Марія БровінськаСтартап
19 листопада 2024, 12:27
2024-11-19
Challenger AI запрошує ШІ-стартапи в акселераційну програму. Хто може стати учасником і що отримають команди?
Як покращити проєкт, запітчити стартап інвесторові та знайти сотні нових знайомств серед стартап-ком’юніті? Варіантів чимало, й один із них радить Наталія Лимонова, CEO українського стартапу GIOS, що розробив інтерактивну математичну платформу на основі штучного інтелекту в стилі TikTok з елементами гейміфікації. Наталія — випускниця міжнародної акселераційної програми Challenger AI, яка опікується ШІ-стартапами, і нині проводить третій набір команд, зокрема з України.
«Challenger AI — це дуже збалансована програма з можливістю як поглибити теоретичні знання, так і отримати практичні поради від стартап-фаундерів та експертів різних напрямів. Цінним став нетворкінг і нові знайомства, неймовірний метчинг із менторкою, також був крутий Pitch Day з цінним зворотним зв’язком, а ще мені пощастило стати членом делегації в Естонію від акселератора, де я знайшла нових клієнтів та уклала партнерські контракти з представником у Центральній Азії», — розповідає dev.ua Наталія.
Менторка, яка співпрацювала з GIOS, — Карін Кюннапас, венчурна партнерка Tera Ventures і керівна директорка EstBAN — зазначає, що це її перший досвід роботи з українським стартапом. «Я думаю, що найбільше мені вдалося допомогти GIOS зосередитися й розставити пріоритети, а також зрозуміти, що це нормально — не намагатися робити все й одразу», — розповіла Карін dev.ua.
За словами експертки, проходження акселераційних програм є дуже важливим етапом для нових стартапів, оскільки є багато кроків, які потрібно пройти, щоб підвищити ймовірність успіху на початку побудови бізнесу. «Акселератор може допомогти зробити це систематично. Крім того, ви познайомитеся з дивовижними людьми, які проходять схожий із вами шлях, і створите для себе систему підтримки. Це саме те, що робить Challenger AI й чому це дуже цінна програма», — переконує Карін.
dev.ua поспілкувався з програмною менеджеркою Challenger AI й Associate Partner у компанії-засновниці акселератора Civitta, Оленою Шершун, про особливості акселерації, ставку на ШІ та можливості для стартапів з України.
— Як з’явився Challenger AI?
Бренд Challenger Accelerator виник у 2019 році. На той момент команда Civitta вже мала 10-річний досвід співпраці зі стартапами та реалізувала чимало програм у різних галузях: урбаністиці, в Health- та Deep-Tech, Green & Digital, Diversity сферах, а також підтримувала розвиток жіночого підприємництва. Ми зрозуміли, що настав час конвертувати наш досвід в окремий бренд акселераційних програм.
Challenger Accelerator об'єднує декілька програм. Зокрема, Challenger Science для наукових рішень, Challenger EDU — для ed-tech проєктів, бізнес акселератор Challenger Cassini та Сhallenger AI Accelerator. Останній ми запустили в 2021 році.
Сhallenger AI — це акселератор для ШІ стартапів або тих команд, які планують інтегрувати ШІ в свої рішення. Програму фінансує ESTDEV — Естонський центр міжнародного розвитку та UMAEF (Ukraine-Moldova American Enterprise Fund). Крім того, цього року ми залучилися підтримкою двох корпоративних партнерів з Естонії — Helsing та TRINITI. Це дає нам змогу працювати за концепцією equity-free, тобто ми не беремо гроші за участь у програмі та не просимо частку в бізнесі.
Це можуть бути стартапи з абсолютно різних індустрій: health-tech, edu-tech, бьюті сфер або навіть юриспруденції.
Фокус на ШІ дозволяє збільшити додану вартість з допомогою роботи з вузькопрофільними експертами, досвід яких може перейняти кожен стартап. Проаналізувавши перелік юнікорнів родом з України, ми зрозуміли, що українські стартапи мають великий потенціал в ШІ. Саме тому ми вирішили запустити тут Challenger AI Accelerator.
