Реклама партнера — Название партнёра
UNIT.City — місце, де люди працюють... КРАЩЕ! Обирай свій простір просто зараз 👉

«Більше не місце для серйозної роботи»: співзасновник HashiCorp йде з GitHub і забирає свій проєкт. Чому всі говорять про міграцію через ШІ та постійні збої

GitHub переживає, мабуть, найтурбулентніші часи у своїй історії. Платформа, яка є фундаментом сучасної розробки, потерпає від постійних збоїв. І хоча Microsoft офіційно звинувачує у всьому інфраструктурні міграції, реальна проблема лежить у площині штучного інтелекту. Криза дійшла до того, що культові фігури ІТ-індустрії відкрито грюкають дверима.

Залишити коментар
«Більше не місце для серйозної роботи»: співзасновник HashiCorp йде з GitHub і забирає свій проєкт. Чому всі говорять про міграцію через ШІ та постійні збої

GitHub переживає, мабуть, найтурбулентніші часи у своїй історії. Платформа, яка є фундаментом сучасної розробки, потерпає від постійних збоїв. І хоча Microsoft офіційно звинувачує у всьому інфраструктурні міграції, реальна проблема лежить у площині штучного інтелекту. Криза дійшла до того, що культові фігури ІТ-індустрії відкрито грюкають дверима.

dev.ua зібрав головне про кризу на найпопулярнішому майданчику для розробників.

Демарш Мітчелла Хашімото: «Після 18 років мені час йти»

Проблеми GitHub вийшли на новий рівень обговорення після емоційного блогу Мітчелла Хашімото — легендарного розробника та співзасновника компанії HashiCorp (творців Terraform, Vault, Consul).

Хашімото був одним із найперших користувачів платформи — він зареєструвався там у лютому 2008 року (його ID — 1299). Він зізнався, що любив цю платформу більше за соцмережі і читав GitHub Issues навіть у відпустці та під час власного медового місяця. Але зараз урвався навіть його терпець.

«Я завів щоденник, де ставлю „Х“ біля кожної дати, коли збій на GitHub заважав мені працювати. За останній місяць такий хрестик стоїть майже щодня. Я хочу створювати софт, а GitHub не дає мені цього робити. Це більше не місце для серйозної роботи», — написав розробник наприкінці квітня 2026 року.

Через постійні «відвали» GitHub Actions та проблеми з пулами, Хашімото ухвалив рішення забрати з платформи свій поточний гучний проєкт — швидкий термінальний емулятор Ghostty. За його словами, команда вже веде переговори з іншими провайдерами (як комерційними, так і FOSS), щоб крок за кроком повністю позбутися залежності від сервісів Microsoft. На GitHub залишиться лише дзеркало проєкту (read-only).

Коли у 2018 році Microsoft купувала GitHub, багато хто боявся, що корпорація все зіпсує. Тоді цього не сталося. Але демарш такої фігури, як Хашімото, на тлі постійних падінь — це тривожний сигнал про те, що статус платформи як «де-факто дому для всього коду» опинився під загрозою. Особливо враховуючи, що ці інфраструктурні збої дивним чином збігаються з маніакальною одержимістю Microsoft штучним інтелектом.

RCE-уразливості та зламані черги комітів

Проблеми GitHub — це не лише скарги окремих розробників. Назовні вилазять критичні діри в безпеці. Нещодавно дослідники з компанії Wiz виявили жахливу RCE-уразливість (Remote Code Execution) прямо на github.com.

Зловмисники могли виконати довільний код на серверах GitHub просто через команду «git push". Проблема полягала в тому, що платформа не санітизувала метадані в заголовку XStat (передані через «push options"). Це дозволяло хакерам отримати доступ навіть до чужих приватних репозиторіїв. Уразливість вже закрили, але сам факт її існування на платформі такого рівня викликав шок.

Додайте до цього квітневий баг у функції Merge Queue (яка, до речі, теж зламалася через Elasticsearch). Черга просто почала генерувати «биті» коміти. Розробники витрачали години, шукаючи помилку у своєму коді, хоча насправді ламався сам GitHub.

При цьому офіційна сторінка статусів (uptime) платформи часто показує, що «все добре», тоді як неофіційні трекери фіксують регулярну деградацію.

Трафік злетів у космос: як ШІ «поклав» сервери

У своєму офіційному листі-вибаченні від 28 квітня команда GitHub частково пояснила причини падінь. І головна з них — штучний інтелект.

Річ не в тім, що інженери Microsoft пишуть код за допомогою ШІ і пушать баги. Справа у вибуховому зростанні трафіку. Завдяки AI-кодогенераторам кількість створених репозиторіїв, пушів, комітів та PR-ів у 2025–2026 роках просто злетіла в космос. Люди масово генерують пет-проєкти, які ніколи не закінчують, а сервери мають все це обробляти.

