🚀💳 Trustee Plus - більше ніж криптогаманець з європейською платіжною карткою. Спробуй 👉
Вікторія ГорбікРабота
26 июля 2024, 09:00
2024-07-26
SmallTalk with Senior. Technical Product Manager з досвідом про те, як дістатись сеньйорного тайтлу, різні інструменти та відсутність стелі у ЗП
Є такий спеціаліст в IT-компаніях, як PM. Він як шестирукий Шива смикає за нитки між бізнесом, маркетингом, розробкою та клієнтом. Але він не лише бог, а й «хлопчик для биття», якому прилітають тички всі від всіх. Technical product manager відрізняється від продакта ще й сильним технічним досвідом. Саме він зазвичай зосереджується на більш технічних аспектах продукту та тісніше співпрацює саме з командою інженерів.
Андрій Осіпенко досягнув сеньйорного рівня як Technical Product Manager і в черговому матеріалі для рубрики SmallTalk with Senior розповів про всі тонкощі цієї спеціалізації, а також порадив, як зібратись на цю гору.
Є такий спеціаліст в IT-компаніях, як PM. Він як шестирукий Шива смикає за нитки між бізнесом, маркетингом, розробкою та клієнтом. Але він не лише бог, а й «хлопчик для биття», якому прилітають тички всі від всіх. Technical product manager відрізняється від продакта ще й сильним технічним досвідом. Саме він зазвичай зосереджується на більш технічних аспектах продукту та тісніше співпрацює саме з командою інженерів.
Андрій Осіпенко досягнув сеньйорного рівня як Technical Product Manager і в черговому матеріалі для рубрики SmallTalk with Senior розповів про всі тонкощі цієї спеціалізації, а також порадив, як зібратись на цю гору.
Якщо ви — сеньйор і бажаєте поділитися своїм досвідом — пишіть на пошту [email protected]
«Процес освіти для мене continius»
Я з Сімферополя, але все життя прожив у Харкові. Почав працювати в IT з 14 років як графічний, а потім і як Web дизайнер. Тому ще в школі розумів, що, так чи інакше, моє життя буде пов’язано з IT, але на той момент думав, що буду програмістом. Вже в 16 років працював на UpWork як Full Stack Wordpress Developer + Designer. Згодом вступив у ХНЄУ на «Маркетинг», бо розумів що програмування я й так можу вивчити, як і все до цього через YouTube й Інтернет. А ось, щоб продавати людям та робити гарні пропозиції на ринку — потрібна якась теоретична база. Проте вже через 3 місяці пішов з ВИШу, тому що нічого цікавого там для себе не знайшов. Отже, як підсумок — станом на зараз в мене немає жодної формальної освіти.
Можливо через це, але процес освіти для мене continius, себто, безперервний, й він не сильно змінився, навіть коли я досягнув сеньйорного рівня.
Я завжди знаю, де в мене прогалини в знаннях, та намагаюсь кожен день хоча б 30 хвилин приділяти їх вирішенню. Проходження курсів, YouTube, книжки та блоги експертів — це мій звичайний вечір.
За свою кар'єру я пройшов шлях від Junior Project Manager’a до Chief Operating Officer у великій аутсорс компанії на 250+ людей та VP of Product Management. Та повернувся до Individual Contributor ролі у криптостартапі. 2 роки пропрацював в одному з найвідоміших крипто-стартапів zkSync. На цей момент вже рік я знаходжусь у саббатікалі, паралельно займаючись інфо-продуктами зі своєю дівчиною.
Шлях до сеньйора
Питання «за скільки років я став сеньйором» — цікаве, тому що саме слово сеньйор — це оцінка, бейдж. Причому у багатьох компаніях він прив’язаний до певного набору навичок та років досвіду.
Я, наприклад, вважаю, що ти не можеш стати повноцінним сеньйором якщо працюєш в одній компанії, навіть десятки років. Твій досвід стане занадто пристосованим до компанії.
Сеньйор — це людина яка може розв’язувати комплексні задачі без залежності до компанії, ринку або команди.