— Чи вплинуло повномасштабне вторгнення на вашу роботу в Україні?
Коли почалося повномасштабне вторгнення, ми призупинили діяльність. Пізніше, приблизно за півроку ми відновили роботу: перезапустили програму, почали новий відбір проєктів.
У 2023 році ми випустили першу когорту учасників, а навесні 2024 року був другий випуск. Серед наших випускників, зокрема, українська SaaS-платформа Rythmex, Health-tech стартапи Apixmed, CheckEye, Ed-tech проєкт GIOS, Mental Health стартап Scally, Legal стартап Inspira та інші.
Нині ми проводимо третій набір проєктів, який триватиме до 24 листопада. Тому закликаю всіх охочих подавати заявки.
— Оскільки ви працюєте з багатьма ринками, розкажіть, чи мають українські стартапери певні особливості, чи відрізняються від закордонних колег?
У нас переважають українські стартапи, але є й іноземні. Наші ментори й інвестори — це здебільшого іноземці. Зокрема, серед них керуючий партнер в Meemaeger Capital Лев Долгачов, Еркі Мьолдер з Verge HealthTech Fund, партнер-засновник Specialist VC Рііво Антон, співзасновниця Soulie Тріін Аган, керівник продукту в Verticals at Veriff Рауль Лііве та чимало інших. Ми хочемо, щоб акселератор допоміг стартапам вийти на якісно новий рівень, зануритися в міжнародну спільноту.
Там стартапи часто проходять кілька акселераційних програм, вони намагаються якомога більше розширити нетворк, отримати менторство й дуже активно користуються цими програмами.
Локальна ж українська стартап-екосистема, звичайно, почала розвиватися пізніше, ми дуже молоді, тому і цінність таких проєктів не така очевидна для команд. Проте останні роки ця тенденція змінюється: все більше команд подаються в програми і проходять їх. Вони розуміють, що акселератори — класний шанс на вдосконалення й навчання, можливість спілкуватися з менторами, інвесторами, іншими стартапами з інших країн.
— Чи маєте ви табуйовані ніші для стартапів?
Ми не працюємо з гемблінгом та не є акселератором для Web3. Натомість Сhallenger AI відкритий для решти індустрій. При відборі ми віддаємо перевагу стартапам, які вже працюють з ШІ та мають MVP. Водночас, якщо команда тільки планує інтегрувати штучний інтелект в своє рішення та має хоча б демо продукту, вона також має шанси потрапити в програму. Ще одна умова — мати від 3 людей в команді.
Окремо заначу, що ми менше працюємо з B2C, маємо більшу експертизу в B2B, тому більшість проєктів у нас — це B2B-рішення.
— Чи звертаєте увагу на диверсіті в командах? Чи можуть бути це чисто чоловічі команди, наприклад?
Ми, звичайно, дуже хочемо, щоб у нас було більше стартапів із diverse founders, але ми не будемо дискримінувати команду, у якій тільки чоловіки, якщо в них хороше рішення й вони всім критеріям відповідають. Ми, звичайно, заохочуємо жінок-фаундерок, у нас завжди є жінки-фаундерки в когорті. У минулій когорті було троє фаундероки з-поміж засновників 12 проєктів.
— Чи висока конкуренція серед українських винахідників, щоби потрапити до вас на акселерацію?
Екосистема активно розвивається, але не так швидко, як могла б, якби не було війни. З досвіду двох попередніх наборів, ми отримали по 100 заявок в першому та другому відборах в Challenger AI. Із них в акселерацію потрапили 20 проєктів: 8 стартапів в першу когорту та 12 — в другу.
Нині у нас триває набір в третю когорту, тому запрошую стартапи подаватися. Детальніше з критеріями та програмою можна ознайомитись на сайті акселератора.
