Припустимо, ви вирішили розмістити сайт в мережі інтернет, проте не зовсім розумієте, яку послугу необхідно вибрати, щоб не платити зайвого і не замовити послугу, якої згодом буде не достатньо для нормального його функціонування. Чи то віртуальний сервер, чи то, можливо, цілком достатньо буде віртуального хостингу, чи взагалі потрібно замовити виділений сервер.
У цій статті хочу з вами більш детально поділитись тим, у яких випадках і яку послугу необхідно замовляти конкретно для ваших потреб. Розглядати будемо на прикладі доступних послуг хостинг провайдера нашого українського ринку з міжнародним імʼям Zomro. Сайт компанії — zomro.com.
Замість вступу
У моєму випадку я хочу розмістити невеликий інформаційний сайт із блогом, де будуть публікуватись статті на тематику застосування та використання скриптів для автоматизації процесів функціонування різних систем на серверах. Через те, що в мене вже є канал у телеграмі й у ньому нараховується 50 000 підписників з яких активних 10 000, то я планую, що в перший час на сайті буде приблизно така кількість відвідувачів. Додамо ще таку ж кількість на випадок збільшення популярності та ріст відвідувачів. Тобто я розраховую на сайт із 20 000 відвідувачів. У хостинг провайдера, якого я обрав для розміщення свого сайту, є три види послуг, які можуть мені підійти: віртуальний хостинг, віртуальний сервер та виділений сервер. Кожен із цих видів має свої тарифи та конфігурації, а також різну вартість оренди. Обрав саме цього провайдера через помірну вартість тарифів, хорошу якість послуг, позитивні відгуки на форумах і цілодобову технічну підтримку.
Про віртуальний хостинг
Найпростішим і найдешевшим варіантом є послуга віртуального хостингу (ще називають shared hosting). Це набір ресурсів з встановленою панеллю керування, при замовленні якої ви отримуєте дані для доступу і можливість розміщувати свої сайти. У цій категорії на вибір доступно 4 тарифи: Affordable, Favourable, Optimal і Corporate. Різниця між тарифами полягає у кількості оперативної памʼяті та розмірі дискового простору для збереження інформації. Від цих показників і залежить кількість сайтів і об‘єм даних, які ви можете розмістити. Для розміщення мого сайту не потрібен великий обсяг памʼяті, тому здавалося б дана послуга підходить. Проте є одне «але» — обмеження по процесору та ОЗП. На сайті буде досить велика кількість відвідувачів, що своєю чергою призведе до великої кількості запитів до хостингу, а через обмежену кількість оперативної пам’яті та ядер процесора можуть виникати затримки з відповіддю і як слід, дехто не зможе зайти на сайт. Тому, попри свою простоту у використанні та відносно низьку вартість, даний тип послуги нас не влаштовує.
Про віртуальний сервер
Наступний варіант — віртуальний сервер (або virtual private server). Цей тип послуги є дещо дорожчим і складнішим в обслуговуванні, але і має більшу лінійку тарифів та гнучкість у налаштуваннях. У Zomro доступно для замовлення 7 основних тарифів: Micro, Advanced, Mega, Medium, Ultra, Vip та Grand. Тарифи різняться між собою вартістю, об’ємом ресурсів та продуктивністю. В кожному з тарифів є можливість обрати кількість ядер, ОЗП і розмір диска. Скриншот із порівняльною таблицею тарифів наведено нижче.
Так, як я вже говорив раніше, мені потрібна послуга, котра здатна опрацьовувати велику кількість одночасних підключень, а для цього необхідна хороша кількість ядер процесора й обсяг оперативної памʼяті. Тому я зупинився на тарифі «Mega». Оберу конфігурацію з 3 ядрами процесора, 6 Гб оперативної пам’яті та 40 Гб дискового простору, також виберу диск з технологією NVMe для швидшої роботи з записом/зчитуванням даних. Додатково можна вибрати захист від DDOS-атак. Я вирішив цю додаткову послугу не замовляти, через те, що мій сайт більш інформативний і я не думаю, що на нього будуть проводитись атаки. Для мене вартість оренди такого тарифу з цією конфігурацією становить 12,03 євро/місяць. Приємним є те, що я планую брати даний сервер мінімум на пів року, а при оплаті одразу на цей період є можливість отримати знижку 6% на весь період оренди. Погодьтесь, що це є досить хорошим бонусом. До речі, при оплаті на рік знижка становить 12%. При замовленні є можливість вибрати ПЗ, яке буде встановлене під час активації сервера. Оскільки я не досить сильний у тонких налаштуваннях сервера, то мені буде зручніше користуватись панеллю керування. Почитавши на форумах про доступні безплатні панелі керування і порівнявши їх із тими, котрі вказані при замовленні сервера, було вирішено обрати HestiaCP. Після оплати я протягом 30 хвилин отримав дані для доступу на свою пошту, яку я вказав при реєстрації. Далі я буду займатись прив’язкою свого домену і завантаженням файлів свого сайту.
Чому не виділений сервер
Ледь не забув про третій вид послуг, які могли б мене влаштувати для розміщення сайту. Оскільки ви вже могли здогадатись, що я не розглядав такий варіант, адже виділений сервер є досить потужним, а для моїх потреб достатньо середнього тарифу віртуального сервера і просто немає сенсу переплачувати за оренду решти ресурсів, які, по суті, навіть не будуть залучені. Хоча в майбутньому, коли мій сайт буде налічувати 1 000 000 відвідувачів, такий варіант можна буде розглянути.