Вікторія ГорбікГаряченьке
30 серпня 2022, 13:49
2022-08-30
Чи справді військовозобов’язані чоловіки зможуть за певних обставин виїжджати за кордон. Відповідь від депутата Федієнка
З 1 вересня в Україні Мінекономіки разом з Мінцифрою планують запровадити програму «єВідрядження», яка дозволить виїжджати за кордон співробітникам компаній у ділові відрядження на 7 днів. Але це буде можливо за виконанням певних умов, зокрема сплати гарантійного внеску у 200 000 грн. Крім того, постанови КМУ, де б були прописані всі подробиці процедури, ще не має.
Олександр Федієнко, заступник голови комітету ВР з питань цифрової трансформації, розповів «5 каналу» свої міркування на цю тему.
З 1 вересня в Україні Мінекономіки разом з Мінцифрою планують запровадити програму «єВідрядження», яка дозволить виїжджати за кордон співробітникам компаній у ділові відрядження на 7 днів. Але це буде можливо за виконанням певних умов, зокрема сплати гарантійного внеску у 200 000 грн. Крім того, постанови КМУ, де б були прописані всі подробиці процедури, ще не має.
Олександр Федієнко, заступник голови комітету ВР з питань цифрової трансформації, розповів «5 каналу» свої міркування на цю тему.
Про «єВідрядження»
Процедура буде передбачати:
Авторизацію на порталі «Дія».
Вибір співробітника, який поїде у відрядження, та внесення його даних.
Вибір дати відрядження.
Підпис заяви за допомогою КЕП.
Виплату гарантованої суми у розмірі 200 000 грн на власний ескроу рахунок в Ощадбанку.
Отримання дозвілу.
Скрін з відео «5 каналу»
Таким чином, ніяких додаткових документів вимагатися не повинно, а сам процес надання дозволу буде автоматичним у разі дотримання умов, передбачених законодавством.
Ми звернулись до обох міністерств з уточнюючими питаннями щодо процедури оформлення.
В Мінцифрі відповіли: «Невдовзі підприємці зможуть виїжджати за кордон у робочі відрядження на строк до 7 днів. Планується, що подати заявку на отримання дозволу на відрядження можна буде через портал „Дія“. Послуга „єВідрядження“ полегшить мобільність бізнесу в умовах воєнного стану. Мінцифра забезпечує технічну частину реалізації послуги, подробиці щодо отримання дозволу на відрядження можна отримати у Мінекономіки».
Відповідь від Мінекономіки ще не отримали.
Раніше коментар нам надала юристка EXPATPRO Анна Дем’янюк, та розповіла, чи може «єВідрядження» у запропонованому варіанті стати лазівкою для втечі чоловіків за кордон.
Олександр Федієнко зазначив: «Особисто моя думка, враховуючи відповідний розголос і проблематику, у мене є величезні сумніви, що вона взагалі буде підписана».
Щодо гарантійного внеску
З приводу сплати гарантійного внеску, процедура повинна бути описана в постанові, але депутат стверджує, що тут не буде «нічого складного». Він посилається на систему «Шлях», через яку зараз волонтери мають змогу виїхати на 10 днів.
«Це приблизно буде такий самий механізм, але гарантом виступає, наприклад, ФОП чи підприємство, яке бере на себе відповідальність по сплаті внеску та повернення відповідної людини, виходячи з усіх ризикових питань в разі, якщо ця людина не повертається на території України», — повідомив Олександр Федієнко.
Як буде фіксуватись перетин кордону
Депутат також зазначив, що Міністерство цифрової трансформації вже плідно працювало над цим питанням. «Ми достатньо непогано оцифрували та маємо відповідні механізми, тому, якщо постанова буде підписана, з’явиться відповідний реєстр», — сказав Федієнко.
Далі підприємство виконує ті зобов’язання, які будуть в цій постанові, сплачує гарантійний внесок, людина виїздить, реєструється на кордоні під час перетину, система вносить цю людину у відповідну базу, і далі через сім днів ця людина повинна повернутись з ділової поїздки.
Про заробітну плату та кількість людей
Мова також йде про кількість людей, які повинні бути в штаті підприємства. Депутат зазначає, що їх повинно бути не менше 6 та отримувати певну заробітну плату ці співробітники мають від 20 000 грн.
ФОП, якщо він працює як одна людина, зазначив Федієнко, і не має найманих працівників, в разі, якщо постанова буде підписана, скоріш за все не буде мати можливості таким чином виїхати.
«Це досить обмежений перелік підприємств. І я вважаю, що зараз є багато більш дешевих і простих механізмів, якщо людина захоче ухилитись від захисту своєї країни і поїхати за кордон», — вважає депутат.
Санкції за неповернення
Федієнко зазначив, що в першу чергу не повертаються гроші, крім того, відповідні санкції будуть накладені на підприємство, а саме ця людина «буде відповідати згідно діючого законодавства, це є вже механізм ухилення від проходження служби в ЗСУ».
Якщо така людина-ухилянт буде вже за кордоном, депутат прогнозує при відкритому кримінальному провадженні навіть подання її в міжнародний розшук.
Про санкції, які будуть застосовані до підприємства, буде зазначатись в постанові. Олександр Федієнко тут передбачає можливі податкові навантаження, припинення реєстрації підприємства.
«Досить сумнівно, що ці механізми будуть використовуватись саме для виїзду за кордон, скоріш за все це більше стосується розвитку нашої економіки», — резюмував депутат.
Резюме
За два дні до виголошеного строку ще багато питань щодо процедури здійснення виїзду військовозобов’язаним громадянам за кордон у ділове відрядження. Зокрема, не ясно, які санкції будуть застосовані до підприємства, співробітник якого не повернеться в Україну, а також до самого порушника.
В першу чергу спільнота чекає постанову КМУ, яка повинна внести ясність в це, та багато інших оранізаційних питань, але вже ставиться до цієї можливості досить скептично.
Три інсайти від Міноборони про військовий облік жінок із 1 жовтня: чи дійсно треба ставати на облік усім, чи обмежується право на виїзд і чи каратимуть ухилянток
«єВідрядження» на сім днів: кайдани для чоловіків чи лазівка для втечі? Пояснює юрист
З початку повномасштабного вторгнення російських військ на територію України почали діяти обмеження деяких прав і свобод, передбачені правовим режимом воєнного стану. Одним із таких обмежень є заборона виїзду чоловікам від 18 до 60 років за межі України на період воєнного стану, за винятком виключень, передбачених законодавством.
19 серпня 2022 уряд анонсував схвалення рішення про дозвіл виїжджати за кордон деяким категоріям представників бізнесу в короткострокові робочі відрядження у разі відповідності затвердженим критеріям. Міністерство цифрової трансформації України разом із Міністерством економіки України розробили механізм послуги «єВідрядження», яка буде надаватися через портал «Дія». Анна Дем’янюк, юрист EXPATPRO, пояснює, чи може «єВідрядження» у запропонованому варіанті стати лазівкою для втечі чоловіків за кордон.
Хочете повідомити важливу новину? Пишіть у Telegram-бот
Головні події та корисні посилання в нашому Telegram-каналі