— Що отримує стартап, який потрапляє на акселерацію?
Ми робимо великий акцент на менторство, тому в нас велика частина програми — це менторський супровід. Це наша сильна сторона. Кожен стартап у когорті отримує лід-ментора, який від початку до кінця акселерації тісно співпрацює з командою та опрацьовує всі запити команди, направляє, дає поради. Крім того, у нас є технічні наставники, які мають AI-бекграунд і можуть проконсультувати й допомогти стартапам з точки зору технічного розвитку продукту. Також ми пропонуємо додатковий третій тип менторства — менторство від експертів сесій за запитом. Це особливо корисно, коли стартап відчуває, що йому потрібні додаткові знання, наприклад, з маркетингу, або проконсультуватись з юридичних питань. Запити можуть мати різну специфіку, тому ми намагаємося знайти в нашому нетворку людину, яка могла б конкретно із цим допомогти.
Також у межах акселерації відбуваються стартап-роусти: ми запрошуємо інвесторів, вони слухають пітчі стартапів і ставлять запитання, дають зворотний зв’язок.
Крім того, стартапи, які беруть участь в акселерації, отримують призи від партнерів програми. В Challenger AI 3.0 наші партнери з UMAEF надають грант в розмірі $25 000 для найкращої стартап-команди, яку визначить жюрі під час Demo Day. Також USF (Ukrainian Startup Fund) порівну розподілять між трьома найкращими командами $75 000 кредитів на AWS. Решта партнерів надає free підписки на період від 3–12 місяців.
Загалом процес акселерації має чотири складники:
Навчальна програма та тренінги. Тут є п’ять модулів: створення бізнес-моделі, розроблення продукту, управління компанією й командою, масштабування на нові ринки та збільшення інвестиційної привабливості.
Менторська підтримка. Під кожен стартап організатори обирають наставників — бізнес-менторів, технологічних менторів, які мають відповідну експертизу й досвід. В Challenger AI 3.0 буде також можливість отримати наставництво від спікерів сесій за запитом, про що я говорила вище.
Знайомство з інвесторами. Стартапи беруть участь у Startup Roasts і пітчать свої рішення перед міжнародними й українськими інвесторами, щоб покращити свої пітчі.
Зустрічі з фаундерами, яким вдалося. Команда акселератора запрошує успішних на українських та іноземних фаундерів.Так учасники дізнаються про релевантний досвід у тих, хто вже пройшов шлях виходу на нові ринки чи підняття раундів інвестицій.
Напевно, найбільша цінність будь-яких акселераційних програм — це нетворк, контакти, які стартапи отримують протягом усієї програми. Програма для кожної нової когорти кастомізована.
— Чим Challenger AI відрізняється від інших акселераційних програм, які доступні для українських стартапів? У чому ваша перевага?
Якщо говорити про інші акселератори, то, по-перше, ми перший спеціалізований акселератор. Тобто ми будуємо програму довкола ШІ, щоб стартапи отримували концентровані знання, які вони зможуть застосувати в розвитку свого продукту. По-друге, ми equity-free. По-третє, ми міжнародний акселератор, це теж важливо. В українських програмах ментори та експерти переважно українські. Це не погано, це дуже корисно для стартапів на стадії early-stage, але такого міжнародного нетворку, як у нас, ні в кого немає на українському ринку.
— А яка частка українських проєктів в акселераційній програмі зазвичай?
Дві третини точно. В останньому наборі в нас було 8 українських команд із 12. І цього року наш план — мати не менше українських команд.
— У якому форматі відбуваються зустрічі в межах програми?
Глобально це онлайн-формат із гібридними елементами, бо більшість спікерів — міжнародні. Це означає, що усі тренінги проводяться онлайн. Demo Day проходить в форматі офлайн з можливістю взяти участь віддалено, якщо команда не може приїхати в Україну. Але цього року ми все ж думаємо про те, щоб проводити більше фізичних активностей в Україні для українських фаундерів.