💳 Кожен. Повинен. Мати. Trustee Plus: криптогаманець і європейська платіжна картка з лімітом 50к євро 👉
Марія БровінськаГроші
22 серпня 2022, 10:03
2022-08-22
Криптозима в дії, або трильйони доларів на вітер. 7 висновків про те, що відбувається на крипторинку
Криптозима змусила колись квітучі фірми оголошувати про банкрутство, а інвесторів нервово розпродавати криптоактиви. Forbes розібрав, які наслідки можуть мати такі розпродажі, вартістю в трильйони доларів. Публікуємо сім найцікавіших висновків.
Так звана криптозима змусила колись успішні фірми оголошувати про банкрутство, а інвесторів нервово розпродавати криптоактиви. Економічні катаклізми зʼїли майже $2 трлн ринкової вартості крипторинку, заморозили мільярди доларів і залишили тисячі людей без роботи. Але це може бути лише початком. Усі можуть лише гадати, чи поточна криптозима буде такою ж суворою та тривалою, як у 2014-му і 2018-му. У 2018-му біткоїн втратив 80% своєї вартості, а сотні нових криптовалют канули у небуття. Сотіріу припускає, що поточний спад може тривати до 12 місяців, якщо тільки ріст інфляції не сповільниться.
Аналітики не дійшли єдиної думки про те, коли інфляція «заспокоїться». Цінам на криптовалюту знадобиться принаймні шість місяців — максимум 2 роки — щоб відновитися, як це було раніше. У цієї криптозими своя особливість», — додає він, вказуючи на хвилю інституційних грошей — від Tesla, Goldman Sachs, Morgan Stanley та інших. Саме такі гіганти вплинули на те, що під час пандемії поширення криптовалюти суттєво збільшилося.
Пандемічна обманка
Низькі облікові ставки та заохочувальні заходи від уряду призвели до стрімкого зростання цін на криптовалюту під час пандемії. А от рішення Федерального резерву зупинити зростання інфляції за допомогою підвищення облікової ставки «заморозило» інтерес інвесторів до крипти. У листопаді 2021-го ринок криптовалюти оцінили в рекордну суму — понад $3 трлн.
З того часу ринок піднявся на 33%, але, згідно із CoinGecko, поточна оцінка ринку все одно на понад 60% нижча за найвищу. Токен luna від Terra, колись одна з найуспішніших крипт, яку оцінювали у понад $40 млрд, за один тиждень у травні майже повністю знецінився. Це сталося після того, як TerraUSD, стейблкоїн, який повинен був утримувати ціну в $1, після падіння ринків не зміг більше цього робити. А тим часом топові крипто біткоїн, етер (ефір) і BNB впали відповідно на 70% 75% і 65% від їхньої найвищої вартості. Коли такі стрімкі падіння траплялися в минулому, на відновлення ринку знадобилися роки.
Масові скорочення
Від червня криптовалютні компанії скоротили понад 3000 працівників. Найбільше не пощастило працівникам Coinbase: 14 червня компанія звільнила 1180 співробітників, або 18% штату. Це сталося за кілька тижнів після того, як гендиректор-мільярдер Браян Армстронґ попередив інвесторів про те, що потенційна рецесія може призвести до затяжного ведмежого ринку для криптовалюти. Армстронґ сказав, що готується «до найгіршого», і визнав, що компанія «виросла надто швидко» під час пандемічного бичачого ринку.
Також у червні криптобіржа близнюків-мільярдерів ВінкльвоссівGemini повідомила, що теж скоротить близько 10% з 1000 своїх працівників. Crypto.com зібралася попрощатися із 5% штату — це приблизно 260 людей, а BlockFi — із 20%, або 170 співробітниками. З того часу, за деякими повідомленнями, Celsius скоротила 150 працівників, а австрійська трейдингова платформа Bitpanda позбулася 270 робочих місць, назвавши це кроком, який «треба було зробити, щоб пережити цей шторм і вийти з нього фінансово стабільними». 14 липня до них вдався і NFТ-маркетплейс OpenSea, який звільнив 20% свого штату. У січні цей чотирирічний стартап оцінили у приголомшливі $13,3 млрд завдяки палкому інтересу до NFT-токенів, який із того часу суттєво згаснув. За кілька днів після цього оголошенняBlockchain.com повідомляє про скорочення 25% співробітників. Genesis, брокерська фірма, що займається крипто і належить Digital Currency Group Баррі Зільберта, 17 серпня оголосила про скорочення 20% співробітників.
Великий відтік
Інвестори масово поквапилися забирати свої гроші з криптоінвестиційних фондів і зробили це так швидко, що біткоїн впав до найнижчої позначки за останні 18 місяців. За даними CoinShares, від 13 до 17 червня з таких фондів загалом вийшло $423 млн, що перевищило усі інвестиції цього року і попередній рекорд відтоку в $198 млн, який зафіксували в січні.$21,6 млрд — саме така загальна вартість криптопродуктів під управлінням фондів була у червні.