Сам лейбл в моєму резюме з’явився десь на 4 рік, хоча можу чесно сказати, що тільки в останні два роки я відчуваю, що я дотягнув до своєї оцінки сеньйора по софт-навичкам (вони найскладніші, їх не зазубриш) у вирішуванні складних міжособових ситуацій у проєктах.
Хотів би порадити не думати про бейдж сеньйора, він прийде до вас сам:
Думайте про свої слабкі місця, та шукайте спосіб їх вирішення.
Завжди робіть x2 від того, що від вас очікують. Але важливо, не для інших — а в першу чергу для себе.
Enjoy the process.
Що по грошах
Моя перша зарплата в офлайн роботі менеджером була $450. Хоча до цього, працюючи на UpWork, я міг заробляти від $1000-2000 на місяць, як програміст. Але я розумів, що програмування й робота на фрилансі мені не так цікава, я хотів більш масштабних проєктів та роботи в команді. Тому що тільки в команді можна досягнути більшого.
Як я й казав раніше, теоретичну базу можна отримати від різних джерел буквально за 3-4 роки. Але найважливіше — це варіативність: побачити різні технології, різні ринки та особливості роботи в них, різні команди та взаємовідносини між людьми. Наприклад, навіть процес розробки у Web2 стартапах сильно відрізняється від Web3 протоколів.
Немає срібних куль — ви повинні розуміти що інструменти будуть різні залежно від ринку, продукту та навіть людей в команді.
Хочу сказати, що зарплатна стеля значно вища ніж кордонні значення у Djinni або DOU. Але, якщо це єдине, що вам цікаво, думаю буде складно дійти до цих цифр. Якщо ви гарний спеціаліст, ви можете очікувати навіть штатівську зарплату на ремоуті.
Що має знати кожен сеньйор
Якщо виділяти якісь пункти, які можуть вас зробити сильнішим ніж інші менеджери, то це:
Технічні навички — ми з вами працюємо в технологічному домені. Тут неможливо далеко заїхати без гарних технічних навичок. Навіть в операційному менеджменті вам потрібно дуже точно розуміти процес розробки ПЗ та його обмеження. Отримати їх можна на моєму курсі.
Софт-скілли — ви навіть не уявляєте, наскільки велику роль у вашій кар'єрі буде грати вміння розуміти інших людей, їх бажання та спілкуватися з ними. Жоден фреймворк управління проєктами або лайфхак вам не допоможе. Тому тут тільки психотерапія + книжки зі списку нижче, й велике бажання емпатувати та бути у контакті з іншою людиною, навіть якщо ви знаходитеся у конфлікті.
Вчитись виключно у практиків та людей, які дійсно роблять те, чого навчають — нажаль зі зростанням популярності IT та кількості освітніх матеріалів, з’явилось багато шуму, який заважає бачити «сигнал». Нереальні навички та поради з голови таких «експертів» будуть коштувати вам значно дорожче у майбутньому.
Не бійтеся брати відповідальність — з відповідальністю приходить ризик зафейлетися. Але це єдина можливість якісно зростати та взагалі рухати як себе, так й продукти вперед.
Отримуйте знання з кросс-доменів — я вірю в те, що менеджер повинен бути сильно T-shaped з дуже широкою горизонтальною ризкою. Заглиблюйтеся у тестування, дизайн, девопс, продажі та маркетинг процеси. Чим краще ви розумієте процес — тим краще зможете їм управляти.
Як би це смішно не звучало, але більшість цих навичок ви можете опанувати виключно працюючи над реальними проєктами та проблемами.
Можна дуже багато читати про продажі, але перші 100 годинних зідзвонів з вашими клієнтами навчать вас більше ніж рік в університеті.
Додаткові матеріали:
Буквально днями зібрав великий список з 25 книжок для менеджерів на різні теми, від Теорії менеджменту до Маркетингу та Софт-Скіллів, дуже раджу ознайомитися.
В телеграм-каналі я періодично ділюся цікавими статтями та книжками зі світу менеджменту та технологій.
А, підписавшись на цих менеджерів та крієйторів, ви зможете зробити X.com (ex. Twitter) вашим університетом.
