Марія БровінськаСпецпроєкти
21 лютого 2023, 11:46
2023-02-21
У що інвестують айтішники? У землю. Ось 5 історій, що доводять доцільність і вигідність такого вкладення
У що інвестують айтішники? Звісно, більшість нині ― у ЗСУ та Перемогу, роблячи донати чи не щодня. Проте чимало фахівців уже сьогодні задумуються над тим, як ми житимемо після перемоги, і намагаються зберегти свої статки та забезпечити власну старість і майбутнє.
Інструментів для інвестування нині чимало. Та більшість із них не задовольняють потенційних вкладників рівнем обіцяної дохідності (як-от депозити, ОВДП). Ще один бар’єр ― поріг входу в інвестицію часто вищий, аніж може собі дозволити рядовий айтішник. Ну і ризиковість будь-якого інструменту нині ― стримувальний чинник для будь-яких вкладень.
Попри чимало «але», dev.ua разом із компанією «Твоє коло» знайшов п’ятьох сміливців, які розповіли, як інвестували в один із найцінніших активів ― українську землю. Тож публікуємо 5 історій айтішників, які доводять, що інвестувати в землю ― справжній тренд
Історія перша. «Пенсію ніхто не скасовував»
Війна війною, а пенсію ніхто не скасовував. Зазвичай діями інвестора керують деякі емоції — цікавість (пізнання нового), бажання примножити/ зберегти зароблене. Але основна емоція — страх. Страх втратити ті доходи, що є зараз, страх не витримати конкуренцію, страх втрати працездатності, основних засобів, здоров’я. Тобто, на мою думку, страх — основна емоція розвитку та руху вперед. Я кажу про контрольований страх, який не заважає раціонально мислити, а навпаки мотивує. Війна ще більш загострила ці емоції і почуття. Страх втратити зароблене, свій капітал, своє майно, свій час, свою країну, свою родину, своє життя…
Упродовж останніх 10 років я займався інвестиціями в житлову нерухомість у Києві. Минулого року інвестував у виробництво у Миколаєві, почав цікавитись інвестуванням в цінні папери. Для інвестування розглядав тільки Україну. Потрібно підтримувати місцевого виробника (smiley). Це мій патріотичний вклад в економічний розвиток Батьківщини.
Я давно шукав можливість увійти в земельний ринок, і мені потрібен був посередник, обізнаний у всіх нюансах роботи із землею: як укласти угоду, оформити правильно всю документацію тощо.
Саме тому, побачивши у Facebook рекламу «Твоє коло» і зрозумів, що це те, що мені потрібно. Після розгляду їхньої комерційної пропозиції та кількох зустрічей в офісі для особистого знайомства ми підписали договір. До речі, розглядав ще іншу компанію. Та продукт «Твого кола» був дуже цілісний, що підкупає.
Так я став власником трьох земельних ділянок. І вже скоро маю отримати перші надходження від такого вкладення.
За умовами договору з «Твоє коло», я маю розірвати договір з ними і продати свої ділянки, коли вартість землі виросте вдвічі. А це станеться, за їхніми прогнозами, вже у найближчі кілька років. Якщо ж я захочу залишитися власником паїв, то платитиму значно вищу комісію компанії, аніж нинішні 12%.
Мій дід по батьковій лінії був бригадиром овочевої бригади, що обробляла землю. Мій прадід був мельником і мав власний млин. Обробляв землю та вирощував борошно. Тому тяга до землі була з дитинства. На жаль, доля розпорядилася по іншому і я — не агроном, а айтішник. Але я розумію, що для того, щоб розвивати сільське господарство, потрібна капіталізація земельного ринку, доступ до новітніх технологій. І вважаю, що інвестування в українську землю допоможе в розвитку української держави. Тобто земля — це про економічний розвиток, це про технології, це про достойне життя українців, це про мир і процвітання.
Історія друга. «Обрав мегаконсервативний надійний інструмент»
Мама з дитинства привчила накопичувати, щоб купувати не 20 снікерсів, а машинку на керуванні.
Потім батьки заразили ідеєю, — потрібно купляти квартиру. А для того потрібно відкладати.
Починав із класичних депозитів. У 2008 мріяв перевести все в золото, проте захворів і не встиг. Рік пішов на те, щоб закрити проблемні депозити. У 2016-му на депозитах придбав квартиру, потім ремонт, весілля.
Тема накопичень виникла знову десь в 2018, щоб купити друге авто в сім’ю.
