.
Ексначальник штабу Міноборони Німеччини Ніко Ланге наголосив, що винищувачі F-16 є пріоритетною ціллю для росіян. Ось чому вони були розгорнуті з великою часткою секретності, на розосереджених базах із підземними або надійними укриттями. Але таке розпорошення ускладнює логістику: потрібно більше людей і більше запчастин.
Головнокомандувач ЗСУ Олександр Сирський заявив, що з появою в Україні винищувачів F-16 «буде більше збитих ракет і літаків, якими російські злочинці атакують українські міста».
В українському сегменті соціальної мережі X (раніше Twitter) з’явився ряд постів про заслугу в отриманні F-16 льотчика Андрія «Джуса» Пільщикова, який у віці 30 років загинув 25 серпня 2023-го під час зіткнення двох навчально-бойових літаків.
Один з таких постів опублікував активіст Сергій Стерненко:
«У появі у нас F-16 є великий внесок Андрія Пільщикова „Джуса“. Льотчик нової генерації, він змінював Повітряні Сили та лобіював передачу цих винищувачів. Він мав бути одним із перших, хто б підняв його в небо. Наше небо. Джус заслуговує вшанування на найвищому рівні. Він за життя став Героєм, і має отримати це звання від держави. Посмертно. Честь, подяка та вічна памʼять Андрію».