💳 Кожен. Повинен. Мати. Trustee Plus: криптогаманець і європейська платіжна картка з лімітом 50к євро 👉
Олександр КузьменкоЗброя
30 жовтня 2023, 17:29
2023-10-30
Війська рф нібитото почали застосовувати «Іздєліє-53» — дрон-камікадзе «Ланцет» із ШІ. Експерти сумніваються, що це саме він, але альтернатива не краща
Інститут вивчення війни (ISW) із посиланням на російських «військкорів» розповсюдив інформацію, що російські окупаційні війська почали використовувати оновлену версію «Ланцетів» із кодовою назвою «Іздєліє-53». Він нібито має систему наведення на основі штучного інтелекту й може здійснювати атаки у форматі рою.
Це новіша версія дрона-камікадзе «Ланцет», яка має складані крила й може запускатись із транспортно-пускового контейнера. Уперше його показали в липні на пропагандистському відео компанії «Zala-Аеро», де збирали дрони в приміщеннях одного із закритих ТРЦ.
Його голова особливість — можливість «самостійного пошуку та ідентифікації цілей». Окупанти стверджують, що коли один такий безпілотник отримує інформацію про ціль, її отримують й інші дрони. Після цього вони можуть в «автоматичному режимі без участі людини» самі розподіляти цілі між собою.
У серпні російські пропагандисти демонстрували лише ляльковий макет мобільної пускової установки та пункту управління «Іздєлієм-53». Її росіяни хочуть зробити на шасі автомобіля КамАЗ-5350 «Патруль». Планується, що комплекс міститиме пускову установку на 16 транспортно-пускових контейнерів, а також два пульти управління операторів дронів.
Чи справді росіяни почали застосовувати «Іздєліє-53»
Достеменно невідомо, але експерти висловлюють сумніви. Про застосування оновленого «Ланцету» зробили припущення російські «військкори» на основі відео від 18 жовтня, передає видання Defense Express.
На ньому зафіксовано удар «Ланцетом», коригування якого здійснює дрон-розвідник. На відео видно, що спочатку оператор тримає об'єкт у великому квадраті прицілі, чекає, поки він не буде обведений зеленою рамкою, після чого з’являється напис «цель захвачена» й далі маркер прицілу продовжує утримуватись на об'єкті до моменту удару.
У Defense Express вважають, що на відео від 18 жовтня, найімовірніше, зафіксовано використання не «Іздєлія-53», а «Ланцета» з двома Х-подібними крилами однакової довжини. Утім, ця інформація також не вселяє оптимізм, бо тоді йдеться про масовий виріб, а не про експериментальний прототип.
Зазначається, що новий функціонал у «Ланцета» міг з’явитися в результаті оновлення програмного забезпечення, а не конструктивних змін. А замість «штучного інтелекту» та «самостійного пошуку цілі» — відома технологія з автосупроводом цілі.
Для цього використовуються певні елементи «машинного навчання», але про автономну роботу дрона не йдеться. Усі обрахунки для автосупроводження відбуваються на комп’ютері оператора, який обробляє зображення з дрона та захоплює ціль і веде дрон на неї.
Атлас зброї: Німеччина передає захисникам чергові MARS II. Які ще РСЗВ отримала Україна від західних партнерів та як вони працюють
Федеральне міністерство оборони Німеччини повідомило у Twitter, що у найближчі кілька тижнів Україні будуть передані чергові системи залпового вогню MARS II.
Раніше ми розповідали про те, які РСЗВ партнери надіслали на допомогу українським воїнам. Нагадуємо про це знову.
(Текст від 26 липня)
Тайвань передав Україні 800 БПЛА Revolver 860 Armed VTOL. Які ще безпілотники отримали захисники від західних партнерів і як вони працюють
Тайвань передав Україні 800 БПЛА Revolver 860 Armed VTOL, про це повідомляє видання Bild. Дрон-бомбардувальник ближнього радіусу може нести до восьми 60-мм артилерійських мін і наводитися на ціль із високою точністю, скидаючи їх один за одним. Раніше ми розповідали, які дрони вже є на озброєнні ЗСУ. Нагадуємо про це знову.