Знову депозит — основний інструмент. Хоча я, на жаль, вже не бачив тих яскравих відсотків, і почав задумуватись, чи є інші інструменти.
Вивчав їх у блогах. Почав читати Наймана. Потім попалось відео від двох ризикових хлопців, що купили авто під здачу. Ідея класна, але мене лякало, що авто може дуже легко поїхати в нікуди. Проте на хлопців я підписався. Наступний був «Сімейний бюджет». Ці три блоги і година на тиждень для їх перегляду формували мій світогляд.
Простого шляху, аби стати власником землі, я не бачив. І після відкриття ринку землі для фізосіб я почав вивчати це питання знову, знайшовши ряд ризиків:
можна попасти на орендаря, що не виплачує пайові платежі;
можна купити неякісну землю;
можна купити землю з юридичними проблемами.
Ці проблеми нівелювали б весь заробіток.
Потім у когось із блогерів побачив випуск про землю і «Твоє коло». Мені сподобалось відео.
Віддати роботу, у якій я не орієнтуюсь на аутсорс, — гарне рішення. Проте, — я ж не зобов’язаний йти саме до «Твоє коло», тому вирішив вивчити ринок таких послуг. Та врешті виявилось, що філософія «Твоє коло» найбільш зрозуміла мені. Компанія на всьому шляху зацікавлена, щоб я заробляв, бо ж вони отримують відсоток з мого заробітку, а не з витрат, як у інших.
Також компанія дає супровід на всій дистанції, а не лише супроводжує угоду.
Було б гарно почитати відгуки задоволених клієнтів, але це не про пропозицію від «Твоє коло». Вони використовують можливість, що виникла вперше в Україні і в теорії більше не повториться ― ріст ціни землі на старті продажів. Вони пропонують відносно короткочасну спекулятивну схему, де основний дохід це не виплати по паю, а саме ріст вартості землі.
Мені було б цікаво залишатись в інвестиції довгий період. Тоді мова йде лише про ~8% пайових, що досить мало, проте достатньо як для стабільного інструменту. Проте «Твоє коло» орієнтує на 4 роки з доходом в ~18% річних. Думаю, в реалі буде щось середнє. Я трошки перетримаю вкладення далі, і отримаю сукупний дохід близько 15%.
Історія третя. «Планую перейти від тактики «збереження» до тактики «збагачення»
В мене не було ніколи прямого бажання «стати інвестором». Зараз, під час війни, є бажання зберегти свої зароблені кошти від інфляції та розподілити їх повернення чи дохід від «здачі коштів у оренду» у часі.
Так, наприклад, в мене є пенсійний рахунок, гроші з якого я отримаю через 30 років, є земельна ділянка, гроші з яких я отримаю мінімум через 4 роки і є короткострокові ОВДП, дохід від яких буде вже в цьому році. Є ще депозит, який я щороку поповнюю, але він в мене — збереження на чорний день.
Після війни — звісно, це не точно, бо все може змінитися — я планую перейти від тактики «збереження» до тактики «збагачення» — щоб умовно в 50 років можна було спокійно жити на дивіденди. Тож планую диверсифікувати свої кошти у більш ризиковані та високодохідні інвестиції на кшталт венчурних інвестицій плюс вивести в акції закордонних компаній. Але для цього спочатку звернуся до фінансових консультантів і реструктурую поточний стан портфеля.
Я думала купити землю відразу, як відкрили ринок землі, але не знала, як зробити це. Про компанію я чула і раніше, але більше дізналася на конференції «Жити на відсотки». Я подумала, що раз на одному майданчику присутні і видання «Мінфін», і «Твоє коло» — то є сенс пошукати більше інформації і розглянути, як можливий варіант. Мені сподобалася модель компанії — що більш компетентні за мене люди з досвідом на сільськогосподарському ринку знайдуть мені прибутковий пай і все зроблять. Звісно, за плату. За прогнозами, вкладення окупляться за 4 роки внаслідок зростання вартості ділянки. Зараз є тільки прогнози, перевірених даних ще не накопичено.
В наступному році ринок землі відкриється для юридичних осіб, я думаю, що це призведе до збільшення ціни за землю, тому планую в цьому році купити ще 2-3 ділянки. Поки що, думаю, що зроблю це через «Твоє Коло», бо все влаштовує, але на тлі загальної невизначеності, остаточне рішення буду приймати ближче до дат купівлі — може ризикну інші моделі спробувати, може доведеться виводити гроші за кордон, може все буде добре і я продовжу співпрацювати з «Твоє коло».
