Іспанія 2 серпня відмовилась постачати танки, які чекали в Україні. Хоча обіцяли раніше, але ні.
Інші союзники більш відповідальні. Ось які танки Україні вже передали.
(текст від 29 липня 2022)
Трохи теорії
Танк — всюдихідна броньована бойова машина, частіше на гусеницях, із гарматою на башті, що обертається, і кулеметним озброєнням.
Вогневою міццю, бронюванням і маневреністю танк здатен проривати оборону, утримувати перевагу в потрібній точці та прикривати САУ, що пригнічують вогневі точки супротивника.
Чеські T-72
Чехія передає Україні старіші типи немодернізованих танків Т-72, які використовувались як чеський активний резерв. Це основний бойовий танк «Урал», розроблений у СРСР і прийнятий на озброєння в радянській армії в 1973 році.
Танк Т-72 чеського виробництва (фото Shutterstock)
Технічні характеристики:
Вага — 41,0 (44,5) т.
Довжина — 6860–9530 мм.
Ширина — 3460 мм.
Висота — 2190 мм.
Екіпаж — три особи.
Операційна дальність — 500 (700 із зовнішніми баками) км.
Швидкість на шосе — до 60 км/год, на бездоріжжі — 35 км/год.
У Чехії було приблизно 90 одиниць, крім того, активно працюють лише приблизно 30 модернізованих машин. Про передання цієї техніки Чехія домовилася зі своїми союзниками в НАТО. За інформацією редакції Echo24, генеральний штаб армії Чехії з міркувань безпеки не захотів коментувати доставлення техніки на момент публікації статті.
Польські танки Т-72М1 та Т-72М1R
Згідно з інформацією в ЗМІ, Польща передала Україні понад 200 танків.
Танк Т-72М1R — видозмінена модель радянського танка Т-72 «Урал».
T-72M1R (фото з відкритих джерел)
На відміну від свого радянського пращура, Т-72М1R отримав новий тепловізійний приціл, прилади нічного бачення, цифрову систему зв’язку та нову систему запуску двигуна.
За цими параметрами танк стає майже врівень з українським Т-72АМТ.
T-72M1 (фото Mil.gov.ua)
Отриманий від Польщі T-72M1 — це старша версія цього ж танка, але з лазерним прицілом-далекоміром ТПД-К1 і посиленою верхньою лобовою деталлю. Також він відрізняється від T-72 додатковим 16-мм броньовим листом на верхній лобовій деталі корпусу та комбінованою бронею башти з піщаними стрижнями як наповнювач.
Польські PT-91 Twardy («Твердий»)
Андрій Єрмак в своєму Telegram-каналі написав про передачу Україні польських танків PT-91 Twardy. Цю інформацію підтвердив підполковник Кшиштоф Платек з Агентства озброєнь Польші.
«PT-91 Twardy від Польщі вже в Україні. Дякуємо нашим друзям», — написав Єрмак.
PT-91 Twardy (Фото wikipedia)
PT-91 Twardy — сконструйований на базі радянського Т-72М1, виготовляється з 1993 року. Базовий варіант PT-91 серійно випускався на підприємстві «Бумар-Лабенди».
Захист танку посилили активною броньою власної розробки ERAWA, 394 блоки якої покривають передню частину корпусу та вежу. Крім того, машину забезпечили дизельним двигуном PZL-Wola S-12U потужністю 850 л. с., системою управління вогнем (СУО) СКО-1М «Драва» та тепловізором польського виробництва та ДЗ ERAWA.
PT-91 Twardy (Фото wikipedia)
«Твердий» також має покриття, що поглинає радіаційне опромінення, систему Obra-4, що попереджає про опромінення танка лазером, 12-ствольну 81-мм систему пуску димових гранат «Хмара» та одноствольну 80-мм систему пуску антилазерних гранат.
«Дефіцит більш ніж в 200 танків Т-72 и певної кількості танків PT-91 буде закритий повністю, навіть занадто, тому що це танки більш високого, більш якісного рівня», — сказав Платек. Але кількість наданих танків він поки не називає.
