🚀 Trustee Plus - картка європейського банку і криптогаманець. Встанови додаток 👉
Марія БровінськаНавколо IT
20 квітня 2024, 09:00
2024-04-20
«В Албанії українців люблять, і всі завжди хочуть допомогти». Як українцям жити в Албанії? Гайд від QA Engineer у P2H
Українські айтівці з початком повномасштабного вторгнення розосередились по всьому світові. Вони вже налагодили там побут, призвичаїлися до місцевих особливостей та добре розуміють, чим життя в інших країнах відрізняється від українського. dev.ua починає новий цикл матеріалів, в якому українські айтівці розповідатимуть про те, як вони живуть у різних країнах, та даватимуть рекомендації тим, хто планує переїхати.
Наша сьогоднішня героїня — Катерина Тарапатіна, QA Engineer у P2H, яка з початком оселилася в місті Дуррос в Албанії. «Місто Дуррес знаходиться за 35 хвилин їзди від Тирани, столиці Албанії. Нам, до речі, Тирана дещо нагадала Київ: хоч місто і менше за українську столицю, там ВЕЛИЧЕЗНА проблема з паркуваннями. Шукати місце для паркування можливо годину або і більше», — розповідає вона. Далі — пряма мова Катерини.
Туризм і море
В Тирані, на відміну від Дурреса, є великий зелений парк, невеликий зоопарк та аквапарк. Але в нашому місті з розваг теж можна обирати. Наприклад, є картинг недалеко та майже кожні вихідні на площах влаштовують концерти, виставки та інші культурні заходи.
В Албанії є й інші цікаві місця для туризму та літнього відпочинку — Вльора, Саранда, Ксаміль. Міста красиві, але жити там цілий рік з дітьми навряд можливо. Зокрема через те, що школи там лише державні та з навчанням албанською мовою. Натомість в Дурресі є приватна школа з американською системою викладання. Так, після неї можна спокійно подавати документи в вищі заклади США.
Країна невелика за розмірами, і є можливість зручно відвідати сусідні країни, — за наявності автівки. Наприклад, за 5 годин можна дістатися Корфу, за 3,5 години до Будви, поромом за 8 годин доплисти до Італії.
Плюси та мінуси
З плюсів:
Їжа — це сильна сторона країни. У них дуже смачна кухня та свіжі ароматні продукти. Мені в кафешках особливо подобається ласувати морепродуктами, бо вони свіжі.
Молодь добре розуміє та розмовляє англійською. Люди старшого віку розуміють не так добре, але Google перекладач у поміч.
В Албанії українців люблять, і всі завжди хочуть допомогти. А ось до нашого «північного сусіда» ставляться недружньо, тож навіть в сезон росіян майже не зустріти. І це приємно.
З мінусів:
В них також специфічна манера керування авто — за «велінням серця»: можуть спокійно не вмикати поворот, різко гальмувати, бо забули звернути на іншу дорогу. З ними треба бути обережними.
Не всі албанці дотримуються чистоти на вулицях, тож час від часу можуть не донести його до урни.
Рівень медицини нижче, ніж в Україні. Наведу приклад: в приватній стоматології дитині поставили пломбу за приблизно таку ж, як і в Україні, суму — але не до кінця прибрали карієс.
Поза IT-сферою роботу знайти важко, до того ж ставка оплати праці в них низька. Місцеві живуть переважно завдяки оренді житла, зокрема в сезон.
Умови перебування в країні
Як тільки перетинаєш кордон, маєш право знаходитися 1 рік в країні. Якщо виїхати в іншу країну і повернутися, то термін обнуляється і знов можеш знаходитися 1 рік в Албанії. Ніяких виплат від держави немає.
Вартість житла
Ціни на оренду апартаментів залежать від міста. У Дурресі дешевше, ніж в Тирані. В середньому ціна на квартиру — 500 євро.
Ми зняли якраз за 500 євро на місяць + оплата комунальних послуг. В цілому знаю, що можна винаймати квартиру й на 100–200 євро дешевше, особливо поза курортним сезоном. У нас велика квартира з новим сучасним ремонтом: дві спальні кімнати й великий передпокій, з кожної кімнати вихід на балкон. Вона знаходиться в центрі міста та десь за хвилин 10–15 пішки до моря.
Школи
В продовження теми освіти — в Дурресі є державні та приватні школи. Проте з навчанням виключно англійською лише Albanian College Durres (така сама є і в Тирані), в яку й ходив мій син. Я рекомендую цю школу, якщо вам важливо, щоб дитина вивчила англійську мову і спілкувалася з однолітками. Мій син за рік дуже гарно вивчив мову і зараз спокійно розмовляє англійською. А ще наразі там навчається багато українських діток.
Класи повністю обладнані всім, смачне харчування, в класі максимум 15 дітей.
Вартість залежить від віку дитини:
Primary School (Grades 1 to 5) — 3300 євро/рік.
Secondary School (Grades 6 to 11) — 3600 євро/рік.
Додатково ще оплачується форма 150 євро/рік.
Для маленьких діток (а-ля садочок) виділена окрема частина школи й це коштує 2100 євро/рік.
Якщо потрібен трансфер до школи, то в рік треба доплатити 800 євро.
Є також літній табір і враження від нього хороші: музеї, басейн, ігри та дуже багато англійської.
Ціни на їжу, ліки, товари першої потреби
Ціни на продукти невисокі.
Овочі та фрукти дешевші ніж в Україні й дуже смачні.
Наприклад: кавуни — 15 грн/кг, помідори — 40 грн/кг (вони дуже смачні, не пластмасові й неймовірні на запах, як і огірки), цибуля, картопля — 30-40 грн/кг.
Хліб коштує як в Україні. Після покупки його одразу нарізають машинкою на шматочки.
М’ясо дорожче за українське. Наприклад, філе курки коштує приблизно 250 грн/кг.
Висновки
Якщо є remote-зайнятість, та ще й в ІТ, то проблем з життям і виживанням не буде. Країна красива і тепла, ціни приємні, їжа неймовірно смачна, а люди добрі.
Для дітей з інших країн є можливість здобути нормальну освіту в приватній школі, відвідати сусідні країни та просто бути у безпечному місці.