Історія четверта. «По суті це для мене валютообмінна операція»
Свого часу я передивився чимало YouTube-контенту, аби зрозуміти, як краще інвестувати. І пропозиція від «Твоє коло» мені сподобалась найбільше з поміж інших земельних керуючих компаній ― продукт був найбільш зрозумілим з-поміж усіх можливих варіантів. Моя історія з землею в тому, що це був зручний спосіб, «увійти в долар» по 29,5. Це довгострокова інвестиція, і я розумію, що завтра не отримую дохід. Але в мене немає проблем з ліквідністю, тому такі строки інвестування мене цілком влаштовували.
Між прийняттям рішення про купівлю та власне отриманням документів на право власності пройшло близько трьох місяців. Я став власником землі влітку 2022 року. Коли я обирав землю, то ще була незрозумілою ситуація стосовно військових дій на території лівобережної України. Але у мене була впевненість, що ніякої окупації на території Хмельницької та Вінницької областей не буде. За моїми оцінками, навіть за найгіршого сценарію орендар би не платив оренду, а земля простоювала. Тому купив свої перші ділянки там. А зараз маю вже й ділянки на лівобережній частині України.
Якщо говорити про дохід, то поки що інвестиція працює в 0. Бо комісійна винагорода «Твого кола» та нотаріальні витрати якраз співмірні з тими надходженнями від оренди, які я отримую. У моєму портфелі кілька ділянок, але дохід я отримав тільки від двох, від решти поки не було виплат зовсім ніяких. Якраз в лютому «Твоє Коло» обіцяє донарахувати до гарантованого рівня дохідності.
Наразі я розраховую на прибуток у 18% річних у грн на горизонті 6 років. Це зумовлено переважно тим, що я зайшов в цей актив нижче ринкового курсу. Зараз дохідність обіцяється хороша. Побачимо, як буде далі. Якщо буде гірше, то це для мене просто валютний ф’ючерс.
Згідно з договором, я маю продати землю коли вона досягне вартості обумовленої в договорі ― вдвічі більше, ніж на момент купівлі. Якщо ж я не захочу цього робити, то комісійна винагорода «Твого кола» зросте. Зараз важко судити, як буде вигідніше. Тому вичікую.
Я вважаю, що інвестувати в українську землю зараз краще, ніж в будь-яку іншу, навіть попри війну. Тут можна реалізувати потенціал росту вартості. Наразі я не бачу суттєвих військових ризиків, які б впливали на мою інвестицію в землю на Вінниччині та Хмельниччині.
Історія п’ята. «Зберегти й примножити капітал навіть у такі буремні часи»
Темою інвестицій я почав цікавитися після повномасштабного вторгнення, аби зрозуміти, як зберегти вже накопичений капітал. До цього я зберігав гроші в готівці, на рахунку, в депозитах, ОВДП. Але дохідність цих інструментів зовсім не перекриває інфляцію.
Я зрозумів, що є способи не тільки зберегти, але й примножити капітал навіть в такі буремні часи. І вирішив поглянути в сторону фондового ринку та землі. Тоді почав багато читати на цю тему, дивитися спеціалізовані відео, пройшов курс фінансової грамотності на Prometheus. І коли мій інвестиційний горизонт розширився, вирішив інвестувати.
Про можливість вкладень у землю я дізнався з відеороликів на різних Youtube-каналах. Там же натрапив на відео СЕО компанії «Твоє коло». Потім, проаналізувавши всі альтернативні варіанти, що є на ринку, зрозумів, що підкупають та викликають довіру відкритість і відвертість менеджменту «Твоє коло». Більшість фінансових гуру, яким я довіряю також позитивно відгукувались про компанію.
І після того, як я вирішив, що хочу інвестувати в землю, зрозумів, що хочу, щоб ця інвестиція була максимально пасивною.
Так я залишив заявку на сайті, мені зателефонували, і вся подальша комунікація велась через месенджер Telegram з менеджеркою компанії. На всі мої питання давали оперативні відповіді, я продивився типові договори, ознайомився з методикою розрахунку, вияснив, які ризики несе інвестор, які ризики покриває компанія. Потім я обрав невеличку ділянку, зазначивши бюджет. Із запропонованих варіантів я обрав свою ділянку на 3,6 га. І ми підписали договір інформаційно-консультаційних послуг. Згідно нього, я зробив невеликий платіж, що гарантувало бронювання обраної ділянки за мною на період всіх процедури купівлі, яка може зайняти від кількох тижні. Адже до переходу у власність землі проходить певний час. Потім я оформив нотаріальні документи, зокрема, довіреність про управління моєю ділянкою. А далі в онлайн-режимі через сервіс електроних докуменів ми підписали договір на комісійні відрахування. Договір на придбання землі підписували особисто. Від початку процедури і до набуття у власність ділянки пройшло десь два місяці. І всі операції щодо контролю сплати оренди, розрахунку з інвестором нині веде компанія.