Німецькі Leopard 2 від Іспанії
Spiegel пише про плани іспанського уряду на постачання українським військовим 40 старих основних бойових танків Leopard 2 німецького виробництва. Але у зв’язку з «неофіційною домовленістю», іспанці поки притримали це постачання. Як повідомляють у журналі: «Для цього доставлення потрібен був дозвіл Берліна. І якби Берлін погодився, це був би перший випадок, коли член НАТО поставив Україні бойові танки».
Солдати стоять перед танком бундесверу Leopard 2. Фото: Michael Kappeler / dpa
Операційна дальність — бл. 500 км, пересічна місцевість — бл. 161 км.
Швидкість — 68–72 км/год.
Головне озброєння — 120 мм гладкоствольна гармата.
Федеральний уряд попередив іспанців у телефонній розмові, що цей крок буде відходом від, хоча й абсолютно неофіційного, рішення всіх західних союзників не постачати Києву танки.
Іспанія попередньо заявляла про постачання максимум 10 танків, але вони 1990 років, зношені та потребують відновлення. Тому до постачання будуть готові не раніше, ніж за кілька місяців.
2 серпня уряд Іспанії скасував передачу Україні танків Leopard, які зберігаються на військовій базі Сарагоси і чекали на поставку.
«Сьогодні ми розглядаємо всі можливості, але я вже можу вам сказати, що Leopard, які багато років не використовувалися в Сарагосі, неможливо (відправити на війну в Україну), тому що вони знаходяться в абсолютно незадовільному стані», — заявила міністр оборони Іспанії Маргарита Роблес. «Відповідні випробування були, вони знаходяться в стані, в якому не можливо їх використовувати. Ми не можемо їх давати, тому що це буде ризик для людей», — зазначила вона.
В Україні на озброєнні з’явилися дрони Poseidon за 318 000 євро. Які ще безпілотники отримали захисники від західних партнерів і як вони працюють
В Україні на озброєнні з’явилися дрони H10 Poseidon Mk II. Ціна одного — 318 000 євро. Вони мають високу захищеність проти дії засобів радіоелектронної боротьби ворога та камери з 40-кратним зумом. H10 Poseidon Mk II. Дальність роботи до 150 кілометрів. Висота роботи до 4000 метрів. Крейсерська швидкість 75 км/год. Про це повідомив депутат Петро Порошенко, який сплатив половину суми за дрони разом із ГО Справа Громад. Раніше ми розповідали, які дрони вже є на озброєнні ЗСУ. Нагадуємо про це знову.
Атлас зброї: нові системи MARS II уже в Україні. Які ще РСЗВ отримали захисники від західних партнерів і як вони працюють
Міністр оборони Олексій Резніков сьогодні, 1 серпня, повідомив у Twitter, що німецькі далекобійні РСЗО MARS II вже прибули до України.
«До України прибув третій брат Long Hand Family — РСЗВ MARS II з Німеччини. Дякую Німеччині й особисто моїй колезі, міністру оборони Крістіні Ламбрехт за ці системи. Наші артилеристи вітають німецьких партнерів», — зазначив він.
Раніше ми розповідали про те, які РСЗВ партнери надіслали на допомогу українським воїнам. Нагадуємо про це знову.
Атлас зброї: які бронемашини Україна отримала від союзників та як їх використовує
Захист особового складу — одне з головних завдань керівництва будь-якої армії цивілізованого світу. І поки російські війська активно, як показує війна з Україною, нехтують ним, наші воїни отримують від західних партнерів необхідні бронемашини. Які не лише захищають українських бійців, але і допомагають знищувати російських окупантів. Розповідаємо які бойові машини сьогодні використовують в ЗСУ. Слава Україні!
Атлас зброї: які ПЗРК і ПТРК Україна отримала від Заходу і використовує у війні з росією
Сили ЗСУ активно використовують ПЗРК і ПТРК, щоби протистояти російським окупантам. Ці відносно прості у використанні комплекси дають змогу зупинити просування важкої техніки супротивника. Вони давно добре зарекомендували себе на полях битв, а видів подібних комплексів достатньо.
Розповідаємо про особливості ПЗРК і ПТРК, що є на озброєнні ЗСУ, а також звідки їх нам привезли.