Дюна в Україні. Наскільки небезпечний пил із Сахари: розбір
Україну накриває пил, який прийшов з африканської пустелі. Розповідаємо, що це за явище та як йому протидіяти.
Україну накриває пил, який прийшов з африканської пустелі. Розповідаємо, що це за явище та як йому протидіяти.
Україну накриває пил, який прийшов з африканської пустелі. Розповідаємо, що це за явище та як йому протидіяти.
З пустелі Сахара в Україну прийшов пил сьогодні, 1-го квітня. Він пошириться на більшість регіонів, небо буде тьмяним, пише Гідрометцентр.
«Хвиля тепла із західного Середземномор’я, яка принесла до нас аномально високі температури повітря останніми днями, захопила ще пил із Сахари (це добре видно на супутниковому знімку з платформи EUMETSAT)».
Ось як виглядає явище на фото:
Повідомляється, що мешканці західного регіону України могли спостерігати це ще напередодні, а в понеділок, 1 квітня він пошириться на більшість областей.
«Це рідкісне природнє явище. Потоки пилу вже зараз надійшли на західну частину України. Там фіксується значне перевищення часток пилу в повітрі. Полтавська область теж це відчує, але не в такій мірі. Пересічні полтавці, які не мають алергічних чи респіраторних захворювань, можуть і не помітити цього. Але зайва обережність не завадить», — пише «Суспільне Полтава» з посиланням на начальницю відділу обласного центру з гідрометеорології Олену Панченко.
Подібне вже траплялося в Україні. В червні 2021 року в Україні почалася пилова буря, від якої найбільше постраждав Київ і Київська область. Тоді зафіксували погіршення видимості до 1,5 — 5 км, зумовлене пилом. Причиною виникнення стала пилова буря на території республіки Калмикії рф. В липні 2021 року пилова буря насувалась на Європу із Сахари і зачепила лише частину західних та північних областей України. Концентрація пилу буде незначна, тому негативних наслідків для населення не було.
Сахара — це найбільш спекотна пустеля у світі. Вона простягається на площі в 9 млн кв. км: від Атлантичного океану до Червоного моря. Сахара є найбільшим джерелом вітряного пилу у світі. Сахарський пил часто утворюється внаслідок природних процесів, таких як вітрові бурі. Вчені виявили, що пил Сахари потрапляє до басейну Амазонки, Скандинавії, Японії. Також він був знайдений на льодовиках і вивчався для дослідження атмосферної циркуляції.
Щороку з Сахари здіймається від 60 до 200 млн тонн мінерального пилу. У той час як більші частинки швидко падають назад на Землю, найдрібніші частинки іноді можуть пролітати на тисячі кілометрів. Загалом, згідно з підрахунками фахівців, мова йде про 180 000 тонн дрібних частинок піщаного пилу.
30–31 березня хмара пустельного пилу дісталася Європи. Небо помаранчевого відтінку спостерігалося над частинами Франції, Швейцарії та південної Німеччини.
Швейцарська служба моніторингу airCHeck зафіксувала високий рівень забруднення в коридорі, що простягається з південного заходу на північний схід країни. Метеоролог швейцарської телерадіокомпанії SRF, повідомив, що було зафіксовано близько 180 тисяч тонн пилу — приблизно вдвічі більше, ніж під час подібних пилових бур за останні роки.
Водночас місцева влада Франції оголосила, що в деяких районах поріг забруднення повітря перевищено. У департаменті Еро, що на узбережжі Середземного моря, застерегли мешканців від інтенсивних фізичних навантажень.
Синоптики радять зачиняти вікна, оскільки пил може бути шкідливим для людей з распіраторними захворюваннями, осіб похилого віку та дітей.
Запиленість повітря пустельним пилом — це не пилова буря, наголошують у Гідрометцентрі. Для пилової бурі швидкість вітру має бути вищою за 12 м/с, а тривати це має 3 години й більше. Синоптики не очікують посилення швидкості вітру, а отже і бурі цього разу не буде. В організації закликають не плутати легке погіршення видимості через пил із небезпечним стихійним явищем та не панікувати.
У разі погіршення ситуації зі станом повітря Департамент захисту довкілля та адаптації до зміни клімату КМДА рекомендує:
— Закрити вікна;
— Обмежити перебування на вулиці;
— Пити багато води;
— Якщо є очищувач повітря, то увімкнути його на максимум.