🚀 Trustee Plus - картка європейського банку і криптогаманець. Встанови додаток 👉
Марія БровінськаНавколо IT
13 березня 2024, 17:41
2024-03-13
Два книжкових видавництва, які OSINT-розслідувачі викрили у зв'язках із рф, змінили власників. Тепер вони відновлюють позиції на книжковому ринку
Два книжкових видавництва, яких викрили у зв’язках із росією OSINT-розслідувачі агентства Molfar, змінили власників. Тепер вони нібито відновлюють позиції на книжковому ринку України.
Про зміни свідчать дані державних реєстрів. Так, імовірно, компанії вирішили відбудуватися від зв’язків із рф. Цікава деталь: в обох компаніях до зміни власності фігурували одні й ті самі імена власників, які мають проросійську позицію.
«Наталія Плєхова, власниця інтернет-магазину book24.ua, з квітня 2022 року веде бізнес із росією. Ба більше, у травні 2022 року вона зареєструвала ФОП у москві. Його вид діяльності збігається з основним видом діяльності української компанії ТОВ „Бук24“, якій належить інтернет-магазин book24.ua: „роздрібна торгівля, що здійснюється фірмами поштового замовлення або через інтернет“», — вказують журналісти. Її мамі Людмилі Божко понад 80 років. На жінку оформлені онлайн-магазин book24.ua, видавництва Bookchef і «Форс Україна». Останнє купувало права та друкувало в Україні книжки видавництва «Ексмо».
За даними з YouControl, Людмила Божко, Андрій Плєхов та Наталія Плєхова є громадянами України, тому юридично компанії мали українських власників. Проте спільнота «Мольфар» знайшла профіль Людмили Божко в російській соцмережі «Однокласники», зареєстрований на її номер телефону. Там власниця «Форс Україна» ставить вподобання постам з пропутінською та антиукраїнською риторикою, навіть після 24 лютого 2022 року.
Зокрема, видавництво Bookcheef про намір змінити власника заявило ще у січні. Тоді СЕО видавництва Олександр Кірпічов заявив, що його сім‘я купує компанію. Нагадаємо, пов’язує проєкт Bookchef з російським «Ексмо», — це його ймовірний зв’язок з «Дистрибуційною Книготорговельною Компанією» — наступницею російського «Ексмо» в Україні після 2014 року. Цю компанію Ярослав Маринович спершу керував, а потім перереєстрував на свій офшор та Людмилу Божко. В архівній версії сайту Bookchef за 2015 рік вказано, що проєкт створено «як новий бізнес-напрямок в рамках книготоргової компанії», хоча юридично «Дистрибуційна Книготорговельна Компанія» не була засновницею юрособи Bookchef.
Нині, згідно з даними сервісу Opendatabot, з 19 січня компанією володіє Карина Кірпічова. Олександр продовжує керувати бізнесом.
15 лютого в українських медіа з‘явилась інформація, що СБУ не виявили зв’язків з росіянами у видавництва Bookchef. Видавництво надало Службі безпеки України всю необхідну інформацію та сприяло перевіркам.
Такий крок потрошку допомагає компанії відновлювати втрачені позиції на книжковому ринку.
Після публікації статті від «Сенсор» та Molfar книги видавництва Bookchef прибрали з поличок такі книгарні та магазини: «Книгарня Є», Vivat та Readeat. Частково їх зняли з продажу «Ашан», «Книголенд» і «Розетка».
Після публікації позиції видавництва, зміни власника та результатів перевірки СБУ всі книгарні та магазини повернули в продаж книги від Bookchef. Крім Vivat, які чекають на результати фінансового аудиту.
Ще один проєкт, що фігурував у розслідування Molfar, змінив назву та власників. Він мав власників, що у Boolcheef.
Так, у кінці лютого ТОВ «Бук24» став ТОВ «ГУРУКНИГ», з-поміж власників видалили проросійських осіб.
«Для старту потрібен 1 млн гривень». Інтерв'ю зі співзасновницею першого в Україні видавництва виключно електронних книжок
В Україні запустили перше видавництво винятково електронних книжок OLEAN. Воно спеціалізується на новинках бізнес-літератури, політично-соціальних та історичних книгах. Видавництво відкрили дві піарниці — Олена Новіцька та Анна Свиридюк. Ми зв’язалися з Оленою, щоб дізнатися, скільки можна заробляти на е-книгах, де знаходити авторів для суто електронного формату та як таке видавництво зможе допомогти українським мігрантам.
5 книжок українською мовою, що дають перше уявлення про геймдев
У 2022 році всім уже зрозуміло — ігрова індустрія нікуди йти не збирається, натомість лише зміцнює позиції. За даними аналітиків, сумарна вартість гейм-ринку складе близько 260 млрд доларів до 2025-го, а вже зараз хоч у щось грають понад 2.5 млрд людей по всьому світу.
При цьому людині, яка раніше відеоіграми не цікавилася, може бути складно вдатися до всіх нюансів сфери. Адже своїх термінів та особливостей у ній вистачає. Тому ділимося добіркою з п’яти книг українською мовою, які допоможуть отримати перше уявлення про геймдев.