💳 Trustee Plus — твоя персональна картка європейського банку: 3 хвилини і 10 євро 👉
Наталя ХандусенкоТаке життя
26 червня 2023, 09:47
2023-06-26
Кіберполіція не рекомендує використовувати Telegram і TikTok. Чому?
Від початку повномасштабної війни з’явилися нові види кібершахрайств. Наприклад, шахрайство під виглядом виплат громадянам України. Також трансформувався фішинг. Розповів «Українському Радіо» начальник відділу протидії злочинам у сфері комп’ютерних систем Департаменту кіберполіції Національної поліції Євгеній Дороганов.
У кожному месенджері, зокрема в «Телеграмі», є свої види шифрування. Найпоширеніший вид наскрізного шифрування — це end-to-end encryption. Тобто повідомлення від користувача A не затримується на сервері, а одразу потрапляє в зашифрованому вигляді до користувача B. І тільки на пристрої користувача B можна таке повідомлення розшифрувати. Це дійсно є один зі ступенів захисту.
«Щодо Павла Дурова, засновника месенджера „Телеграм“, дійсно, ця особа є росіянином. Говорили, що у нього були якісь стосунки з Путіним або спецслужбами рф. Зараз це на рівні десь чуток. Але я радив би користуватися все-таки іншими месенджерами. Їх є велика кількість, це „Сігнал“, це „Воцап“, це вже на крайній випадок „Телеграм“. Але знову ж таки, треба враховувати те, що люди скоріш за все користуватимуть Телеграм. Чому? Тому що майже всі новини зараз там. Я навіть сам часто бачу, що коли починаються ракетні обстріли, люди заходять у „Телеграм“ і моніторять новини. Тобто треба просто раціонально підходити до використання такого месенджера, знаючи, що потенційно він може контролюватися спецслужбами рф. Мається на увазі не перекидати якісь чутливі дані, якщо є застереження відносно його користування, видаляти таку інформацію».
Щодо «ТікТока» Дороганов зазначив,що не підтримує цю мережу, бо вона, наприклад, блокує деякі хвилі розповсюдження інформації, яка стосується прав людини, а пропагандистські відео, які культивують сучасну політичну систему в Китаї, навпаки, підживлює і поширює.
російські спецслужби в месенджерах
Російські спецслужби зазвичай використовують ті самі методи заволодіння інформацією, як звичайні кібершахраї або хакери. На арену вийшов останнім часом фішинг під виглядом різних телеграм-ботів. Як розповідає Дороганов, буквально декілька тижнів тому Департамент кіберполіції проводив санкціоновані обшуки щодо організованої групи злочинців, які створили низку телеграм-каналів під виглядом ДТЕК.
«Коли був блекаут, з’явилася велика кількість телеграм-каналів, в яких можна було перевірити своє підключення. Там нібито отримували якісь пріоритетні підключення тощо. І у таких каналів було приблизно 40 штук. За допомогою цих каналів зловмисники заволоділи 15 000 акаунтів у „Телеграмі“. Це неймовірно, люди вважають, що через „Телеграм“ вони можуть попросити про позачергові якісь підключення. Це все ті ж прогалини в кібергігієні, про які я казав до цього», — зазначив Євгеній Дороганов.
Як завантажити відео з TikTok без водяного знака: три найпростіші способи
Якщо ви користуєтеся TikTok, то знаєте — зберегти відео легко, але в кутку буде назва застосунку й ім’я його творця. Зазвичай це не є перепоною, проте з різних причин можна зіткнутися з необхідністю завантажити ролик без водяного знака. Наприклад, ви створили власне відео в застосунку і хочете зберегти його без логотипа, а такої можливості немає. Утім, способів обійти цю проблему чимало.