🚀💳 Trustee Plus - більше ніж криптогаманець з європейською платіжною карткою. Спробуй 👉
Марія БровінськаГроші
24 березня 2025, 10:49
2025-03-24
У Мінфіні розглядають варіант оподаткування діяльності моделей OnlyFans, кур'єрів Glovo, таксистів Bolt, орендодавців Booking та всіх інших користувачів цифрових платформ. Скільки доведеться платити?
В Україні готують ініціативу, згідно з якою планують оподатковувати відомі українські й іноземні онлайн-платформи. Зокрема, йдеться про сервіси таксі, доставки, оренди, стрімінгові сервіси тощо. У такому разі сплачувати податки доведеться всім, хто отримує дохід від роботи кур’єром, таксистом, орендарем і контент-мейкером.
В Україні готують ініціативу, згідно з якою планують оподатковувати відомі українські й іноземні онлайн-платформи. Зокрема, йдеться про сервіси таксі, доставки, оренди, стрімінгові сервіси тощо. У такому разі сплачувати податки доведеться всім, хто отримує дохід від роботи кур’єром, таксистом, орендарем і контент-мейкером.
Як пише РБК-Україна, на сайті Міністерства фінансів ще на початку березня 2025 року з’явився текст законопроєкту щодо впровадження міжнародного автоматичного обміну інформацією про доходи, отримані через цифрові платформи.
Ідеться про доповнення Податкового кодексу України новою статтею, що визначатиме, як оператори цифрових платформ по типу OnlyFans, Glovo, Uklon, Booking, мають декларувати доходи, отримані їхніми користувачами, тобто водіями, орендарями, кур’єрами й іншими особами, які продають товари або надають певні платні послуги.
Легалізувати всіх
Урядовий законопроєкт, за задумом авторів, має запровадити спеціальну систему оподаткування осіб, які неофіційно заробляють на онлайн-платформах. Цей документ називають частиною євроінтеграції й однією з умов МВФ.
Основна мета цієї ініціативи полягає в забезпеченні виконання вимог багатосторонньої угоди DPI (Digital Platforms Initiative), яка є складовою частиною міжнародних зусиль, спрямованих на протидію ухилянню від оподаткування через цифрові платформи. Згідно з угодою, передбачається автоматичний обмін податковою інформацією між країнами, що надає податковим органам доступ до даних про доходи осіб, які реалізують товари або послуги через такі платформи.
Наразі підписантами угоди про автоматичний обмін інформацією є 29 країн, серед них як країни ЄС (Німеччина, Польща, Іспанія, Нідерланди тощо), так і країни Північної та Південної Америки: Канада, Аргентина, Колумбія та Коста-Рика. Цікаво, що США не підписували відповідну угоду, тож на заробітки з американських сервісів закон поширюватися не буде. Водночас чимала кількість популярних в Україні платформ для заробітку створені країнами-підписантами цього документу. Зокрема, Bolt (Естонія), Glovo (Іспанія), Booking (Нідерланди) й OnlyFans (Велика Британія).
Скільки доведеться платити
Законопроєкт передбачає, що людина, яка використовує онлайн-платформу як джерело доходу, має сплатити 5% податку на доходи фізичних осіб (ПДФО) і 5% військового збору, тобто загалом 10%.
Водночас, імовірно, не буде необхідності ставати фізичною особою-підприємцем (ФОПом). Однак, якщо річний дохід перевищує 5 млн грн, особа повинна буде сплачувати повну ставку ПДФО — 18%, а не 5%.
Згідно з проєктом закону, під оподаткування буде підпадати будь-який із наступних видів діяльності, що здійснюється через платформу за винагороду:
Надання оренди нерухомості — якщо людина здає в оренду нерухомість (житлову чи нежитлову) або місця для паркування.
Надання оренди транспортних засобів — якщо людина здає в оренду автомобілі чи інші транспортні засоби.
Особисті послуги — якщо людина надає якісь послуги, пов’язані з його особистими навичками чи знаннями (наприклад, консультації, ремонти, навчання).
Продаж товарів — якщо людина продає будь-які товари через платформу.
Однак, якщо особа виконує функції як працівник платформи (наприклад, співробітник компанії, яка управляє платформою), то його діяльність не вважається звітною в цьому контексті. Тобто це стосується лише тих, хто самостійно продає або надає послуги через платформу за винагороду.
При такому оподаткуванні моделі, кур'єри й інші незалежні підрядники не відраховують кошти до пенсійного фонду, оскільки їхній статус не передбачає автоматичних внесків. Вони можуть добровільно укласти договір про соціальне страхування й платити внески, але це не є обов’язковим. Мінімальна ставка для таких внесків на місяць становить 1760 грн ЄСВ (22% від суми мінімальної зарплати), але залежно від договору ця сума може бути іншою.
Українська модель OnlyFans заявила, що поліція провела в її будинку обшуки й конфіскувала $200 000, які вона планувала обміняти на гривні, щоб сплатити податки
Які візи за кордоном можуть оформити цифрові кочівники: великий гайд по Digital Nomad у 30+ країнах світу
Адвокат, старший партнер Адвокатського об’єднання OfficiumLaw, Костянтин Буяло, написав докладну статтю про те, де айтішники можуть отримати Digital Nomand — візу для фрилансерів та робітників, які працюють віддалено, що надає її власнику право на проживання у певній країні протягом тривалого періоду. Розповідаємо найважливіше зі статті Костянтина на DOU.