🚀 Trustee Plus - картка європейського банку і криптогаманець. Встанови додаток 👉
Олександр КузьменкоЗброя
19 березня 2024, 16:57
2024-03-19
Росіяни налагодили масове виробництво КАБ та активно застосовують їх по позиціях ЗСУ. Що це за зброя і як Україна може з нею боротися
Корпуси нещодавно застосованих керованих авіабомб вказують на те, що окупанти налагодили їхнє масове виробництво. Збити такі бомби практично неможливо, але в українців є інші методи боротьби.
Про активізацію використання КАБів росіянами повідомлялося ще тогоріч. Але з початку 2024 року російські літаки скинули на позиції Сил оборони понад 3500 авіабомб, що в 16 разів більше в порівнянні з 2023 роком.
Масове застосування керованих авіабомб, зокрема, сприяло захопленню Авдіївки, зазначають експерти.
Що таке КАБ
КАБи — це перероблені авіаційні бомби. «Беруть звичайну бомбу, може, навіть радянських часів — 1950–1560 років, на неї встановлюють спеціальний комплект електроніки, спеціальні крила, які після скиду розкриваються, і ця електроніка керує плануванням ракети. Тобто вона планує і влучає в ціль. Навігація відбувається за допомогою всім відомої інерційної системи та GPS», — говорить військовий експерт Павло Нарожний.
Видання «Тексти» зазначає, що росія використовує старі боєприпаси ФАБ (фугасні авіабомби) вагою від 0,5 до 1,5 тонни, на які росіяни навішують крила й обладнання для корекції польоту.
Зазначається, що поширена назва КАБ не зовсім правильна. Правильніше називати «авіабомби з УМПК» (уніфікований модуль планування та корекції). Раніше це був штучний товар, але тепер рф випускає їх серійно. За деякими даними, на сьогодні випущено кілька тисяч таких модулів. Цю інновацію придумали в США, але росія зуміла застосувати в себе.
«Як можна побачити за уламками, корпуси нових модулів виготовлені ливарним методом, що свідчить про масове виробництво», — вказують у виданні.
Як протистояти КАБам
Навішені крила і система навігації дають змогу цій бомбі планерувати на відстань 60–80 км залежно від висоти запуску й швидкості літака. Як правило, запускають із висоти 6–7 км, це дає змогу влучати в цілі на відстані 60–70 км. Якщо літак підніметься вище, то його легше побачить українська ППО.
Однак доступні Україні засоби ППО, такі як «БУК-М1» (дальнітсь близько 40 км) та комплекси С-300 (близько 60–70 км) не мають достатнього радіуса дії, щоб вразити російські літаки, що запускають авіабомби з УМПК. Це можуть зробити західні зразки техніки SAMP/T і Patriot, які мають дальність ураження 120 км і понад 150 км відповідно.
«Система ППО чи ПРО, яка може її [КАБ] збити, — це найсучасніші системи. І там вартість ракети — від мільйона доларів. Тобто економіка не на нашому боці. Нам немає жодного сенсу збивати ці бомби. Нам є сенс збивати виключно носії. Носієм є літаки Су-34, Су-35 або навіть застарілі Су-24. Тобто всі бомбардувальники можуть теоретично скидати такі бомби-ракети або прості бомби», — каже Нарожний.
За його словами, треба приводити роботу з союзниками до того, щоб Украхні передавали велику кількість ракет для систем ППО. Він говорить, що певно єдина країна у світі, в якої є дуже великий запас цих ракет, — це США. Також є Німеччина та Японія, у якої теж є великі склади й власне виробництво ракет для Patriot.
«І тут є ще плюс у тому, що у росії немає нескінченної кількості літаків і, найголовніше, немає нескінченної кількості пілотів. Тому, я думаю, їхній больовий поріг десь там — на рівні приблизно 50–70 літаків, коли буде знищено. Але ми до нього ще не дійшли», — зауважив Нарожний.
Наприкінці лютого, початку березня було помітно радикальне збільшення кількості збитих Су-34. Міністерство оборони України повідомило, що в лютому Повітряні сили ЗСУ збили 13 російських літаків, це «найкращий» результат українських військових із жовтня 2022 року.
Крім SAMP/T і Patriot ефективними можуть виявитися F-16 із ракетами, що дають змогу працювати по повітряних цілях на дальності понад 150 км. Наприклад, ракетами типу AIM-120D.
Тоді росіяни зі своїми КАБ будуть відігнані від зон пусків або стануть просто мішенями.
Атлас зброї: Україні передали шведські танки Stridsvagn 122. Які ще танки отримали захисники та від кого
Швеція передала Україні 10 танків Stridsvagn 122 з українськими екіпажами, навченими у Швеції, пише «Європейська правда», посилаючись на пресслужбу Збройних сил Швеції.
Раніше ми збирали, які ще танки Україні вже передали інші країни.
(текст від 29 липня 2022)
Німеччина передасть Україні 14 наземних безпілотників THeMIS. Що це за машини та як вони працюють
Німеччина передасть Україні 14 наземних безпілотників THeMIS. Імовірно, 7 таких транспортних засобів прибудуть до України до кінця цього року, вони призначені для евакуації поранених. Інші очікуються у 2023 році — їх будуть використовувати для очищення доріг. Нагадуємо, що це за зброя і що вона вміє.
Атлас зброї: Німеччина передає захисникам чергові MARS II. Які ще РСЗВ отримала Україна від західних партнерів та як вони працюють
Федеральне міністерство оборони Німеччини повідомило у Twitter, що у найближчі кілька тижнів Україні будуть передані чергові системи залпового вогню MARS II.
Раніше ми розповідали про те, які РСЗВ партнери надіслали на допомогу українським воїнам. Нагадуємо про це знову.
(Текст від 26 липня)