💳 Trustee Plus — твоя персональна картка європейського банку: 3 хвилини і 10 євро 👉
Олексій ДзюбаТаке життя
6 січня 2022, 14:21
2022-01-06
Гігант Kaspi, Astana Hub як Дія City і свій OLX. Як влаштована IT–індустрія Казахстану, де прямо зараз відбувається революція
В Казахстані з 2 січня тривають протести. Ситуація змінюється щогодини, але на сьогодні в країні введено надзвичайний стан, а протестуючі взяли штурмом кілька урядових будівель. На цьому фоні акції казахстанського фінтех-гіганта Kaspi подешевшали більше ніж на 30%, а курс біткоїна обвалився майже до вересневого мінімуму. dev.ua розповідає, як влаштоване IT в Казахстані.
Техгігант Kaspi.kz. Це як Rozetka і mono разом взяті
Kaspi.kz— гібрид маркетплейсу і банку. Це найбільший платіжний, торговий майданчик та екосистема фінансових технологій у Казахстані. Через мобільний додаток можна оплачувати без комісії 5000 послуг, переказувати гроші, купувати онлайн речі та авіаквитки. Також через програму можна оформлювати кредит у банку Kaspi Bank. Додатком користується 8,5 млн казахстанців. З 2020 року Kaspi.kz котується на Лондонській фондовій біржі. Дохід за перші пів року 2021-го — $932,9 млн.
Влітку Kaspi.kz почав прихід до України. Першим кроком була покупка платіжного сервісу Portmone. Він дав міцну стартову платформу в Україні для казахстанців. Після цього на ринку почали ходити чутки, що Kaspi може купити нашу Rozetka, але її співзасновник Владислав Чечоткін назвав це «маячнею». Торги на Лондонській біржі показують, що 5 січня акції Kaspi впали на понад 30% на тлі протестів у країні.
Astana Hub — технопарк для айтішників, як наша новостворена Дія City
На сайті технопарку сказано, що це — 20 000 квадратних метрів для бізнесу та інновацій, 500+ стартапів та IT–компаній, 25 R&D–лабораторій та 500 заходів щороку. Серед резидентів — іспанський сервіс з доставки їжі Glovo, китайський гігант в сфері блокчейну Bitfury, казахстанська Prime Source — один з лідерів на пострадянському ринку в сфері автоматизації процесів. Astana Hub представляє свою країну як «ТОП–25 в рейтингу легкості ведення бізнесу, де 40% населення — це люди до 30 років і з ВВП $9 100 на душу населення».
Серед партнерів технопарку значаться: китайська Lenovo, фінська Nokia, американська IBM та російський технопарк Сколково. Також Astana Hub пропоную швидку релокацію за 1 місяць для нерезидентів, з реєстрацією компанії в Казахстані і отриманням робочої візи. В серпні 2021–го року казахстанський технопарк шукав для фінансування українські стартапи: обіцяли суму до $47 000, для її отримання потрібно було пройти конкурсний відбір і стати резидентом Astana Hub.
IT-компаній і стартапів від 100 до 500, проте вони — «побочка» нафтовидобувної промисловості
Найбільші IT-компанії Казахстану — EPAM, Arta Software, Documentolog, BeinTech, Asia-Soft, Favor-IT, Prime Source та інші переважно зосереджені в містах Алмати та Нур-Султані. Загалом їхню кількість, разом зі стартапами, експерти оцінюють від 100 до 500. Проте казахстанське IT — це побіжний продукт нафтовидобувної промисловості.
«Так склалося, що 70% економіки Казахстану — це державний сектор. Є фонд національного добробуту, в ньому складено всі національні активи: від залізниці та авіакомпанії „Ейр Астана“ до нафтових активів та енергетики. Основна частина ІТ обслуговує цей сектор. Поруч, майже не перетинаючись, знаходиться венчурний ринок (3-5%)», — розповідав нашим колегам з dev.by у 2019–му році Павло Коктишев, заступник голови національного, казахстанського холдингу «Зерде».
Зарплати айтішників нижчі, ніж в українських. Але хочуть підготувати 100 000 нових IT-спеціалістів
Зарплата у казахстанських розробників становить близько $1000, плюс-мінус 40%, залежно від стажу. У SAP-розробників зарплати починаються від $2000. У програмістів у держсекторі вона становить близько $1000 доларів, не більше. Ключова проблема галузі — кадровий голод. У вересні 2021–го року президент Казахстану Касім–Жомарт Токаєв доручив підготувати 100 000 IT-спеціалістів для цифрового перезавантаження держсектору.
Розробники в Казахстані отримують суми, які в Україні заробляють джуни. Якщо говорити про зарплати наших айтішників, то влітку 2021–го року у більш досвідчених спеціалістів вони зросли на $200–400. Медіанна зарплата розробника рівня Middle тоді становила $2200 проти $2000 у грудні, Senior — $4000 проти $3800, Team Lead — $4400 проти $4000, Tech Lead — $4700 проти $4500, Architect — $5650 проти $5300.
Як і в Україні, є свій OLX, а бабусі на базарі розплачуються безналом
OLX — це платформа онлайн-оголошень, яка об'єднує людей для купівлі, продажу або обміну товарами та послугами. Бренд ОLX був заснований в березні 2006 року, з 2010 року він став частиною південноафриканської медіагрупи Naspers. У квітні 2014 року сайти оголошень Naspers в Румунії, Болгарії, Казахстані, Білорусі, Угорщині та Польщі змінили свою назву на OLX. А у вересні український сайт оголошень Slando приєднався до цієї мережі. В жовтні 2021-го року кількість оголошень на OLX.kz перевищила 5 млн, в Україні на червень 2021-го року — близько 13 млн оголошень.
«В Алмати, на Зеленому базарі, кожна бабуся має платіжну картку Kaspi Gold. Покупець просто перекидає гроші на карту продавця за допомогою QR-коду. Понад 50% всіх платежів країни, включаючи базари, здійснюється безготівковим шляхом. Можна отримати кредит онлайн. Раніше кредитну картку роздруковували за 15 хвилин, а зараз за 60 секунд», — розповів казахстанський мільйонер Мурат Абдрахманов.
«Виплачували зарплатню працівникам під звуки пострілів російських військ». Чим сьогодні живе місто Конотоп і його IT
Місто Конотоп назавжди увійшло в історію війни з росією завдяки відео, де місцеві жінки розповіли окупанту, що в нього будуть проблеми з потенцією. Це було в перші дні вторгнення до України. Чим сьогодні живе районний центр Сумщини, нам розповів Дмитро Гланц — CEO місцевої IT- компанії Grodas.
Від роботів–розвідників до моніторингу військ РФ на кордоні. Найважливіші IT–розробки за 8 років війни на сході
Сьогодні в Україні загострилася ситуація на сході через визнання РФ так званих «ДНР/ЛНР». Бізнес і громадяни країни максимально активізувалися і допомагають нашому війську фінансово. Не стоїть осторонь і IT–сектор: він не лише перераховує армії мільйони гривень, але й допомагає розробками. Згадали 8 найактуальніших IT-рішень за 8 років війни.
Хочете повідомити важливу новину? Пишіть у Telegram-бот
Головні події та корисні посилання в нашому Telegram-каналі