💳 Trustee Plus — твоя персональна картка європейського банку: 3 хвилини і 10 євро 👉
Стас ЮрасовГаряченьке
19 листопада 2021, 18:47
2021-11-19
Історія про те, як СБУ вилучила у Вінниці 3428! приставок PlayStation 4. Чиї вони були і для чого використовувалися
Українські правоохоронці влітку вилучили у Вінниці 3428 приставок PlayStation4. Нібито це була майнінг ферма. Але насправді — ні. У них з’явилася інша версія, набагато цікавіша.
Частина перша: СБУ рапортує про знешкодження найбільшої майнінгової ферми
На початку липня Служба безпеки України повідомила, що викрила найбільшу майнінг-ферму в Україні. Нібито вона перебувала у Вінниці.
За даними відомства, в ній було задіяно майже 5000 одиниць комп’ютерної техніки. Щомісячна сума збитків, за попередніми даними, могла становити від 5 до 7 млн грн.
Як писали в СБУ, ферму створили жителі Києва та Вінниці. Вони використовували один з колишніх складських приміщень «Вінницяобленерго» і нібито незаконно споживали електроенергію. Через це без світла могли залишитися цілі квартали Вінниці.
Звертав на себе увагу той факт, що, крім усього іншого (відео-карт, процесорів), правоохоронці вилучили 3800 ігрових приставок.
Судячи з фотографій СБУ, це були PlayStation, що стоять рядами в підвальному приміщенні і, мабуть, підключені до мережі. На це звернуло увагу видання Ain.ua: на приставках можна добувати криптовалюта, проте рентабельність цього — дуже сумнівна.
Частина друга: сповідь MMI Engineering
Трохи пізніше на сайті компанії MMI Engineering з’явилося повідомлення про те, що на тлі скандалу з викриття найбільшої кріптоферми України вона втратила майно на суму 30 млн грн. І була змушена призупинити свою діяльність.
Вилучене майно використовувалося ММІ Engineering, як зазначається в ньому, для тренування штучного інтелекту, комп’ютерного програмування та обслуговування комп’ютерних мереж.
На її сайті зазначено, що закордонний холдинг Zafar Technology (ОАЕ) інвестував у розвиток компанії $3 000 000.
Частина третя: розбірки в суді
ММІ Engineering найняла адвокатів і почалися судові розгляди. 18 серпня зняти арешт з приставок у Київському апеляційному суді не вдалося.
Натомість арешт вдалося зняти у Печерському суді Києва 2 вересня.
Крім того, було заявлено, що в рамках кримінального провадження надавався дозвіл на проведення обшуку у ТОВ «Альфа-Енерджі». Це компанія, у якої MMI Engineering орендує приміщення.
У визначеннях судів спливають більш точні описи вилученого обладнання:
— Sony PlayStation 4 в кількості 3428 шт;
— Microsoft Xbox Series S — 8 штук.
У вересні суд постановив повернути ці приставки. Однак крім них в ході обшуків були вилучені і інші залізяки. Зокрема, 101 світч HP, системні блоки, серверні стійки, кулери.
10 вересня адвокати MMI Engineering дістали відмову у Печерському суді на їх повернення. Та інших рішень у судовому реєстрі поки знайти не вдалося.
В принципі, як і невідомо, чи повернули правоохоронці приставки після вересневого визначення на користь MMI Engineering.
Частина четверта: Статус MMI Engineering.
Розгляд у судах триває. У визначеннях судів миготять цікаві подробиці, які говорять про те, що правоохоронці ставляться до компанії не як до випадкової жертви обшуку.
Наприклад, у клопотанні прокурора Левошко І. В. від 18.08.2021 про долучення письмових доказів та заперечення на апеляційну скаргу MMI Engineering зазначено наступне:
«посадові особи суб'єктів господарювання, зокрема ТОВ» ММІ Інжиніринг», діючи на території м. Вінниця, умисно, протиправно, з корисливих мотивів, для створення акаунтів, їх удосконалення за допомогою стороннього програмного забезпечення з метою подальшого перепродажу в мережі Інтернет, здійснили підключення в одну мережу, підключену до серверного обладнання, звідки сторонніми забезпечувалося централізоване управління ігровими консолями» Sony PlayStation 4», тим самим зробивши незаконне втручання в роботу їх програмного забезпечення, що призвело до витоку, втрати, підробки, блокування інформації, а також процесу обробки інформації програмного забезпечення PlayStation»;
«посадові особи суб'єктів господарювання, зокрема ТОВ «ММІ Інжиніринг», діючи на території м.Вінниця, порушують законодавство України про інтелектуальну власність, не володіючи авторським правом, без дозволу (ліцензії) Sony interactive entertainment Europe limited, переслідуючи корисливу мету порушують Ліцензійну угоду на використання системного програмного забезпечення для ігрової системи Sony Playstation 4, що завдає майнової шкоди компанії Sony interactive entertainment Europe limited в особливо великих розмірах».
Таким чином прокурор підозрює MMI Engineering в створенні акаунтів, їх прокачування і продажу в Інтернеті.
Правда, не дуже ясно, порушенням якої статті Кримінального кодексу це є. В Україні не передбачена відповідальність за прокачування ігрових персонажів.
Редакція відправила запит в MMI Engineering, але відповіді поки не отримала.
Таємні скарби, апокаліпсис і кров. Найкращі ексклюзиви PlayStation, у які повинен пограти кожен
Sony завжди славилася якістю ігор своїх внутрішніх студій. Реліз кожного ексклюзиву PlayStation — це гучна подія в ігровій індустрії, яку обговорюють ще довгі роки. Але і серед цих чудових ігор можна знайти такі, які виділяються ще сильніше завдяки своєї якості й опрацюванню.
Розповідаємо про найкращі ексклюзиви PlayStation, у які повинен пограти кожен власник консолі. У добірку ввійшли ігри, доступні й на PlayStation 4, і на PlayStation 5, щоби нікого не обмежувати.
Яким ми запам'ятали 2021-й: 7 мегафактів про минулий рік, які дивували айтішників і техногігантів
Минулий рік запам’ятався безліччю яскравих подій в технологічному світі. dev.ua вибрав сім найяскравіших інфоприводів року, які запам’ятаються надовго.
Хочете повідомити важливу новину? Пишіть у Telegram-бот
Головні події та корисні посилання в нашому Telegram-каналі