Що може бути далі
Останні 5 років як сайд проєкт я веду свою школу проєктного менеджменту та курси з «Технічних Навичок» для нетехнічних спеціалістів. Це дає суттєвий дохід, який часто навіть перевершував мою місячну зарплату.
Паралельно з цим разом з моєю дівчиною ми розробляємо інфопродукти та різні Notion шаблони для контент-крієйторів. Це дуже допомагає практикуватися у створенні оферів, та дивитися, на що клієнти звертають увагу та що впливає на їх рішення конвертуватися у покупку.
Продакту завжди важливо мати якийсь pet-project, як мінімум для того, щоб практикуватися у тих речах, які ви не можете знайти у роботі, як максимум як диверсифікація доходу. Один з найкращих способів стати кращим продакт менеджером, спробувати побудувати продукт самостійно й продавати його. Одна справа працювати від 0 до 1, зовсім інша від 1 до X.
Також зараз працюю зі своїм другом над SaaS для контент-кріейторів та паралельно проводжу консультації для бізнесу, продуктових команд та топперформерів.
Це ті напрямки, які мене зараз захоплюють. Але скажу чесно, сеньйор далеко не стеля — завжди є люди значно більше обізнані ніж ви. Якщо ви найрозумніший в кімнаті, то кімнату пора змінювати. А змінювати її можна на бізнес, консалт чи на більш круті та цікаві компанії, або у C-левел.
Я планую працювати все життя. Можливо не в IT, а вже над чимось іншим. Я живу, поки я чимось захоплююсь й щось роблю.
Чи є робота мрії?
Після якогось фінансового рівня десь біля $4500-5000 на місяць, в мене сильно змінились пріоритети — що саме мені цікаво в команді та роботі. + $500 на місяць вже не так сильно впливає на твоє бажання змінити компанію чи більше працювати.
Куди важливіше стає команда, продукт та місія компанії. Робота — це місце, де ти проводиш третину свого життя, тому вже дуже важливо, щоб цей час приносив тобі задоволення.
Тут до речі парадокс, чим більше ти кайфуєш від роботи й менше думаєш про гроші, тим більше ти отримуєш знань та більше можеш практикуватися, що потім приведе тебе до більших грошей у майбутньому.
Тому мені зараз дуже важливі люди, з якими я буду працювати, відкрита та щира комунікація.
Гарний офіс, мак, зручний стілець, печиво та кава-машина — це звісно прикольно. Але, найважливіше — це люди та продукт.
Що, якби не IT?
Якщо чесно, навіть не знаю. З самого дитинства так чи інакше я розумів, що моє життя буде пов’язано з комп’ютерами. Якщо не як програміст, то як дизайнер або системний адміністратор.
В моєму житті не було інших захоплень, з професійної точки зору, окрім, мабуть, підприємництва, що у якийсь період часу й думаю занесло мене у Продакт Менеджмент.
Тому, думаю, так чи інакше був би підприємцем, у останніх класах школи влаштовував різні освітні лекції від крутих експертів на різні теми, від публічних виступів до тату та кави (до того як це стало мейнстримом), тому, можливо, знайшов би себе десь в івент-менеджменті.
Чому сеньйору зараз складно знайти роботу?
Останні 3 роки я працюю виключно у кріпто-домені. Тут завжди не вистачає гарних спеціалістів, особливо технічно обізнаних у роботі блокчейнів та протоколів.
Тому роботу знайти достатньо легко, через присутні нечесні переваги, такі як практичний досвід роботи зі складними системами та менеджмент кросс-функціональних команд.
Якщо хочеться залишатися актуальним на ринку, треба працювати над нечесними перевагами, які просто суттєво будуть відрізняти вас від інших кандидатів.
Такими як:
Глибоке технічне розуміння систем.
Практичний досвід роботи у домені, та схожих доменах. Наприклад, до крипти я працював у фінтеку, між ними багато схожого.
Робота в популярних компаніях, та результат роботи які бачили інші гравці ринку.
SmallTalk with Senior. Про те, як досягти сеньйорного тайтлу та сформувати «коктейль із хард, софт скілів і реального досвіду» від досвідченої QA Engineer
Підключай Megogo зі знижками за акційними тарифами.