Наразі я розумію, що дохідність у прив’язці до гривні є не дуже високою, і якщо покладатися на окупність інвестиції тільки від оренди, то вона станеться дуже нескоро. Тому ставка на те, що з відкриттям ринку землі для юросіб (наразі купувати сільськогосподарську землю можуть тільки фізичні особи-громадяни України) вартість землі виросте. І я особисто для себе бачу п’ятирічний горизонт для того, аби продати свою ділянку.
Чому інвестиція в землю — це вигідно і зручно
Нижче — лаконічна відповідь про те, чому інвестиція в землю вигідна саме зараз. Разом з вже діючими інвесторами ми знайшли аж 10 аргументів на користь такого вкладення.
Нижче разом з героями матеріалу зібрали 10 причин того, чому купувати землю варто саме зараз, на низькому ринку.
По-перше, інвестор одразу отримує право власності на нерухоме майно.
По-друге, земля — актив, що працює з першого ж дня придбання, бо вже в оренді у перевірених агрокомпаній.
По-третє, залучення власника до управління активом непотрібне, всі комунікації з орендарями веде компанія.
По-четверте, від 6% річних — гарантований орендний дохід інвестора.
По-п’яте, ціна на землю має прогнозоване ссередньорічне зростання 15-25%.
По-шосте, земля — низькоризиковий і надійний актив, навіть у випадку військових дій його швидко повертають до стану, придатного для обробки.
По-сьоме, аграрний бізнес менше піддатливий кризам ніж будь-який інший.
По-восьме, для інвестора це повністю пасивна інвестиція.
По-дев’яте, наразі інвестор може зайти в актив по найнижчій ціні, бо далі вона лише зростатиме. З 1 січня 24 року буде наступний етап земельної реформи, ринок відкриють для юридичних осіб і попит суттєво перевишуватиме пропозицію
І десята вагома причина — компанія заробляє лише тоді, коли заробляє інвестор.
10 кроків до інвестиції в рідні чорноземи
Для того, аби вкласти гроші в землю, потрібно пройти нескладний алгоритм з наступних дій:
Сконтактувати з компанією та отримати консультацію персонального менеджера.
Узгодити з менеджером перелік ділянок для вашого інвестпортфелю земельних інвестицій.
Компанія перевіряє документи щодо підтвердження українського громадянства, походження коштів.
Бронювання ділянок (потенційний інвестор підписує з компанією консультаційний договір, інвестор сплачує комісію за $100 за гектар). Договір підписується або фізично у нас в офісі, або ж через сервіс електронного документообігу «Вчасно».
Візит до нотаріуса, якщо інвестор в Україні, або до консульства (якщо українець тимчасово закордоном), щоб оформити довіреність та згоду подружжя (якщо інвестор в шлюбі), передати ці документи в компанію «Твоє Коло».
Менеджер погоджує з інвестором планові дати оформлення ділянок в нотаріусів, бо це формує таймінг платежів за ділянки.
Інвестор сплачує нотаріальні послуги з оформлення ділянок.
Здійснення оплати за ділянки протягом трьох днів після посвідчення договору копівлі-продажу у нотаріуса.
Підписання договору управління. Зазвичай це фізична зустріч у нотаріуса, проте може теж бути віддалено по довіреності.
Відкриття спеціального банківського рахунку для надходження орендних платежів.
Black box на пів року, донати як інвестиція в безпеку та крипта. Як айтішники витрачають гроші та у що інвестують
Зарплата працівників сфери IT в Україні — одна з найвищих. І саме вони є істотним джерелом допомоги армії та підтримки української економіки. Під час війни айтішники змінюють свої фінансові звички й замість інвестицій та відкладень часто донатять кошти на ЗСУ та волонтерські ініціативи.
dev.ua вирішив розпитати айтішників, куди вони витрачають гроші й у що інвестують, скільки донатять та чи відкладають на чорний день.
Сьогоднішні герої — працівники IT-компаній Universe, Innovecs та PariMatch Tech.