Навіть успішні криптофірми повинні рахуватися із мінливістю ринку. Core Scientific, один із головних майнерів, у червні продав більшість своїх біткоїнів у середньому по $23 000 за одиницю, отримавши понад $167 млн. У своїй заяві гендиректор компанії Майк Левітт причиною розпродажу назвав «неймовірний стрес», спричинений слабким ринком, вищою обліковою ставкою й «історичною інфляцією».
Заморожені мільярди
Посилаючись на «екстремальні ринкові умови», 13 червня криптокредитор Celsius став першою великою платформою, яка призупинила зняття та переведення коштів між рахунками клієнтів. За кілька днів інші вжили схожих заходів: Babel Finance, CoinFLEX і Voyager заморозили зняття коштів. З того часу лише Voyager відновив транзакції, дозволивши за добу переводити до $100 000 від 11 серпня. Що далі, то більше компаній почало вдаватися до заморожень.
В інших справи гірші: 8 серпня сингапурський криптокредитор Hodlnaut одним з останніх заморозив можливість знімати кошти. Фірма, у якої під управлінням активів на близько $500 млн від тисяч клієнтів, звинуватила у нововведеннях, серед яких припинення обміну токенами та прийому вкладів, «нещодавні ринкові умови». У Hodlnaut кажуть, що вони працюють над тим, щоби захистити «довгострокові інтереси» їхніх користувачів.
Банкрутство та ліквідація
Низка криптофірм просто не витримує напруження. 27 червня Voyager відправив повідомлення про дефолт проблемному сингапурському гедж-фонду крипто Three Arrows Capital (3AC), який не зміг зробити виплати за кредитами у біткоїнах і стейблкоїнах на $675 млн. До проблем 3AC додався і розпродаж ризикованих інвестицій, серед яких, як повідомляють, були великі вкладення кредитних коштів у Grayscale Bitcoin Trust і близько $200 млн у нині знецінену luna. Були повідомлення про те, що 29 червня суд Британських Віргінських островів призначив 3AC ліквідувати його активи, визнавши гедж-фонд неплатоспроможним; того ж дня компанія подала документи на банкрутство. 5 липня, лише за кілька днів після призупинення трейдингу на своїй платформі, компанія Voyager подала документи на банкрутство.
У документах до суду фірма написала про понад 100 000 кредиторів і активів на суму до $10 млрд. Celsius став наступною жертвою ведмежого ринку, почавши процедуру банкрутства 13 липня. Компанія повідомила про активи на суму від $1 млрд до $10 млрд, боргові зобовʼязання на приблизно ту ж суму і десятки кредитів на мільйони доларів. І це ще не кінець: після заборону на зняття готівки Vauld оголосила про те, що розглядає можливості реструктуризації боргів. Трирічна компанія Hodlnaut 13 серпня подала до Вищого суду Сингапуру заяву про захист від вимог кредиторів. На своєму сайті компанія написала, що хоче уникнути «примусової ліквідації», яка змусить її продавати активи користувачів за «заниженими» цінами.
Прогноз
Деякі криптокомпанії сподіваються, що більш стабільні товариші по цеху зможуть їх врятувати. 1 липня FTX Бенкман-Фріда підписала угоду про покупку BlockFi за $240 млн. А тим часом повідомляють про те, що Goldman Sachs хоче залучити $2 млрд, щоби викупити проблемні активи Celsius, а інші традиційні установи зацікавлені в такому плані.
Ethereum запрацює по-новому: експерти криптобіржі Huobi Global пояснюють, що саме станеться з валютою після "злиття"
Велике злиття Ethereum попередньо заплановано на середину вересня. Дебати про його вплив на індустрію блокчейнів були швидкими та бурхливими. У результаті злиття поточна основна мережа Ethereum об’єднається з мережею Beacon Chain із підтвердженням частки, що стане найглибшим оновленням Ethereum на сьогоднішній день, поступаючись за важливістю лише блоку genesis. Цей перехід також є прикладом того, як велика децентралізована система може значно зменшити свій вуглецевий слід. Детальніше пояснюють експерти криптобіржі Huobi Global.
Іван Косюк готує до запуску перший «криптобанк» в Україні. Як це працюватиме, кому корисне та як реагують НБУ та Мінцифра
«Ми на шляху до запуску першого українського „криптобанку“ для бізнесу», — розповів IT-підприємець Іван Косюк dev.ua. За словами стартапера, разом із партнерами він знайшов спосіб, як запустити такий механізм без закону про криптовалюту, який багато хто називає непереборним бар’єром.
Проєкт запускає компанія IT Hub, керівником якої є Іван Косюк разом із партнером — компанією Juscutum і її керівником Артемом Афяном. Є також третій партнер, ім’я якого наразі Іван тримає в секреті.
Хочете повідомити важливу новину? Пишіть у Telegram-бот
Головні події та корисні посилання в нашому Telegram-каналі