Щоб впоратися з цим, ще в лютому 2026 року керівництво заявило про необхідність збільшити потужності платформи у 30 разів. Ситуація ускладнюється тим, що саме зараз GitHub перебуває в процесі болісної міграції від старих монолітних структур у хмару Azure. Робити такий «ремонт» під час 30-кратного зростання навантаження — це гарантовані збої.

Опенсорс тоне в «ШІ-смітті»

Але найболючіша проблема лежить в ідеологічній площині. З кінця 2025 року GitHub живе без CEO. Платформу просто поглинув підрозділ Core AI всередині Microsoft. Тепер місія GitHub — це не «зручна платформа для розробників», а «майданчик для впровадження ШІ-інструментів». Copilot та ШІ-агентів пхають усюди, змінюючи навіть моделі тарифікації (metered AI billing).

Через це мейнтейнери open-source проєктів опинилися в пеклі. Вони буквально тонуть у згенерованих нейромережами issue та pull request-ах сумнівної якості (так званий «AI slop»).

Виникла жорстка асиметрія: згенерувати код за допомогою трьох ШІ-агентів — це справа кількох хвилин. А от живій людині-мейнтейнеру треба витратити години, щоб зробити рев’ю цього згенерованого спаму і зрозуміти, що це галюцинація. Замість того, щоб дати розробникам інструменти для фільтрації ШІ-сміття, GitHub продовжує полегшувати життя тим, хто його генерує.

Чи буде масовий ексодус?

Деякі проєкти дійсно йдуть: SIG ще у листопаді 2025 року переїхав на Codeberg, тепер Ghostty пакує валізи на іншу платформу. Але чи піде масовий бізнес?

По-перше, великі компанії занадто сильно прив’язані до інфраструктури (ті ж GitHub Actions), щоб легко «злізти» з платформи. Міграція пайплайнів коштуватиме дорожче за простій. По-друге, немає жодних гарантій, що умовний GitLab краще впорався б із таким екстремальним напливом ШІ-трафіку (бо в них немає ресурсів рівня Microsoft).

GitHub залишається занадто важливим вузлом світової розробки. Ситуація зараз об'єктивно погана, але, швидше за все, бізнесу доведеться терпіти, поки Microsoft не стабілізує інфраструктуру в Azure і не згадає, що живі розробники все ще важливіші за ШІ-агентів.

За місяць GitHub Copilot переходить на новий принцип оплати. До чого треба бути готовим
За місяць GitHub Copilot переходить на новий принцип оплати. До чого треба бути готовим
По темi
За місяць GitHub Copilot переходить на новий принцип оплати. До чого треба бути готовим
Читайте також
Чи може AI замінити кодерів: ось які завдання готові віддати штучному інтелекту українські айтішники
Чи може AI замінити кодерів: ось які завдання готові віддати штучному інтелекту українські айтішники
Чи може AI замінити кодерів: ось які завдання готові віддати штучному інтелекту українські айтішники
GitHub запровадив розширення Copilot, що за допомогою штучного інтелекту може писати код вслід за вже написаним рядком.  І це не перша розробка в цьому полі. Ми запитали розробників, керівників, кодерів та всіх, хто долучений до цієї теми, чи може штучний інтелект замінити людину, що можна довірити машині, та чи не підштовхне це працедавців до звільнень. На опитання відгукнулись 25 респондентів і їх відповіді нас зацікавили.
Штучний інтелект допомагатиме розробникам кодувати. GitHub запустив сервіс Copilot на AI за $10 на місяць
Штучний інтелект допомагатиме розробникам кодувати. GitHub запустив сервіс Copilot на AI за $10 на місяць
Штучний інтелект допомагатиме розробникам кодувати. GitHub запустив сервіс Copilot на AI за $10 на місяць
Спеціалісти GitHub від Microsoft розробили та запустили сервіс Copilot, що за допомогою штучного інтелекту додає пропозиції коду на основі попередньої строки або коментаря. Версія загальнодоступна для всіх розробників за $10 на місяць або $100 на рік. 
Сервіс для IT-проєктів GitHub почав блокування користувачів з рф
Сервіс для IT-проєктів GitHub почав блокування користувачів з рф
Сервіс для IT-проєктів GitHub почав блокування користувачів з рф
Українському інженеру SoftServe запропонували проєкт зі створення аналога Zoom і Git платформ для рф. Як думаєте, що він відповів?
Українському інженеру SoftServe запропонували проєкт зі створення аналога Zoom і Git платформ для рф. Як думаєте, що він відповів?
Українському інженеру SoftServe запропонували проєкт зі створення аналога Zoom і Git платформ для рф. Як думаєте, що він відповів?

Хочете повідомити важливу новину? Пишіть у Telegram-бот

Головні події та корисні посилання в нашому Telegram-каналі

Обговорення
Коментарів поки немає.