Якщо пропаде Інтернет - не буде ніякого IT. А чи є варіант для підстраховки доступу до всесвітньої мережі
Весь IT-бізнес в Україні, включаючи аутсорсинговий, працює на базі інтернет-доступу. Не важливо, чи працюють співробітники з офісного центру або будинку на дистанційці.
Весь IT-бізнес в Україні, включаючи аутсорсинговий, працює на базі інтернет-доступу. Не важливо, чи працюють співробітники з офісного центру або будинку на дистанційці.
На тлі постійних новин про можливу військову агресію з боку Росії виникає закономірне питання: як забезпечити стабільне Інтернет-з'єднання своїм співробітникам, щоб забезпечити безперебійність процесів.
З огляду на те, що мережі інтернет-провайдерів і мобільних операторів, а також енергомережі, від яких вони дуже сильно залежать, можуть легко виявитися об'єктами диверсії, можна про всяк випадок продумати й прорахувати альтернативні варіанти доступу в мережу.
На превеликий жаль, доступної альтернативи не так вже й багато. Так, в підвалі офісу або будинку можна поставити генератор для тимчасового підтримки енергоживлення, але зі швидкісним доступом буде явно туго.
А якщо на супутник
За великим рахунком, якщо мобільні і фіксовані мережі знеструмляться або будуть пошкоджені, можна замовити послугу супутникового інтернету.
Як повідомив dev.ua генеральний директор «Датагруп» Михайло Шелемба, заявки на супутниковий інтернет в лютому зросли в рази.
«Датагруп» — єдиний місцевий великий провайдер, який надає послугу супутникового інтернету.
Але є нюанс. Компанія робить це на базі супутника Ка-Sat компанії Eutelsat. Супутник досить-таки старий, як і сама технологія. Тому забезпечити вона може підключення на швидкості до 20 Мбіт/сек downlink і 5 Мб/сек uplink. І коштує це задоволення, згідно з тарифом на сайті, 1600 грн/місяць, плюс ще підключення — 2000 грн.
Михайло Шелемба уточнює, що за фактом швидкість буде до 25 Мбіт/сек.
До цього варто додати ще й затримку сигналу — latency) — в умовах супутникового зв’язку вона неминуча і буде досягати сотні мілісекунд. Це критично в роботі деяких інтернет-сервісів.
У інших все ще гірше
Є й інші супутники, що забезпечують сигналом Україну. Але зі швидкістю там все набагато більш сумно.
«Завдяки швидкості від 176 Кбіт/с до 704 Кбіт/с широкосмугові послуги Iridium забезпечують значні переваги в плані безпеки, ефективності та надійності», — такий опис «швидкісного інтернету» висить, наприклад, на сайті супутникового провайдера Iridium. Ясна річ, що це взагалі ні про що для нормальної роботи в інтернеті.
Дещо поліпшити ситуацію із супутниковим зв’язком могла б флотилія низькоорбітальних супутників Ілона Маска — Starlink. Але підключення в нашому регіоні вона планує тільки з 2023 року, як недавно стало відомо.
Starlink, який працює, наприклад, в Британії, теж не особливо дешевий — $499 за антену і $99 на місяць за сервіс. Але натомість він надає досить пристойний сервіс — від 50 до 250 Мбіт/сек downlink, 20 Мбіт/сек — uplink, latency-20-40 мілісекунд.
Ще альтернатива?
Якщо не брати до уваги супутниковий інтернет, ще один варіант підстраховки — замовити послуги у декількох провайдерів, з різною топологією мережі, що працюють на різних технологіях: наприклад, ADSL і оптоволокно (FTTx). Хоча це, скоріше, локальна підстраховка на рівні району або мікрорайону. Якщо проблема з мережею або з електрикою буде більш глобальна, навряд чи це врятує.
Можна ще поставити 4G-модеми в офісі від трьох різних мобільних операторів. Але це вже буде більше схоже на паніку. Якщо насправді почнуться військові дії, навряд чи ляже тільки одна з трьох мобільних мереж.